سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران:

خطیب‌زاده: پنجره مذاکره تا ابد باز نخواهد ماند/خبرهای خوبی در رابطه با روابط ایران و آذربایجان در راه است

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۸ کد : ۲۰۰۷۷۸۷ اخبار اصلی آسیا و آفریقا پرونده هسته ای
وی تأکید کرد: ‌اگر برجام برای ایران منافع مشخص و روشن اقتصادی و تجاری نداشته باشد قطعا طرف مقابل باید بداند این پنجره تا ابد برای آن باز نخواهد ماند کما اینکه قانون مجلس شورای اسلامی که اجرای آن برای دولت الزام‌آور است نیز همین را می‌گوید.
خطیب‌زاده: پنجره مذاکره تا ابد باز نخواهد ماند/خبرهای خوبی در رابطه با روابط ایران و آذربایجان در راه است

دیپلماسی ایرانی: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که امشب سفر آقای گروسی به تهران را داریم، گفت: همواره سعی شده رابطه ایران و آژانس روابطی فنی و در چارچوب پادمان باشد .

سعید خطیب‌زاده در نشست خبری امروزش اظهار امیدواری کرد که سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران مانند سفرهای قبلی، سفر سازنده‌ای باشد.

خطیب‌زاده همچنین گفت: تمرکز ما این است که گفت‌وگوهای وین جدی باشد و طرف‌های مقابل به خوبی می‌دانند که تمرکز ما بر رفع تحریم‌های یک جانبه و فراسرزمینی است که علیه ایران اعمال شده است.

به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشر شده در مورد سفر یک هیئت اماراتی به ایران اظهار کرد: روابط ایران با کشور امارات به رغم برخی از پرونده‌های اختلافی که در سطح منطقه‌ای وجود دارد با یک فهم مشترک از سیاست حسن همسایگی در مسیر خوبی قرار دارد و مسیر همکاری‌های دو کشور در بعد تجاری و اقتصادی در چند وقت اخیر به سطح قابل توجهی رسیده و طبیعی است که متناظر این روابط تجاری، اقتصادی و دیپلماتیک رفت و آمدهای دیپلماتیک نیز ضروری است و در این ارتباط اقدامات لازم در سطح انجام و طراحی است.

خطیب زاده در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه طبق برخی از گزارش‌ها ایران در طی مدت اخیر ۱۴۱ هزار مهاجر افغانی که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده را دیپورت کرده و آیا سیاست ایران در مدت اخیر دیپورت این مهاجران غیرقانونی بوده و آیا این اخبار تأیید است،‌ گفت: من تأکید می‌کنم که ایران به عنوان یک کشور همسایه سعی کرده که میزبان خوبی برای جاماندگان و آوارگان کشور همسایه افغانستان باشد. ما در حال حاضر میزبان چهار میلیون اتباع افغانی هستیم. تلاش ما این است که کشور همسایه‌مان افغانستان کشوری امن باشد. مأمنی امن برای مردم افغانستان باشد و این کشور توسط خود مردم این کشور رشد و توسعه پیدا کند و ما نیز در این فرایند به مردم افغانستان کمک کنیم. همانطور که پیش از این گفته‌ام ما در برهه‌های سخت هیچ گاه مردم افغانستان را تنها نگذاشته‌ایم.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه به تازگی یکی از مقامات عراقی با یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای رژیم صهیونیستی مصاحبه‌ای داشته و آیا این تأثیری بر روابط دو کشور ایران و عراق دارد و نگاه ایران به این موضوع چیست، گفت: روابط ایران و عراق چند بعدی، چند لایه و راهبردی است. روابط ایران و عراق در ابعاد مختلف با درهم تنیدگی در حال حرکت به سمت جلو است و دو کشور سعی می‌کنند به هم کمک کنند. ایران همواره تلاش کرده که به برادران عراقی خود کمک کند که در مسیر ثبات و صلح حرکت کنند و به عنوان یک کنشگر موثر در منطقه عمل کند. رژیم صهیونیستی همواره هر کجا که رفته با خود بی‌ثباتی و ترور به همراه آورده است و سعی می‌کند که این بی‌ثباتی را در هر منطقه‌ای که ورود پیدا می‌کند گسترش دهد. دوستان ما نظرات ما را در مورد این مسائل می‌دانند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر حمله به کنسولگری ایران در هامبورگ و پیگیری‌های وزارت امور خارجه در این زمینه با توجه به اینکه گفته می شود پلیس آلمان در ابتدا دو رومانیایی را در این ارتباط دستگیر کرده ولی بعد از مدت کوتاهی آن‌ها را آزاد کرده است،‌ افزود: ما تعرض به کنسولگری ایران در هامبورگ را محکوم کردیم و این تعرض محدودی بوده است. دولت آلمان از طریق سفیر خود در تهران در جریان موضع و نگاه ایران قرار دارد و در حال پیگیری این موضوع است.

وی با اشاره به فراخواندن سفیر آلمان به وزارت امور خارجه به خاطر این موضوع گفت: ما مراتب اعتراض خود را به سفیر آلمان در تهران نسبت به این موضوع اعلام کردیم و او نیز مواضع تهران را منتقل کرده است. تعرض محدود ولی مهمی است و این موضوع برخلاف نقض کنوانسیون وین است و با کمک دولت آلمان در حال پیگیری این موضوع هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات هماهنگ کننده شورای امنیت کاخ سفید در بحرین مبنی بر این‌که رویکرد آمریکا به بحران هسته‌ای ایران همچنان با فرض این است که ایران کشوری متخاصم باقی خواهد ماند، گفت: درباره اظهارات برخی مقامات آمریکایی در منطقه فکر می‌کنم صورت حساب گرانی را برای برخی کشورهای منطقه می‌فرستند و الا ارزش دیگری ندارد و احتمال دارد آمریکا باز هم به دنبال فروش سلاح‌های بیشتری در منطقه  باشد. به کشورهای منطقه نصیحت می‌کنیم که محل این چنین داد و ستدهایی نشوند، مردم این کشورها بیش از این پول‌هایی که خرج این صحبت‌ها می‌کنند، به آن پول‌ها مستحق هستند.

 خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری در مورد  اخبار منتشر شده در  خصوص تاسیس پایگاه نظامی مخفی چین در امارات تصریح کرد اخبار تأیید نشده نمی‌توانند مبنای اظهارنظرها قرار بگیرند. روابط ایران و چین روابطی نزدیک و پر از رفت و آمدهای دیپلماتیک در سطوح مختلف است. هم، چین به سیاست‌ها، نگرانی‌ها و منافع ایران احترام گذاشته و هم ایران چنین کرده است. باید در همین چارچوب به روابط ایران و چین نگاه شود. آن‌چه بین چین و کشورهای حوزه خلیج فارس رخ می‌دهد، هم به ثبات و صلح منطقه کمک می‌کند و ما نیز  استقبال  و همچنین  کمک می‌کنیم که در فرمت‌های چندجانبه این گفت‌وگوها و مراودات ادامه پیدا کند .

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی از تلاش‌های صورت گرفته مبنی بر اینکه سوریه به اتحادیه عرب بازگردد و اینکه روسیه در حال انجام اقداماتی در این زمینه است، تصریح کرد: سوریه یکی از کنش‌گران مهم و غیر قابل حذف در جهان عرب از جمله از در سازمان‌های منطقه‌ای و سازمان‌هایی در حوزه کشورهای عربی مثل اتحادیه عرب است. در مقطعی برخی از کشورها تلاش کردند که با فشار سوریه را از این اتحادیه حذف کنند و مسیری که در طی چند وقت اخیر طی شده بیانگر این است که به نظر می‌رسد که این کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که سوریه قابل حذف نیست و به نفعشان نیست که چنین اتفاقی در مورد سوریه رخ بدهد. روسیه و ایران از این موضوع استقبال می کنند و آن را اقدامی در مسیر درست می‌دانند.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر اینکه گفت‌وگوهای وین بدون حضور کشورهای خلیج فارس و منطقه به نتیجه نمی‌رسد، گفت: من این اظهارات را ندیده‌ام ولی مواضع ما کاملا روشن است و پیش از این نیز در مورد آن توضیح داده‌ایم. آنچه در وین انجام می‌شود تمرکز بر رفع تحریم‌هایی است که به صورت یکجانبه، فراسرزمینی، ظالمانه و غیر قانونی بر علیه ایران اعمال شده است. دستور کار ما در مذاکرات وین روشن است، در مورد منطقه نیز دستور کار ما روشن است، ما در مورد مسائل منطقه با کشورهای منطقه به صورت دو جانبه مستقیم و یا چند جانبه صحبت می کنیم و در خصوص رفع تحریم‌های ظالمانه نیز با طرف‌هایی صحبت می‌کنیم که یا مسبب این تحریم‌ها هستند یا در چارچوب‌های قانونی مسئولیتی در این زمینه دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نشست پیش روی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر در این شورا اقدام و یا تصمیم منفی علیه ایران گرفته شود. تاثیر آن بر مذاکرات وین چیست؟ اظهار کرد: همانطور که پیش از این گفته‌ام ما امشب سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را داریم، همواره سعی شده که روابط ایران و آژانس فنی و در چهارچوب پادمان، اساسنامه و رویه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد و امیدواریم این سفر نیز مانند سفرهای قبلی سفر سازنده‌ای باشد.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه ما همواره به آژانس توصیه کرده‌ایم که در مسیر همکاری‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی از کشورها، اهداف و اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند، گفت: ما در چارچوب تحولات و بر اساس شرایط تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اهداف سفر گروسی به تهران و برخی از مسائلی که در این ارتباط مطرح شده است، گفت: من هفته پیش نیز در مورد این سفر اطلاع رسانی کردم. این سفر تاریخش از قبل مطرح شده بود، از طرف ایران دستور کار مشخصی برای این سفر وجود دارد و طبیعی است که برای آژانس نیز چنین چیزی وجود داشته باشد. موضوعاتی بین ایران و آژانس وجود دارد که ما همواره سعی کرده‌ایم در چهارچوب مسائل فنی آن را حل کنیم. از آژانس نیز خواسته‌ایم که در همین چارچوب کار را جلو ببرد و شما باید دقت داشته باشید که هیچ سفر دیپلماتیکی انجام نمی‌شود مگر اینکه دستور کار مشخصی داشته باشد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خوبی می‌داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که توسط رژیم صهیونیستی در خاک ایران انجام شده  و متاسفانه با سکوت برخی از کشورهای مدعی نیز همراه بودهت تاثیر قابل توجهی بر برخی از ابعاد فنی گذاشته است و این مسائل بین ما و آژانس در چهارچوب خود پیگیری شده و می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد مواضع برخی از مقامات اروپایی از جمله فرانسه در مورد ایران و مذاکرات با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری دور جدید مذاکرات وین خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که برخی از کشورها با توجه به نوع مواضع رسانه‌ای شان با نزدیک شدن به مذاکرات وین دچار اشتباهات محاسبه‌ای شدند و فکر می‌کنند که با ادعاهای رسانه‌ای می‌توانند جای مجرم و متهم را عوض کنند. بهتر است همه متمرکز شویم بر اینکه گفت‌وگوهای وین جدی باشد و طرف‌های مقابل در مذاکرات به خوبی می‌دانند که تمرکز ما بر رفع تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی است که علیه ایران اعمال شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر اخیر معاون نخست وزیر آذربایجان به ایران و انتشار برخی از اخبار در ارتباط با دیدار روسای جمهور ایران و آذربایجان در حاشیه نشست سران اکو در کشور ترکمنستان تاکید کرد: سفر اخیر معاون نخست وزیر آذربایجان به ایران سفر قابل توجه و سازنده‌ای بود. ایشان ملاقات‌های فشرده‌ای با اعضای کابینه داشتند با آقای امیرعبداللهیان نیز ملاقات مفصلی داشتند. در جریان این دیدارها در مورد پروژه‌های زیادی بحث شد و انشاءالله روابط دو کشور بعد از یک تنش ناخواسته و غیر لازم رسانه‌ای که با درایت و تدبیر دو طرف از آن عبور کرده‌ایم، با توجه به طراحی‌هایی که شده وارد فاز جدیدی می‌شود و این سفر نیز در همین راستا بود. مبنای طرف آذربایجانی از این سفر پیگیری و اجرایی کردن برخی از پروژه‌هایی است که بین دو کشور در جریان است و ما همین مبنا را داشتیم. خبرهای خوب دیگری نیز در مورد روابط دو کشور در راه است. به زودی و طی چند هفته آینده سفرها و ملاقات‌هایی بین مقامات دو کشور در سطوح مختلف اتفاق خواهد افتاد.

وی همچنین در مورد دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست اکو در عشق آباد ترکمنستان نیز گفت: طبیعی است که در حاشیه چنین اجلاس‌هایی سران کشورهای شرکت کننده به صورت دو جانبه دیدار و رایزنی داشته باشند و دیدار آقای الهام علی اف و آقای رئیسی نیز در همین چارچوب یک امر طبیعی است. البته باید در مورد جزئیات این مسئله و مسائل مرتبط با آن شما از دفتر رئیس جمهور پرسش کنید.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد برخی از اخبار منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی مبنی بر احتمال توافق موقت بین ایران و طرف‌های مقابل در مذاکرات وین، گفت: من در مورد اظهارات مبهم و گمانه زنی رسانه‌ای موضعی نمی‌گیرم. آنچه باید روی آن متمرکز شویم گفت‌وگوهای ما در وین است. ایران با اراده جدی بر رفع تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر ضد ملت ایران اعمال شده با یک تیم کامل و بر اساس همین هدف عازم وین خواهد شد و امیدواریم که طرف‌های مقابل نیز به جای این شبهه افکنی‌های رسانه‌ای و عملیات‌های روانی که به زعم خودشان فکر می‌کنند با این اقدامات در زمان نزدیک شدن به مذاکرات وین شاید بتواند ماهی از آب‌های آلوده بگیرند به جای آن سعی کنند با اراده جدی و نیت خوب و در سایه توافق عملی و جامع الاطراف در خصوص رفع تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر ضد مردم ایران اعمال کردند در مذاکرات وین حضور پیدا کنند و اگر این اراده جدی را نداشته باشند و یا بخواهند این اراده جدی را با نیت‌های غیر سازنده همراه کنند قطعا پاسخ ایران نیز متناسب با آن خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه در صورت شکست دیپلماسی و مذاکرات وین در مورد ایران برای دیگر گزینه‌ها نیز آماده‌ایم، گفت: ما همه گزینه‌هایی که آنها داشتند را در کشوری مثل افغانستان مشاهده کردیم و خودشان نیز نتایج آن را دیدند و فکر می‌کنم آنها وقتی این اظهارات را مطرح می‌کنند حتی خودشان نیز به آنچه می‌گویند باور ندارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در این نشست در پاسخ به سوالی در مورد سیاست ایران در قبال افغانستان و همچنین اینکه آیا ایران قصد دارد طالبان را به رسمیت بشناسد یا نه؟ تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در خصوص افغانستان و تحولات آن به دقت توسط سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان شده و مواضع ما در این زمینه کاملا روشن است. ما تاکید بر این داریم که هیات حاکمه سرپرستی افغانستان به عنوان مسئول وضعیت مردم موظف است که تمام تلاش خود را بکار ببرد که امنیت، صلح، ثبات و نیازهای اولیه مردم افغانستان را تامین کند و ایران نیز با همین رویکرد حفظ و صیانت از مردم افغانستان مراوداتی با همه طرف‌ها در افغانستان از جمله هیات حاکمه سرپرستی افغانستان داشته است.

خطیب زاده به سفر هفته پیش کاظمی قومی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان به کابل اشاره کرد و گفت: در این سفر نیز بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان به شمول همه گروه‌ها که بازتاب دهنده تنوع قومیتی و جمعیتی افغانستان باشد تاکید شد. افغانستان بخش جدایی ناپذیر از صلح و امنیت در منطقه است و همه تلاش داریم که خواست و اراده مردم افغانستان برای آینده این کشور محقق شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد ارسال کمک‌های بشردوستانه از سوی ایران به افغانستان در آستانه شیوع فصل سرما در این کشور و افزایش مهاجرت جاماندگان افغانستانی به ایران در این مقطع زمانی گفت: وزارت امور خارجه و تمامی دستگاه‌های ذیربط تمامی تلاش خود را بکار برده‌اند که در این روزهای سخت در کنار مردم افغانستان باشند. در همین چارچوب محموله‌های انسانی و بشردوستانه از سوی ایران به شهرهای مختلف افغانستان ارسال شده است و با آغاز فصل سرما و کمبود سوخت مردم افغانستان با مشکلات زیادی روبرو هستند و ما سعی کرده‌ایم که در چهارچوب منابع خود کمک‌هایی را به آنها داشته باشیم.

خطیب زاده همچنین با بیان اینکه وضعیت آوارگان و بی جا شدگان افغانستانی وضعیت نامطلوبی است خاطرنشان کرد: ایران در طول چند دهه گذشته بیش از چهار میلیون از آوارگان و بی جا شدگان افغانستانی را میزبانی کرده است. بدون شک این وضعیت نمی‌تواند ادامه پیدا کند. به ویژه با عدم مسئولیت پذیری و عدم همراهی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی که در این زمینه مسئولیت دارند.

خطیب زاده تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم که مردم افغانستان در داخل افغانستان این کشور را بسازند و شرایط مناسبی داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر تضمین‌های ایران از آمریکا در مذاکرات وین، افزود: هم ما و هم 1+4 تضمین‌های عینی لازم نیاز داریم و بهتر است آمریکایی ها وقتی به وین می‌آیند متوجه باشند که این تضمین‌های عینی باید داده شود ابعاد این تضمین‌های عینی چیست؟ گفت: اجازه دهیم که در اتاق مذاکرات در مورد آن صحبت شود و گفت‌وگوها در مورد آن به مانند شش دور قبلی ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد مواضع ایران در خصوص افغانستان و طالبان و ادعای این خبرنگار که مواضع ایران در مورد این مسائل منافقانه و دوگانه است، تاکید کرد: مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد افغانستان کاملا روشن و صریح است.

وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: خود هیات حاکمه سرپرستی افغانستان ادعاهایی که شما مطرح کردید را مطرح نکرده و شما چند قدم جلوتر از خود آنها اظهار موضع می‌کنید. همانطور که گفتم مواضع ما در مورد افغانستان کاملا روشن و صریح است. ما حدود چهار دهه است که میزبان چهار میلیون افغانستانی هستیم. بسیاری از مردم افغانستان به خوبی می‌دانند که آنها کنار ما زندگی می‌کنند، درس می‌خوانند، من خود به واسطه ماموریت‌هایی که داشته‌ام سال‌ها در کشورهای اروپایی بوده ام و شما می‌دانید که مهاجران غیر قانونی در این کشورها در چه کمپ‌ها و شرایط شرم آوری نگهداری می‌شود و می‌دانید که چه برخوردهایی با آنها صورت می‌گیرد. اکنون مرزهای اروپا را ببینید که وضعیت چگونه است. چرا کم خود بین هستید، آنچه که در ایران به عنوان میزبانی از برادران و خواهران افغانستانی اتفاق افتاده در تاریخ باقی خواهد ماند و آنها در کنار ما زندگی کرده‌اند. آنچه در مورد افغانستان می‌گوییم چارچوبی است بر اساس نگاه به آینده افغانستان. افغانستانی صلح و ثبات خواهد داشت که در آن دولتی فراگیر حاکم باشد که در برگیرنده تکثر جمعیتی و قومیتی این کشور باشد. این درسی است که تاریخ افغانستان به ما داده است و همه به شمول هیات حاکمه سرپرستی افغانستان آن را می‌دانند. این خواست و اراده مردم افغانستان است که آینده این کشور را درست می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران که حدود ۶۰ دقیقه به طول انجامید در مورد اظهارات یکی از مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران به نقطه غیرقابل بازگشت در برجام برمی‌گردد، گفت: آقای ترامپ رفته ولی گویی کارخانه جعلیات و اخبار جعلی آمریکا تعطیل نشده است. اینکه جمعی نمایشی راه بیاندازند و فکر کنند براساس آن می‌توانند یک روایت جعلی را به جهانیان قالب کنند یا اینکه فکر کنند با نزدیک شدن به گفت‌وگوهای وین می‌توانند یک جو روانی متفاوت را به وجود بیاورند این موضوع هیچ کمکی به آن‌ها نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر آنها دچار فراموشی شده‌اند باید بدانند جهان فراموش نکرده که این دولت واشنگتن بود که از برجام خارج شد و این دولت فعلی آمریکاست که همچنان سیاست شکست حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد. آن‌ها همزمان که پیام‌های متناقضی را برای ما می‌فرستند تحریم‌ها را نیز ادامه می‌دهند.

خطیب زاده با بیان اینکه این گونه تحریف روایت‌ها کمکی به آمریکا نمی‌کند، ادامه داد: تنها چیزی که به آمریکا کمک می‌کند این است که او مقصر وضع فعلی است. باید تحریم‌های ظالمانه و فراسرزمینی علیه ایران را با دادن تضمین عینی  بردارد و این تنها راهی است که می‌تواند به این کشور کمک کند که در وین به یک توافق برسد.

وی تأکید کرد: ‌اگر برجام برای ایران منافع مشخص و روشن اقتصادی و تجاری نداشته باشد قطعا طرف مقابل باید بداند این پنجره تا ابد برای آن باز نخواهد ماند کما اینکه قانون مجلس شورای اسلامی که اجرای آن برای دولت الزام‌آور است نیز همین را می‌گوید.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه با توجه به بحران‌های اقتصادی در کشور آیا این احتمال وجود دارد که ایران برای پیشبرد در مذاکرات پیش شرط هایی را که اعلام کرده تعدیل کند، بردارد و نرمشی در این زمینه به خرج دهد، گفت: بارها گفته‌ام آنچه ایران می‌گوید ورود جدی و با اراده در مذاکرات برای رفع تحریم‌ها است. اجازه دهیم که روی این موضوع متمرکز شویم و گزاره‌هایی را که به صورت مبهم مطرح می‌شود را مبنای قضاوت و پاسخ قرار ندهیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ابتدای این نشست سالروز تشکیل بسیج مستضعفان را تبریک گفت.

خطیب‌زاده همچنین در این نشست همچون نشست‌های پیشین در ابتدای جلسه گزارشی از عملکرد وزارت خارجه در طول یک هفته گذشته ارائه داد.

کلید واژه ها: سعید خطیب زاده نشست سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران ایران و امریکا ایران و آذربایجان ایران و افغانستان مذاکرات هسته ای مذاکرات وین رافائل گروسی سفر گروسی به ایران


( ۴ )

نظر شما :

ناشناس ۰۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۳
روابط خوبشون بخاطر التماس دعاشونه مثل پارسال که قبل از جنگ قره باغ دم تکون میدادن برای ایران امسال هم دنبال اشغال جنوب ارمنستانن تا مرز بین ایران و ارمنستان و قطع کنن بعدش دوباره دبه ها و کارشکنیهاشون شروع میشه
کامران ۰۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۸
تنش های بی جای اخیر در روابط دو کشور برادر ایران و اذربایجان دست خیلی از عوامل فتنه را رو کرد که با ایجاد جو متشنج به خصوص در فضای مجازی ارزوی جنگ بین دو کشور را داشتند، جریانات شناخته شده تروریست پرور و عوامل در ارزوی براندازی در اتحادی نامیمون تمام تلاش خود را کردند اما اب در هاون کوبیدن!
به کامران ۰۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۶
برادریی با وجود n استان غیرترکی که علی اف تبلیغ میکنه آذرباییجانه بخاطر مهاجران ترک که تو همون استانها هم در اقلیتن و تبلیغهای دروغشون که ایران و روسیه آذرباییجان و تقسیم کردن وجود نداره اولا زمانیکه روسیه اونجاها رو گرفت اسمش آران و شروان بود نه آذرباییجان ثانیا حاکمان ترک قجری تقدیم روسیه کردنش که باکو سانسورش میکنه و نسلی عقده ای بار میاره البته همزبان داخلیش هم دقیقا همینن
در جواب کامران ۰۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۴
کامران جان هنوز زوده خوشبینی به باکو سال پیش مگر فراموش کردی ،حتما گره به کارشان افتاده تا دیروز عربده کشی علیه ایران ،ادعای حمایت از ارمنستان و ادعای همکاری با ارمنستان در قاچاق مواد مخدر حال برادر برادر ،ادرس فتنه در باکو و استانبول و تل آویو است آدرس اشتباه نده نه داخل ایران ،ان جریانات شناخته شده انور آبی و پانترکان داخلی که معلوم سر در آخور چه رژیم‌های دارند از نگرانی بی مورد شما متعجبم ؟؟؟؟!!!! مثل روز روشن است اهداف آنها اگر چشم دیدن داشته باشید
به در جواب کامران ۰۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۶
کامران پانترکه و تو این سایت پانترکها جز دفاع از دشمنیهای ترکیه و آذرباییجان و ماله کشی بر اقدامات خصمانه این دو کشور دشمن همسایگانشون کار دیگه ای نمیکنن آذرباییجان هم دیوار دعا رو پیدا کرده مثل بعضیا تا حاجت میخواد ایران و میخواد بقیه وقتا دشمن ایرانه .