می: اسکاتلند هیچ حق وتویی درباره بریگزیت ندارد

۱۰ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۳ کد : ۱۹۶۳۵۴۲ سرخط اخبار

نخست وزیر انگلیس گفت که به نگرانی های اسکاتلند درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گوش می کند اما دولت اسکاتلند هیچ حق وتویی در مذاکرات بریگزیت نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند گفته بود که می خواهد جزئیات بیشتری از نحوه خروج دولت انگلیس از اتحادیه اروپا دریافت کند تا از وقوع یک "بریگزیت سخت که شدیدا به اقتصاد ضربه می زند" جلوگیری کند.

پس از رای انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا، استورجن گفت که اسکاتلند به دنبال برگزاری رفراندوم استقلال دیگری است تا در شرایطی که انگلیس می خواهد از اتحادیه اروپا خارج شود، بتواند راه خود را از پنجمین اقتصادی بزرگ جهان جدا کند.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس پیشتر گفته بود: به وضوح می گویم که در جریان این مذاکرات، دولت اسکاتلند کاملا در مذاکراتی که داریم و قرار است موضع بریتانیا پس از خروج مشخص شود، مشارکت دارد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا اسکاتلند بر سر بریگزیت حق وتو دارد یا خیر گفت: پادشاهی بریتانیا موضعش در مذاکرات مشخص است و ما به عنوان دولت پادشاهی متحد بریتانیا با اتحادیه اروپا مذاکره خواهیم کرد. به نگرانی های خاص اسکاتلند و سایر مناطق بریتانیا توجه می کنیم اما آنها حق وتو ندارند.

بریتانیا متشکل از انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است.

دولت اسکاتلند سال 2014 رفراندوم استقلال برگزار کرد اما مردم به آن رای منفی دادند، با این حال در رفراندم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در 23 ژوئن، مردم اسکاتلند به ماندن در این اتحادیه رای داده بودند.

ترزا می همچنین درباره اینکه آیا رفراندوم استقلال مجدد در اسکاتلند برگزار می شود، گفت که "خیر نباید رفراندوم مجددی در اسکاتلند برگزار شود."

کلید واژه ها: اسکاتلند اتحادیه اروپا


نظر شما :