هدفی که قانونگذاران آمریکایی دنبال می کنند

تابستانی؛ بدون نفت ایران

۲۱ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۵:۵۷ کد : ۱۹۱۷۱۲۳ آمریکا اقتصاد و انرژی ترجمه برگزیده
قانونگذاران آمریکایی در تابستان پیش رو به دنبال توافقی هستند که به موجب آن صادارت نفتی ایران به شدت کاهش می یابد. این طرح همچنان در دست بررسی است اما تحلیلگران می گویند هدف نهایی قطع کامل صادرات نفتی ایران است.
تابستانی؛ بدون نفت ایران

دیپلماسی ایرانی: قانونگذاران آمریکایی در تابستان پیش رو به دنبال توافقی هستند که به موجب آن صادارت نفتی ایران به شدت کاهش می یابد. این طرح همچنان در دست بررسی است اما تحلیلگران می گویند هدف نهایی قطع کامل صادرات نفتی ایران است.

به گزارش رویترز، چنین هدف سختگیرانه ای می تواند واکنش چین و هند را به همراه داشته باشد که به رغم اعمال تحریم ها همچنان به خرید نفت از ایران ، ادامه می دهند. از سوی دیگر قطع صادرات نفتی ایران می تواند به افزایش بهای نفت و در نهایت آسیب زدن به اقتصاد جهانی منجر شود.

گزارش ها حاکی از آن است که این طرح از حمایت دو حزبی در کنگره آمریکا برخوردار است و حامیان آن می گویند افزایش تولید نفت آمریکا و منابع جهانی می تواند از افزایش بهای نفت پس از قطع صادرات نفتی ایران، جلوگیری کند.

ماه گذشته، همزمان با ارایه طرح تشدید تحریم های ایران به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، این طرح نیز روی میز گذاشته شد. این طرح برای نخستین بار از وارد کنندگان نفت ایران می خواهد که در بازه زمانی یک ساله، واردات نفت از ایران را به یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این در حالی است که صادرات نفتی ایران در ماه می، روزانه 700 هزار بشکه برآورد شده است و اکنون این پرسش مطرح است که نطقه آغازین تحریم های جدید، کجا خواهد بود.

این طرح از حمایت دو حزبی در کنگره آمریکا برخوردار است و حامیان آن می گویند افزایش تولید نفت آمریکا و منابع جهانی می تواند از افزایش بهای نفت پس از قطع صادرات نفتی ایران، جلوگیری کند.

البته هنوز متن این طرح در دست بررسی است و احتمال تغییراتی در آن وجود دارد. برخی کارشناسان صنعت انرژی می گویند که هدف نهایی کنگره به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است.

باب مک نلی، مشاور سابق کاخ سفید در بخش انرژی، بر این باور است که کنگره می خواهد در نهایت نفت ایران را از بازار جهانی جمع کند.

اتحاد غیر متعارف

این در حالی است که کنگره با اجماع کم سابقه ای از اقدامات برای کاهش بودجه مورد نیاز به منظور ادامه فعالیت های هسته ای ایران، حمایت می کند. مک نلی می گوید کنگره به طور نامتعارفی در مقابل ایران موضع گیری کرده است.

به گزارش رویترز، لایحه جلوگیری از ایران اتمی در ۲۰۱۳، در مجلس نمایندگان که به نحو گسترده ای قصد دارد تحریم های موجود بر ضد ایران را تشدید کند، روز ۲۲ می با اکثریت قاطع آراء در کمیته روابط خارجی آن به تصویب رسید و انتظار می رود که حمایت آسان این مجلس ۴۳۵ نفره را به دست آورد چرا که در حال حاضر ۳۴۰ نماینده از این طرح حمایت کرده اند.

شماری از تحلیلگران بر این باورند که طرح نهایی تا اوایل ماه آگوست به تصویب برسد البته برخی دیگر نیز پیش بینی می کنند پاییز فصل تصمیم گیری برای کاهش بی سابقه صادرات نفتی ایران یا در واقع به صفر رساندن این صادرات باشد. در همین حال وزارت خارجه نیز تاکید دارد که تحریم های مضاعف در زمینه صادرات نفتی ایران نباید بیش از اندازه زمینه نارضایتی کشورهایی مانند چین و هند که متحد آمریکا به شمار می روند را فراهم کند. کارشناسان می گویند در صورتی که فشار زیادی به این کشورهای در بازه زمانی کوتاه وارد شود، دستاوردی برای ایالات متحده به همراه نخواهد داشت.

از سوی دیگر برخی تحلیلگران می گویند با اعمال تحریم های جدید صادرات نفتی ایران کاهش می یابد اما به صفر نمی رسد. با این حال مهدی ورزی، مقام سابق شرکت نفت ایران می گوید: صادرات روزانه 500 هزار بشکه یا کمتر ، ایران را ناگزیر می کند چاه های بیشتری را تعطیل کند که در نهایت مشکلات مضاعفی برای میادین نفتی جمهوری اسلامی پدید می آورد. به گفته وی، ایران نمی تواند روزانه 500 هزار بشکه صادرات نفتی داشته باشد چرا که در این صورت بودجه داخلی به شدت کاهش می یابد. ورزی این پرسش را مطرح می کند که آیا این اقدام ایران را مجاب می کند که پای میز مذاکره بنشیدند؟

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

انتشار اولیه: شنبه 18 خرداد 1392 / باز انتشار: سه شنبه 21 خرداد 1392

کلید واژه ها: صادرات نفتی کنگره تحریم آمریکا


نظر شما :