بحران خشکسالی و افت آب سدها

روز صفر در انتظار خاورمیانه

۰۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۷۵۱۶۳ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
«روز صفر»، روزی است که به عنوان روز تمام شدن ذخیره آبی کیپ‌تاون نام‌گذاری شده است. حالا این روز از همیشه به کیپ‌تاون نزدیک‌تر است.
روز صفر در انتظار خاورمیانه

نویسنده: شعبان عبدالرحمان الفا

دیپلماسی ایرانی: کیپ تاون حالا تبدیل شده است به آینه تمام نمای آینده ای که در انتظار بسیاری از کشورهای دنیا مخصوصا کشورهای خاورمیانه هست. طاعون خشکسالی بر سر کیپ تاون گسترده شده است. توریستی ترین شهر آفریقای جنوبی، هنوز هم با شرایط خشکسالی در نبرد است. شهر کیپ تاون در حال خشکی کامل است. خشکسالی طاعونی است که در سه سال گذشته استان کیپ غربی را مبتلا کرده است.

بیشتر سدهای این منطقه حالا کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت خود آب دارند. اگر قرار باشد افت سطح آب سدهای این شهر ادامه داشته باشد، تا ماه ژوئن این شهر کاملا بی آب خواهد شد. «روز صفر»، روزی است که به عنوان روز تمام شدن ذخیره آبی کیپ تاون نام گذاری شده است. حالا این روز از همیشه به کیپ تاون نزدیک تر است. آفریکن نیوز نوشته است که «روز صفر» در چهارم ژوئن فراخواهد رسید.

معنی این نوشته این است که از روز چهارم ژوئن این شهر دیگر هیچ آبی نخواهد داشت. پیش از این گفته شده بود «روز صفر» در روز ۲۱ آوریل خواهد بود. شاید تا پیش از این کسی باور نمی کرد در قرن بیست و یکم و در دنیای مدرن یک شهر بزرگ به عنوان پایتخت یک کشور، کاملا بدون آب باشد.

هرچند هر از گاهی نرمه بارانی باریده است. اما این کلانشهر مجبور شده است تا محدودیت های سطح ۶B برای آب در نظر بگیرد. یعنی مصرف آب روزانه هر شهروند در این شهر باید کمتر از ۵۰ لیتر باشد. مقامات شهر در همه نقاط شهر آگهی هایی چسبانده اند که به مردم آموزش می دهد با ۵۰ لیتر آب در روز چه باید کرد. این هفته اندک بارانی در کیپ تان بارید. ۸ میلی متر باران. اما این باران برای عقب انداختن «روز صفر» اصلا کافی نیست. کیپ تاون باید تا زمستان بعدی صبر کند. شاید تا آن هنگام دل «تغییرات اقلیم» اندکی برای این شهر به رحم بیاید.

اما وضعیت همچنان آشفته است. مشکل فقط کمبود آب نیست. مشکل تنش هایی است که کمبود آب به وجود خواهد آورد. بسیاری نسبت به عوارض این کمبود آب بر روی اقشار آسیب پذیر جامعه و فقرا هشدار می دهند. فقرایی که حتی وسیه نقلیه مناسب برای رسیدن به مکان هایی را ندارند که بتوانند جیره روزانه آب خود را به دست آورند. کیپ تاون آینه تمام نمای آینده ای است که در انتظار بسیاری از کشورهاست. کشورهایی که شاخصه آنها کشورهای خاورمیانه هستند. خاورمیانه ای که چند سالی هست نبود آب و خکشالی آتش افروز تنش های بسیاری در آن بوده است.

منبع: آفریکن نیوز/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: کیپ تاون خاورمیانه خشکسالی


نظر شما :