کره شمالی آمریکا را تهدید کرد

۰۵ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۶:۴۱ کد : ۱۹۱۱۹۷۳ سرخط اخبار

 

به دنبال تشدید تحریم های سازمان ملل علیه پیونگ یانگ، کمیسیون دفاع ملی کره شمالی اعلام کرد، گام های مشخصی برای گسترش فعالیت های نظامی خود برخواهد داشت که شامل آزمایش های موشکی و هسته ای نیز می شود.
 
به گزارش ایسنا، کمیسیون دفاع ملی کره شمالی در بیانیه ای اعلام کرد: کره شمالی در مرحله جدید مقابله با آمریکا برنامه هایش را برای ادامه انجام آزمایش های متعدد موشک های دوربرد پنهان نمی کند و آزمایش هسته ای در سطح بالاتری را به منظور هدف قرار دادن آمریکا انجام دهد.
 
به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی در این بیانیه از آمریکا به عنوان «دشمن قسم خورده مردم کره شمالی» یاد شده است.
 
در بیانیه کمیسیون دفاع ملی کره شمالی آمده است: حتی در صورتی که مذاکرات و رایزنی هایی با محوریت حصول اطمینان از برقراری صلح و ثبات در منطقه و شبه جزیره کره انجام شود، هیچ گونه مذاکراتی بر سر خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره در آینده ممکن نخواهد بود.
 
این در حالی است که روز سه شنبه 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه 2087 را به تصویب رساندند که در آن از کره شمالی خواسته شده به تمامی قطعنامه های شورای امنیت عمل کرده و از فناوری موشک های بالستیک استفاده نکند. طبق این مصوبه، دارایی های اداره ی فضانوردی کره شمالی، یک بانک، چهار شرکت و چهار تن از مقامات کره شمالی مسدود می شود.
 
در قطعنامه سازمان ملل متحد همچنین بر یافتن راهکاری دیپلماتیک، صلح آمیز و سیاسی در راستای از سرگیری مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته ای کره شمالی تاکید شده است.
 
خبرگزاری دولتی کره شمالی به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه این کشور گزارش داد که این اقدام شورای امنیت سازمان ملل «به شدت ناعادلانه» است و هدف خدشه دار کردن حق حاکمیت کره شمالی را دنبال می کند.
 
به گزارش دویچه وله، وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه خود همچنین اعلام کرده است: ما اقدامات فیزیکی برای گسترش و تقویت نیروی دفاعی نظامی خود انجام خواهیم داد و این امر شامل ارعاب اتمی نیز خواهد بود.
 
در این بیانیه آمده است: دانشمندان و مهندسان ما موشک های دیگری خواهند ساخت و موشک هایی با قابلیت های بیشتر به فضا پرتاب خواهند کرد.
 
تحریم های تازه در شورای امنیت به ابتکار واشنگتن اعمال شد و پس از مذاکرات منظم برای قانع کردن چین و جلب موافقت این کشور به تصویب رسید. چین مهم ترین متحد کره شمالی و در شورای امنیت از حق وتو برخوردار است.
 
منظور کره شمالی از «اقدامات فیزیکی» احتمالا یک آزمایش اتمی تازه است. ماه پیش انستیتوی آمریکایی - کره ای دانشگاه «جان هاپکینز» بر پایه ی تصاویر ماهواره ای اعلام کرد که کره شمالی خسارت های سنگین ناشی از باران های مداوم در تاسیسات اتمی خود در شمال شرقی این کشور را برطرف کرده و در عرض دو هفته آینده می تواند به آزمایش اتمی تازه ای دست بزند.
 
یو وو ایک، وزیر کره جنوبی برای وحدت دوباره اخیرا در یک کمیسیون پارلمانی این کشور اعلام کرد که به احتمال زیاد کره شمالی پس از آزمایش موشکی ماه دسامبر خود، به یک آزمایش اتمی دست خواهد زد.
 
دولت کمونیستی کره شمالی در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ به دو آزمایش اتمی دست زد که با واکنش انتقادی شدید جامعه ی جهانی روبرو شد. این کشور همچنین موشک هایی دوربرد آزمایش کرده است.
 
کره شمالی در تاریخ ۱۲ دسامبر سال گذشته موشکی دوربرد تازه ای به فضا پرتاب کرد که به گفته ی مقامات رسمی این کشور حامل ماهواره ای برای هدف های پژوهشی بود.
 
سازمان ملل تا کنون تحریم های گوناگونی علیه کره شمالی وضع کرده است. مذاکرات شش گانه بر سر برنامه ی اتمی کره شمالی که در آن افزون بر دو کشور کره شمالی و جنوبی، آمریکا، چین، روسیه و ژاپن نیز شرکت داشتند، از دسامبر ۲۰۰۸ به بن بست رسیده است.
 
از سوی دیگر، کره جنوبی از تحریم های تازه سازمان ملل علیه همسایه شمالی خود استقبال کرد و گفت کره شمالی باید به طور کامل از قطعنامه های سازمان ملل پیروی کند.
 
به گفته مقامات کره جنوبی، معنای این سخن آن است که کره شمالی باید همه ی سلاح های اتمی و برنامه های مرتبط با آن را از بین ببرد و همه ی فعالیت های خود را در رابطه با موشک های بالیستیکی متوقف سازد.
 
به گزارش رسانه های کره جنوبی، این کشور همچنین در نظر دارد مستقل از تحریم های سازمان ملل، خود نیز تحریم هایی علیه کره شمالی وضع کند.
 
خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک دیپلمات بلندپایه کره جنوبی گزارش داد که احتمال اعمال تحریم های دیگر توسط کره جنوبی، در مذاکرات میان مقامات این کشور و آمریکا که امروز (پنجشنبه) برگزار خواهد شد، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. فرستاده ی ویژه آمریکا برای سیاست گذاری در قبال کره شمالی روز چهارشنبه برای دیداری وارد سئول می شود. مقامات کره جنوبی و آمریکا پیش تر هم درباره ی تحریم های بیشتر علیه کره شمالی گفت وگو کرده اند.
 

کلید واژه ها: کره شمالی آمریکا تحریم کره جنوبی شورای امنیت جنوبی قطعنامه آزمایش اتمی کمیسیون


نظر شما :