واکنش‌های بین‌المللی به پرتاب موشک دوربرد کره‌شمالی

۲۲ آذر ۱۳۹۱ | ۱۴:۲۴ کد : ۱۹۱۰۲۶۹ سرخط اخبار

کاخ سفید پرتاب موشک جدید دوربرد کره شمالی را یک اقدام به شدت "تحریک آمیز" خواند و هشدار داد که این کشور به سبب نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل می بایست با عواقب اقدام خود روبرو شود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، این در حالی است که در بیانیه ای که از سوی شورای امنیت ملی آمریکا منتشر شده اشاره ای به اینکه پرتاب موشک دوربرد جدید کره شمالی موفقیت آمیز بوده، نشده است.


"تامی ویتور"، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: پرتاب موشک کره شمالی طی امروز (چهارشنبه) که با استفاده از تکنولوژی موشک بالستیک به رغم ممنوعیت های صریح اعلام شده توسط قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل انجام شد، یک اقدام به شدت "تحریک آمیز" است که امنیت منطقه ای را تهدید می کند.


وی افزود: این اقدام نقض مستقیم قطعنامه های 1718 و 1874 شورای امنیت سازمان ملل است و تخطی از تعهدات بین المللی پیونگ یانگ به حساب می آید. این اقدام مثال دیگری از الگوی رفتار غیرمسئولانه کره شمالی است. آمریکا در مواجهه با تحریک های کره شمالی هوشیار مانده و ما کاملا متعهد به امنیت هم پیمانان مان در منطقه هستیم.


وی از جامعه بین الملل خواست تا به شیوه ای هماهنگ همکاری داشته باشند تا پیام صریحی را به کره شمالی بدهند مبنی بر اینکه اقدامات پیونگ یانگ در نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل برای آن عواقبی را به دنبال خواهد داشت.


فرماندهی دفاع هوا و فضای آمریکای شمالی موسوم به (NORAD) پیشتر اعلام کرد: ظاهرا کره شمالی در قرار دادن شی ای در مدار کره زمین موفق شده است.


این نهاد آمریکایی در بیانیه ای گفت: نشانه های اولیه به شکلی است که این موشک توانسته شی ای را مستقر کند که به نظر می رسد به مدار زمین رسیده است.


این نهاد آمریکایی همچنین تاکید کرد که موشک دوربرد چند مرحله ای کره شمالی در ساعت 7:49 دقیقه به وقت واشنگتن شلیک شد.


از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری رویترز، "بان کی مون"، دبیرکل سازمان ملل امروز پرتاب موشک دوربرد کره شمالی را شدیدا محکوم و اظهار نگرانی کرد این اقدام می تواند بر دورنمای صلح و امنیت در منطقه تاثیر منفی داشته باشد.


"مارتین نسیرکی" ، سخنگوی بان کی مون در بیانیه ای گفت: دبیرکل سازمان ملل نسبت به پرتاب موشک دوربرد کره شمالی متاسف است.


در این بیانیه ای تاکید شد: این اقدام نقض آشکار قطعنامه 1874 شورای امنیت سازمان ملل که در آن این شورا از جمهوری دموکراتیک خلق کره تقاضا کرده دست به پرتاب موشک با استفاده از تکنولوژی بالستیک نزند، محسوب می شود.


همچنین بنا به اعلام خبرگزاری یونهاپ، کره جنوبی از شورای امنیت سازمان ملل تقاضای برگزاری نشستی را در خصوص بررسی پرتاب موشک دوربرد جدید کره شمالی کرده است.


به گفته این خبرگزاری، کره جنوبی همراه با آمریکا و ژاپن از شورای امنیت خواسته اند تا در پاسخ به پرتاب موشک دوربرد کره شمالی نشستی را تشکیل دهد.


یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی اظهار کرد: ما در نشست شورای امنیت سازمان ملل مساله پرتاب موشک دوربرد کره شمالی را با هدف دستیابی به اتفاق نظری در خصوص تصویب تحریم های سخت تر علیه این کشور به بحث خواهیم گذاشت.


قرار است شورای امنیت سازمان ملل امروز نشستی اضطراری در خصوص پرتاب موشک جدید دوربرد کره شمالی برگزار کند.


در همین حال استرالیا نیز پرتاب موشک دوربرد جدید کره شمالی را محکوم کرده و خواهان پاسخ سریع و قدرتمند شورای امنیت سازمان ملل به اقدام شد.


جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا پرتاب موشک کره شمالی را یک اقدام تحریک آمیز و غیرمسئولانه توصیف کرد که صلح و ثبات منطقه آسیا- اقیانوسیه را تهدید می کند.


وی در بیانیه ای گفت: این اقدام یک مثال ناامیدکننده دیگر از رویکرد کره شمالی در انتخاب راه "نظامی گری" و "انزوا" است. این اقدام در حالی انجام شده است که مردم این کشور برای به دست آوردن غذایی که برای زنده ماندن نیاز دارند به سختی تلاش می کنند.


جولیا گیلارد تصریح کرد که استرالیا مستقیما نگرانی های خود را به دولت پیونگ یانگ ابراز خواهد داشت و از آن خواست تا به قطعنامه های سازمان ملل پایبند بوده و اقدامات تحریک آمیز خود را متوقف کند.


وی افزود: استرالیا از شورای امنیت تقاضا دارد تا سریعا نشستی را برگزار کرده و پاسخ قاطعی به این اقدام دهد.


همچنین سفیر آمریکا در استرالیا نیز گفت: چنین اقدامات تحریک آمیز از سوی کره شمالی زیان بار بوده و مشکلات مهمی را ایجاد می کند. وی هشدار داد، آنها(مقامات کره شمالی) در حال بازی کردن با آتش هستند.


دولت هند نیز نسبت به پرتاب موشک دوربرد توسط کره شمالی ابراز نگرانی کرد. در بیانیه ای که از سوی وزارت امور خارجه هند منتشر شد آمده است: این اقدام غیرموجه از سوی جمهوری دموکراتیک خلق کره تاثیر نامطلوبی بر صلح و ثبات در شبه جزیره کره خواهد گذاشت. هند از این کشور تقاضا دارد تا از انجام چنین اقداماتی خودداری کند.


وزارت دفاع کره جنوبی در خصوص پرتاب موشک دوربرد کره شمالی گفته است که مرحله نخست این راکت در آب های دریای زرد در نزدیکی استان "جئولا شمالی" کره جنوبی سقوط کرده است.


گزارش خبرگزاری شینهوا گزارش داد که دولت فیلیپین نیز اعلام کرد: قویا پرتاب موشک کره شمالی را محکوم می کند.


دولت فیلیپین از جمهوی دموکراتیک خلق کره می خواهد تا اقدامات تحریک آمیز و استفاده از آزمایش های موشکی با استفاده از تکنولوژی بالستیک را متوقف کند. این کشور همچنین از کره شمالی خواست در راستای اعتمادسازی و همکاری با جامعه بین الملل به منظور تضمین صلح و ثبات در شبه جزیره کره و کل منطقه آسیا- اقیانوسیه اقداماتی را انجام دهد.
 

کلید واژه ها: کره شمالی موشک امنیت پرتاب پرتاب موشک شورای امنیت دوربرد موشک دوربرد شورای امنیت سازمان ملل امنیت سازمان شورای امنیت سازمان پرتاب موشک دوربرد امنیت سازمان ملل دوربرد کره شمالی دوربرد کره بیانیه قطعنامه بیانیه ای شمالی را کره شمالی را استرالیا موشک دوربرد کره موشک دوربرد کره شمالی کره جنوبی در بیانیه ای پرتاب موشک دوربرد کره تحریک در بیانیه نشستی تحریک آمیز آمریکا به پرتاب موشک به پرتاب نقض


نظر شما :