ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از اتهام فساد مالی عربستان به حریری تا انتقال امیر کویت به بیمارستان

۰۲ آذر ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۳۴۱۵ اخبار اصلی خاورمیانه
اتهام فساد مالی عربستان به حریری، انتقال امیر کویت به بیمارستان، شکست نقشه محمد بن سلمان در لبنان، عزل ناگهانی سفیر عراق در الجزایر و پیام برادران شیخ تمیم به امیر کویت و ناامیدی محمود عباس از گفت وگو با ملک سلمان از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از اتهام فساد مالی عربستان به حریری تا انتقال امیر کویت به بیمارستان

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

رفتار خشونت آمیز با سعد حریری در عربستان

روزنامه لبنانی الاخبار گزارش داد که برخی منابع آگاه می گویند که سعد حریری در عربستان در حصر خانگی بوده و از سوی نیروهای امنیتی عربستان مورد خشونت لفظی و فراتر از آن قرار گرفته است.

روزنامه لبنانی الدیار می نویسد منظور از فراتر از خشونت لفظی، برخورد فیزیکی بوده است.

الاخبار می نویسد که سعد حریری ساعت ها از سوی نیروهای امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته که برخی از بازجویی ها تا بامداد طول می کشیده است.

 

فساد مالی اتهام سعد حریری

روزنامه الاخبار گزارش داد که سعد حریری، نخست وزیر لبنان که ریاست شرکت اوجیه را در این کشور بر عهده دارد، از سوی دستگاه امنیتی عربستان متهم به فساد مالی شده است.

این روزنامه می نویسد، نیروهای امنیتی عربستان به طرف های غربی گفته اند که سعد حریری با برخی از چهره های عربستانی که متهم به فساد مالی هستند ارتباط مستقیم داشته و مراوده مالی داشته است.

 

شکست نقشه محمد بن سلمان در لبنان

منابع آگاه به شبکه فرانس 24 گفته اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان طرحی داشته مبنی بر این که پس از استعفای سعد حریری و بیانیه تند او علیه ایران و حزب الله، طرفداران سنی او به خیابان های بیروت بیایند و به دفاتر و مقرهای حزب الله حمله کنند، سپس حزب الله به دفاع از خود برخیزد، این اتفاق به درگیری مستقیم بینجامد و به این ترتیب لبنان به سمت جنگ داخلی پیش برود، اما در کمال تعجب دید سعد حریری استعفا داد و کسی به خیابان ها نیامد، بلکه بر عکس طرفداران او به خیابان ها آمدند و ضمن متهم کردن عربستان به بازداشت حریری، خواستار آزادی او شدند.

 

 

امیر کویت در بیمارستان بستری شد

شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت، روز چهارشنبه در پی ناخوشی مزاجی به بیمارستان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، وزیر امور دیوان امیری کویت در این باره گفت که شیخ احمد الصباح بیمار شده و به بیمارستان انتقال یافته است. اما وی تاکید کرد، انتقال وی به بیمارستان برای انجام یک سری معاینه های پزشکی همیشگی در پی سرما خوردگی بوده است.

 

مذاکرات النجیفی با ترکیه و عربستان برای ایجاد ائتلافی جدید

اثیل النجیفی، استاندار سابق استان نینوا فاش کرد که در آنکارا با حمایت جامعه بین المللی در حال رایزنی با طرف های ترکیه ای برای ایجاد پیمان جدید سیاسی در عراق است.

به گزارش بغداد تودی، وی هدف از این کار را رقابت با گروه های شیعی سیاسی در عراق اعلام کرد.

وی همچنین گفت که کشورهای قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جریان مذاکراتش هستند و از اقدامات او حمایت می کنند.

 

عزل ناگهانی سفیر عراق در الجزایر

دولت بغداد روز چهارشنبه به طور ناگهانی به ماموریت عبدالرحمان حامد الحسینی، سفیر عراق در الجزایر خاتمه داد.

به گزارش پایگاه خبری المسله، برکناری وی دو روز بعد از دیدارش با یکی از مسئولان پارلمان الجزایر انجام می گیرد.

منابع آگاه گفتند که برکناری وی به دلیل اشتباهات مکرر و ناتوانی اش در ارتقای روابط دو جانبه با کشورهای شمال آفریقا و جهان عرب و ارتقای نقش عراق در جهان عرب صورت گرفته است.

 

برادران شیخ تمام پیامش را به امیر کویت رساندند

روزنامه الحیات گزارش داد که دو برادر امیر قطر پیام شفاهی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی را در سفر کویت به او ابلاغ کردند.

به نوشته الحیات جزئیات از این پیام منتشر نشده است اما به نظر می رسد که مربوط به محاصره قطر توسط کشورهای عربی باشد.

برادران امیر قطر به همین منظور روز سه شنبه به کویت رفتند.

 

مشورت پوتین با ملک سلمان و ترامپ بر سر طرحش درباره سوریه

روزنامه الحیات گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ساعاتی قبل از برگزاری نشست سه جانبه سوچی با روسای جمهور ایران و ترکیه با ملک سلمان، پادشاه عربستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا تماس تلفنی گرفت و با آنها طرح خود درباره راه حل سوریه را در میان گذاشت.

جزئیاتی از این طرح منتشر نشده اما پوتین گفته که این طرح را ملاک و اساس برای مذاکرات ژنو که قرار است 27 نوامبر برگزار شود، قرار خواهد داد.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: قطرعربستان سعودیسعد حریریکویت


نظر شما :