مخالفان دست بردار نیستند

نمایش سیاسی جمهوریخواهان برای مخالفت با توافق

حمله به توافق اساسا با پایه‌های حزب جمهوریخواه و منبع درآمد مالی آن سازگار است. هر تلاشی برای برهم زدن توافق چیزی بیشتر از یک نمایش سیاسی نخواهد بود.
نمایش سیاسی جمهوریخواهان برای مخالفت با توافق

نویسنده: دیوید فرانسیس

دیپلماسی ایرانی: دونالد ترامپ نامزد پیشروی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده هشدار داده است که توافق هسته ای ایران٬ سیاستمداران ایالات متحده را "احمق" جلوه خواهد داد. شریک جرم او سناتور تد کروز از تگزاس نیز به تازگی گفت: «رئیس جمهور آینده باید این معامله فجیع را از بین ببرد.» لیندسی گراهام دیگر نامزد حزب جمهوریخواه از کارولاینای جنوبی هم گفته است: «با این توافق ما پتانسیل وقوع یک هولوکاست را رقم زده ایم.»

چنین هشدارهایی برای جلوگیری از پیروزی اوباما در روز پنجشنبه کافی نبود؛ با وجود حمایت سناتورهای دموکرات دیگر نیازی به رای جمهوری خواهان نبود. اما اگر فکر می کنید شعارها و لفاظی های تند و آتشین نامزدهای جمهوریخواه تمام خواهد شد اشتباه می کنید. ترامپ و رقیبانش تازه دست به کار شده اند و (به این سادگی) کوتاه نمی آیند.

بعد از اینکه دموکرات ها رای جمهوریخواهان را مسدود کردند، نامزدهای ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه برای برهم زدن توافق ایران با شش قدرت جهانی تلاش می کنند. دلیل این امر نیز ساده است؛ حمله به این توافق اساسا با پایه های این حزب و منبع درآمد مالی آن سازگار است.

جاستین لوگان مدیر فارن پالیسی می گوید: «این رفتار جمهوریخواهان ایالات متحده به نوعی مفید است و یک حرکت نزولی تلقی نمی شود. ادعاهای عوام فریبانه رهبران حزب جمهوریخواه به ضرر توافق نخواهد بود و چه بسا که مفید نیز هست.» لوگان همچنین گفت: هر تلاشی برای برهم زدن توافق چیزی بیشتر از "یک نمایش سیاسی" نخواهد بود.

طبق اظهارات آلن بن میر استاد مرکز امور بین المللی دانشگاه نیویورک، نحوه اجرای توافق توسط اوباما روی برخورد جمهوریخواهان با توافق تأثیر خواهد گذاشت. با توجه به مفاد توافق، ایران باید محدودیت های قابل توجهی در برنامه هسته ای خود را در ازای رهایی از تحریم های اقتصادی بپذیرد. اگر چنین نشود این مجازات به قوت خود باقی خواهند ماند. بن میر همچنین گفت: «اوباما باید از اینکه هیچگونه تقلبی از جانب ایران صورت نخواهد گرفت اطمینان حاصل کند. این مسئله ای است که باید در طول انتخابات و بعد از آن روشن شود. اگر موفق به انجام این کار شود، می تواند حملات جمهوریخواهان را دفع کند.»

بعد از اجرای توافق، حملات حزب جمهوریخواه طبیعتا به پایان نخواهد رسید چنانکه از توئیت های اخیر سناتورهای جمهوری خواه بر می آید؛ گراهام: وقتی که تاریخ را می نویسند، خواهند گفت که اوباما حریف ضعیف شیطان و قهرمان بیچاره آزادی بوده است.

منبع: فارن پالیسی/ مترجم: پریسا فرهادی

کلید واژه ها: حزب جمهوریخواه توافق هسته ای دونالد ترامپ سنا


نظر شما :