تازه ترین اظهار نظر صالحی در مورد سوریه

۲۴ آذر ۱۳۹۱ | ۱۵:۰۴ کد : ۱۹۱۰۳۴۰ سرخط اخبار

 جمعی از اعضای هیات موسس و شورای مرکزی « انجمن بین المللی علمی کارشناسان و تحلیل گران سیاسی » با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار، با اشاره به شرایط حساس منطقه خاورمیانه، گفت: طی دو سال گذشته خاورمیانه شاهد تحولات مهمی بوده است که نه تنها بر کل این منطقه بلکه بخاطر موقعیت جغرافیایی بر کل جهان کم و بیش می تواند تأثیر گذار باشد. بدلیل همین اهمیت بالا بود که نیاز به تشکیل چنین انجمنی احساس شده بود تا ضمن تحلیل دائمی شرایط، چگونگی حفظ دستاوردهای قیام های مردم منطقه و مقابله با مطامع کشورهای سلطه گر که درصدد مصادره دستاوردهای مردمی و کانالیزه نمودن آنها در جهت منافع خودشان هستند را از طریق ارائه پیشنهادات و رهنمودها در دستور کار داشته باشد.

صالحی ضمن یادآوری حضور اساتید و فرهیختگان برجسته در این انجمن، خاطرنشان کرد: انتظار می رود که نظریه پردازی متناسب با فرهنگ و شرایط این انقلاب ها نیز صورت پذیرد. واقعیت تلخی وجود دارد و آن این است که در بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی ما تئوری های دانشمندان غربی حاکم است. ما باید به این امر به خصوص در علوم غیر دقیقه و انسانی با حساسیت ویژه ای رسیدگی نمائیم . رهبر معظم انقلاب اسلامی هم چندی پیش اساتید و دانشمندان ایرانی را به این مهم دعوت کردند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه، امروزه غرب تلاش دارد شاخص ها و معیارهای غالباً برگرفته از فرهنگ و تمدن و سیاست های خودش که در بسیاری از موارد با دیگر فرهنگ ها در تضاد است را به همه تحمیل نماید، خاطرنشان کرد: البته خود آنها همیشه به این ارزش ها وفادار نیستند و متأسفانه در بسیاری از موارد همین ارزشها و سیاست ها در جایی که پای منافع شان در میان است به راحتی نادیده گرفته می شوند . این موضوع به خصوص در سیاست های دوگانه آنها در بحث حقوق بشر ، استفاده کشورها از انرژی هسته یی و قیام های مردم منطقه کاملاً مشهود است .

صالحی ضمن برشمردن نمونه هایی از برخوردهای دوگانه غرب در زمینه حقوق بشر و برخورداری از انرژی هسته یی، به نوع برخورد آنها با قیام های مردم منطقه اشاره کرد و افزود: در حالی که آنها از حاکمان قبلی برخی رژیم ها مثل تونس و مصر تا آخرین روزها حمایت می کردند، به محض پیروزی مردم تلاش کردند، وانمود سازند در کنار آنها هستند. این وانمودسازی در واقع تلاش برای مصادره انقلاب و سوق دادن آن در راستای منافع شان بوده است.

وزیر امور خارجه تحولات بحرین و سوریه را نمونه های دیگری از نگاه دوگانه خواند و ادامه داد: در بحرین اعتراضات مسالمت آمیز مردم را نادیده می گیرند و در سوریه وقتی دیدند که اعتراضات و تظاهرات گسترده مردمی بخصوص در پایتخت روی نداد، با فراهم سازی زمینه اعزام افراد خارجی و دادن سلاح به آنها زیر ساخت های این کشور را نابود و برخلاف قوانین و ارزش هایی که خود وضع کرده اند درصدد براندازی حکومت قانونی در این کشور هستند.

صالحی افزود: در بحران سوریه کشورهای غربی همه ارزشها و قوانینی را که خود وضع کرده بودند و سالها از آنها به عنوان اهرم فشار علیه دیگر کشورها استفاده می کردند بطور آشکار نقض کردند. مسائلی مثل تغییر حکومت از طریق غیر دموکراتیک، اعزام مزدور به یک کشور مستقل و حمایت مسلحانه از آنها، نادیده گرفتن اعمال خشونت آمیز و خلاف بشر علیه مردم بی گناه توسط برخی از معارضین مورد حمایت آنها، مبادرت به اقدامات خصمانه یکجانبه علیه یک کشور عضو سازمان ملل هر چند که سازمان ملل و شورای امنیتی که خود وضع کرده اند و همه را به پذیرفتن و اجرای تصمیمات آن مجبور می کنند این اقدامات را تصویب نکرده است.

وزیر امور خارجه با تاکید بر ضرورت رسیدگی به مطالبات مردمی و انجام اصلاحات در سوریه، اظهار داشت: ما بارها اعلام کرده ایم اصلاحات و رسیدگی به مطالبات مردمی باید در فضایی آرام و از طریق رأی مردم سوریه که مردمی فهیم و با فرهنگ و دارای تمدنی غنی هستند انجام پذیرد، به همین منظور تأکید داشته ایم که منطق گفتگو باید هر چه سریعتر جانشین منطق خشونت و اسلحه که امری تحمیلی و بیگانه با فرهنگ مردم سوریه است، شود و اقدامات چندی را هم به عمل آورده ایم که آخرین آن برگزاری نشست گفتگوی ملی سوریه در تهران با شعار خشونت نه، مردمسالاری آری، بود.

وزیر امور خارجه وظیفه « انجمن بین المللی علمی کارشناسان و تحلیل گران سیاسی » در این مقطع حساس را، ارائه پیشنهادات و تحلیل های واقع بینانه برای بهبود روند امور در کشورها، جبران عقب افتادگی های تاریخی و علمی و نیز در راستای تمدن سازی براساس مبانی دینی، اسلامی و بومی دانست و خاطرنشان کرد: در ارتباط با انقلاب هایی که موفق شده اند، این انجمن بویژه از طریق تحلیل درست شرایط و ارائه برنامه و پیشنهادات مناسب با شرایط هر کشور و همچنین فراهم سازی انتقال تجارب با توجه به عضویت کارشناسات کشورهای مختلف در آن، می تواند به آنها کمک نماید.

صالحی ادامه داد: در ارتباط با تحولات دیگر کشورهای منطقه بویژه موارد سوریه و بحرین، ما باید با تحلیل درست مسائل بدور از القائات غربی ، تلاش نماییم تا منطق گفتگو و نفی خشونت هر چه سریعتر حاکم گردد. همچنین دخالت های خارجی ، سیاست های دوگانه کشورهای غربی و دروغ های تبلیغاتی و رسانه ای آنها که تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر سیاست های استعماری سابق در قالب های جدیدی است، هر چه بیشتر به مردم شناسانده شود.

وزیر امور خارجه درپایان ابراز امیدواری کرد که با پیش بینی ساز و کارها و ساختار مناسب، این نشست مقدمه نشست های منظم و مستمر این انجمن باشد و همه بخصوص مردم منطقه از تحلیل ها، نظرات، طرح ها و پیشنهادات علمی و سازنده آن برخوردار شوند.

در این دیدار تعدادی از اعضای انجمن بین المللی علمی کارشناسان و تحلیل گران سیاسی هم، ضمن تشریح روند تشکیل و عضویت کارشناسان برجسته منطقه ای و بین المللی در این انجمن، به تشریح نقطه نظرات خود در مورد تحولات مهم منطقه ای و بین المللی پرداختند.

کلید واژه ها: سوریه تحلیل علمی فرهنگ بین المللی غربی مردم منطقه پیشنهادات و تحلیل انقلاب تحولات کارشناسان دوگانه این انجمن خشونت


نظر شما :