دعوت رسمی باراک اوباما از حامد کرزی

۲۴ آذر ۱۳۹۱ | ۱۴:۳۸ کد : ۱۹۱۰۳۳۱ سرخط اخبار

 رییس جمهوری افغانستان اعلام کرد که وی قرار است ماه آینده میلادی با باراک اوباما در واشنگتن دیدار و در مورد نقش آینده آمریکا در افغانستان گفت و گو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان در کنفرانس خبری با حضور لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا در کابل اعلام کرد که وی و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا قرار است در مورد اینکه چه تعداد از نیروهای آمریکایی پس از پایان سال 2014 در افغانستان باقی بمانند گفت وگو کنند.

اوباما اعلام کرده است که آمریکا، افغانستان را به حال خود رها نخواهد کرد و این خطر وجود دارد که پس از سال 2014 به دنبال خروج نیروهای ناتو از افغانستان شبه نظامیان القاعده بار دیگر بخواهند در افغانستان نفوذ کنند.

اوباما هنوز در مورد سطح و شمار نیروهای آمریکایی که قرار است پس از سال 2014 در افغانستان باقی بمانند تصمیم گیری نکرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می رود در دیدار آتی حامد کرزای و باراک اوباما که به گفته پانه تا قرار است اوایل ژانویه در واشنگتن برگزار شود دو طرف در مورد چشم انداز ایجاد روندی برای صلح با طالبان بحث و تبادل نظر کنند.

این اظهارات کرزای در حالی مطرح شده است که لئون پانه تا در افغانستان با فرمانده نیروهای آمریکایی در این کشور دیدار و گفت وگو کرد. مهمترین پیام سفر دو روزه پانه تا به افغانستان این بود که به افغان ها اطمینان داده شود این کشور پس از سال 2014 به حال خود رها نخواهد شد.

وزیر دفاع آمریکا عنوان داشته که کرزای به دعوت اوباما به واشنگتن می رود.

انتظار می رود که در دیدار واشنگتن در مورد موافقتنامه امنیتی میان دو کشور نیز بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

وزیر دفاع آمریکا روز، چهارشنبه، در یک سفر غیر منتظره وارد افغانستان شد.

پیشتر روزنامه های آمریکایی گزارش داده بودند که مقام های آمریکایی در حال بحث روی تعداد و شکل نیروهایی هستند که می خواهند پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند.

وال استریت ژورنال گزارش داده که اگر مقام های افغانستان موافقت کنند، آمریکا می خواهد 10 هزار سرباز این کشور پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند.

کلید واژه ها: افغانستان آمریکا پانه کرزای سال 2014 2014 دیدار واشنگتن اوباما


نظر شما :