آرزوهای بر باد رفته تل آویو

اسرائیل در سوریه شکست خود را فریاد می زند

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۱۸۸۳ اخبار اصلی خاورمیانه
اسرائیل تنها طرف در منطقه است که همچنان با هر گونه توافقی در سوریه برای ماندن بشار اسد و حفظ موقعیت ایران در سوریه و منطقه مخالفت می کند.
اسرائیل در سوریه شکست خود را فریاد می زند

دیپلماسی ایرانی: نشانه های بسیاری وجود دارد که نشان می دهد پایان جنگ سوریه نزدیک است. داعش روزهای آخر را در پناهگاه های خود در رقه و دیرالزور می گذراند. روسیه با همکاری ترکیه و ایران تلاش بسیاری می کند که منطقه کاهش تنش را گسترش دهد و دامنه آن را به ادلب نیز برساند. به این ترتیب می تواند بر عقبه تشکیلاتی که جبهه النصره بر آن استیلا دارد و بخش های گسترده ای از این استان را تحت کنترل خود دارد نیز غلبه کند. به این ترتیب این جریان دیگر نمی تواند جزئی از آینده راه حل سیاسی سوریه باشد. مرزهای سوریه – اردن می رود که جزئی از توافقات زیر نظر مسکو و امان باشد و مرزها با اردن نیز بعد از بیرون راندن تروریست ها از قلمون غربی و جرود عرسال، به کنترل نیروهای حکومت بشار اسد در خواهد آمد.

تلاش هایی که برای کنترل بر مخالفان سوری «معتدل» از امریکا گرفته تا خلیج فارس صورت گرفت، اکنون به این مرحله رسیده است که آنها چگونه می توانند از مساله قبول بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در هر راه حل احتمالی آبرومند بیرون بیایند، و همچنین اکنون روی این کار می شود که مخالفان سوری را چگونه راضی کنند که قبول کنند مطالبه رفتن اسد از قدرت دیگر واقعی نیست. استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در حقیقت حرف غرب را زد وقتی که گفت مخالفان باید قانع شوند که در جنگ پیروز نمی شوند، و در نتیجه باید به دور تازه ای از گفت وگوها در ژنو بازگردند.

اسرائیل تنها طرف در منطقه است که همچنان با هر گونه توافقی در سوریه برای ماندن بشار اسد و حفظ موقعیت ایران در سوریه و منطقه مخالفت می کند. پیام های اعتراضی اسرائیل در مانورهای نظامی گسترده ای که در جبهه شمالی انجام می دهد و در 19 سال گذشته بی سابقه بوده به خوبی شنیده می شود، علاوه بر آن حملات هوایی اسرائیل بر پایگاه نظامی سوریه در مصیاف در ریف حماه نیز در حقیقت پیام این اعتراض است. این پیام ها را بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل رسما در دیدار خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تفریحگاه سوچی در ماه گذشته میلادی بیان کرد. وی در این دیدار از او خواست که برای ناکام گذاشتن ایران در سوریه همکاری کند. هر چه ارتش سوریه با حمایت حزب الله مناطق جدیدی را در سوریه پس می گیرد صدای اعتراض اسرائیل بلندتر می شود. به هیچ وجه تصادفی نیست که مانورهای اسرائیل و حملات هوایی آن بر مصیاف در زمانی انجام می شود که ارتش سوریه توانسته است محاصره دیر الزور را بشکند و چند روز قبل از آن مرزهای سوریه – لبنان را از حضور گروه های تروریستی پاکسازی کند. در برابر تحولات استراتژیک میدانی در سوریه که می توان آن را به تحولات سیاسی نیز ترجمه کرد، می توان گفت که غرب در برابر حکومت سوریه تسلیم شده، این مساله اسرائیل را نگران تر می کند، خصوصا از بابت حزب الله که اسرائیل روی تضعیف آن در جنگ سوریه شرط بسته بود، در حالی که الآن مسئولان اسرائیلی اعتراف می کنند که آن را «ارتش دوم» در خاورمیانه بعد از ارتش اسرائیل می دانند.  

این بحران عمیقی است که اسرائیل با آن دست به گریبان است. درگیر شدن بیشتر در سوریه می تواند باعث جنگی گسترده تر با هزینه های کلان تر شود، با وجود این که نتانیاهو می تواند از جنگ سوریه این دستاورد را برای خود تصور کند که توانسته روابط بی سابقه ای را با کشورهای مختلف در جهان عرب بنا کند. در حالی که اگر اسرائیل در برابر آرزوهای عرصه سوریه تسلیم شود، این مساله شکست استراتژیک عظیمی برای آن محسوب می شود.

منبع: المرده / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اسرائیلسوریه


نظر شما :