سفر هایکو ماس به سرزمین های اشغالی و آینده روابط برلین و تل آویو

آلمان و اسرائیل به سمت تشدید تنش پیش می روند

۲۲ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰ کد : ۱۹۹۲۲۰۵ اروپا نگاه ایرانی خاورمیانه
نویسنده خبر: عابد اکبری
عابد اکبری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: پیش بینی می شود تا پایان دوره نتانیاهو سطح تقابل بین رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا روندی افزایشی داشته باشد. نگاه های اروپا گرایانه بنی گانتس نیز تا زمانی که وی فرد دوم در کابینه رژیم صهیونیستی تلقی شود با اقدام عملی برای بهبود روابط همراه نخواهد بود و کماکان انتظار می رود سطح تنش ها بین دو طرف بیشتر شود.
آلمان و اسرائیل به سمت تشدید تنش پیش می روند

دیپلماسی ایرانی: ۷۰ سال پس از پایان سلطه نازی‌ها در آلمان، اگر چه روابط آلمان و رژیم صهیونیستی عمدتا عادی بوده و بعضا تلاش هایی در جهت ارتقاء روابط به عمل آمده اما در طی این سال ها همواره از نظر سیاسی اختلاف‌نظرهایی وجود داشته است. 

در این بین علی رغم تلاش های صورت گرفته در جهت ارتقای روابط آلمان با رژیم صهیونیستی به «روابط ویژه» به دلیل آنچه نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم نامیده می شود و تفسیر صورت گرفته از این ماجرا و القای سرنوشت مشترک دو ملت، ولی به نظر می رسد که هیچگاه نگاه آلمانی ها نسبت به سیاست های رژیم صهیونیستی تا این اندازه منتقدانه نبوده است. طی سال های اخیر آلمان پس از ایالات متحده مهمترین شریک اقتصادی اسرائیل بوده و بارها زیردریایی و اقلام اسراتژیک به سرزمین های اشغالی صادر کرده است. پروژه‌های تحقیقاتی پرشماری نیز میان آلمان و رژیم صهیونیبستی وجود دارد. 

با این همه، مناسبات دو کشور از تنش عاری نبوده است اما شاید تنش های بوجود آمده در آستانه سفر دیروز هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به سرزمین های  اشغالی را باید آغاز فصل جدیدی از آینده روابط فی مابین تلقی کرد. 

ماس در بدو عزیمت به سرزمین های اشغالی علیرغم رفتار تحقیر آمیز طرف اسرائیلی بر عزم خود برای دیدار با «گابی اشکنازی»، همتای اسرائیلی خود در این سفر تاکید کرد. این سفر، نخستین سفر یک مقام رسمی دولت آلمان به اسرائیل پس از تشکیل کابینه پس از برگزاری سه دوره انتخابات در این رژیم محسوب می شود. دشوارترین موضوع مورد بحث میان طرفین مسئله الحاق بخشی از مناطق کرانه باختری رود اردن به اسرائیل است که در طرح موسوم به معامله قرن دونالد ترامپ، نیز نقشی اساسی بازی می‌کند.

طبق پیش بینی ها ظاهرا رژیم صهیونیستی در روزهای نخست ماه آینده میلادی در راستای اجرایی سازی این طرح گام های عملی برخواهد داشت و این زمانی است که آلمان ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا و همچین شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده می‌گیرد. از این رو انتظار می‌رود که آلمان ها ناگزیر شوند در این بحث و جدل، نقش میانجی را ایفا کنند، از جمله در یافتن پاسخی بر این پرسش که آیا اتحادیه اروپا در صورتی که اسرائیل به الحاق ارضی کرانه باختری دست بزند، تحریم‌هایی علیه این کشور وضع خواهد کرد یا نه. 

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست اخیر خود نظرات بعضا متفاوتی در این باره داشتند و این موضوع کار را برای هایکو ماس و دولت آلمان بسیار دشوار می کند. آلمان و اتحادیه اروپا طی این سالها ایجاد شهرک‌های اسرائیلی در مناطق اشغالی را ناقض حقوق بین‌الملل می‌دانستند و آن را مانعی بر سر راه برقراری صلحی پایدار در منطقه تلقی می‌کردند اما به نظر می رسد که اقدامات جاه طلبانه صهیونست ها در قالب طرح معامله قرن کار را برای طرف اروپایی بسیار دشوار تر از قبل کند. 

پیش بینی می شود تا پایان دوره نتانیاهو سطح تقابل بین رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا روندی افزایشی داشته باشد. نگاه های اروپا گرایانه بنی گانتس نیز تا زمانی که وی فرد دوم در کابینه رژیم صهیونیستی تلقی شود با اقدام عملی برای بهبود روابط همراه نخواهد بود و کماکان انتظار می رود سطح تنش ها بین دو طرف بیشتر شود.

عابد اکبری

نویسنده خبر

دکتر عابد اکبری، کارشناس مسائل اروپا و مدیر عامل موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: اسرائیل آلمان آلمان و اسرائیل اتحادیه اروپا اتحادیه اروپا و اسرائیل سرزمین های اشغالی فلسطین الحاق کرانه باختری به اسرائیل


( ۷ )

نظر شما :