سفیر ایران در باکو اخبار مربوط به همکاری نظامی تهران-ایروان را تکذیب کرد

۲۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۳ کد : ۱۹۸۵۰۱۱ سرخط اخبار

سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو ضمن تاکید بر لزوم برقراری صلح و ثبات در منطقه، هرگونه همکاری نظامی بین تهران و ایروان را تکذیب کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال شایعاتی در برخی رسانه‌های جمهوری آذربایجان درباره همکاری نظامی ایران با جمهوری ارمنستان، سفارت ایران در باکو نسبت به این مسئله واکنش نشان داد.

 به نوشته «ترند نیوز» اخیرا در برخی وبگاه‌های آذربایجان اخباری از همکاری نظامی، فنی بین ایران و ارمنستان منتشر شد. سفارت ایران در باکو ضمن «بی اساس» خواندن این اخبار بر لزوم توسعه  و حفظ روابط با آذربایجان تاکید و اعلام کرد که تهران همواره خواستار رفع مسالمت آمیز مسئله ناگورنو- قره‌باغ است.

بر اساس این گزارش، نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال 1988 آغاز شد. قره‌‌باغ، منطقه‌ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی واقع شده و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله  «ارضی» است و به عبارت دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می‌دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح برجا گذاشته است.

به نوشته ترند نیوز،  سفیر ایران در آذربایجان نیز هرگونه گامی که منجر به آسیب رساندن به صلح و ثبات منطقه می‌شود را محکوم کرد.

چندی قبل نیز سفیر ایران در جمهوری آذربایجان بر آمادگی تهران برای انجام هرگونه تلاش جهت حل مسالمت آمیز مناقشه ناگورنو-قره باغ تأکید کرده بود. 

«جواد جهانگیرزاده» در مصاحبه‌ اختصاصی با «ترند نیوز» اظهار داشت: «ایران همواره به وضوح گفته که بروز هرگونه جنگی به کشورهای منطقه آسیب می‌رساند. ایران تجربه هشت سال جنگ را داشته و به پیامدهای آن اشراف دارد. کشمکش و جنگ به مردم آسیب‌های روحی می‌زند.»

کلید واژه ها: آذربایجان ایران


( ۲ )

نظر شما :