گفت وگوی دیپلماسی ایرانی با وزیر امورخارجه عراق:

درخواست از ایران برای مقابله با داعش طبیعی است

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۰۱:۰۳ کد : ۱۹۴۱۸۸۵ خاورمیانه انتخاب سردبیر
ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی بیان می کند: درخواست از ایران برای مبارزه با داعش امری طبیعی است و در این رابطه مشکلی وجود ندارد.
درخواست از ایران برای مقابله با داعش طبیعی است

دیپلماسی ایرانی: چندی پیش شبکه های خبری عربی تصاویری از حمله جنگنده های F4 ایران به مواضع داعش در نزدیکی مرز ایران و عراق منتشر کردند. انتشار این تصاویر با واکنش مسئولان پنتاگون همراه بود. البته مقامات ایرانی هیچ گاه این نوع حملات را به صراحت تایید نکردند. اما مقامات بغداد اقدامات نظامی ایران علیه داعش در نوار مرزی و حتی در برخی از مناطق عراق را تایید و اعلام کردند این نوع اقدامات در راستای درخواست های دولت عراق از کشورهای همسایه و همچنین دیگر کشورها به منظور مقابله با داعش و تروریسم صورت گرفته است. پیش از این نیز مسئولان کردستان عراق بیان کرده بودند که اولین کشوری که به درخواست آنها به منظور ارسال تجهیزات نظامی پاسخ مثبت داد، ایران بوده است. در همین رابطه در حاشیه کنفرانس "جهان علیه خشونت و افراط گری" گفت وگویی با ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

مواضع عراق نسبت به اخبار منتشر شده درباره حملات هوایی جنگنده های ایرانی به مواضع داعش چیست؟

داعش یک تهدید منطقه ای و بین المللی است. از این رو برای مبارزه با آن نیازمند همکاری همه کشورها هستیم. ایران نیز به عنوان یک کشور همسایه اقدامات خوبی برای مقابله با داعش انجام داده است. کشورهای دیگری نیز تا کنون برای مقابله با داعش اقداماتی انجام داده اند. با این حال ایران کشور همسایه و دوست عراق بوده و مانعی بر سر راه حملات ایران علیه داعش در عراق نیست.

آیا عراق از ایران درخواست حضور نیروهای نظامی داشته است؟

درخواست از ایران برای مبارزه با داعش امری طبیعی است. مشکلی وجود ندارد. همچنان که از کشورهای دیگر چنین درخواست هایی صورت گرفته و قبول کرده ایم. بنابراین درخواست ما طبیعی است، ما با ایران مرزهایی به طول 1000 کیلومتر داریم.

آیا حضور ایران ممکن بروز واکنش از سوی دیگر نیروهای خارجی به خصوص آمریکا نمی شود؟

ایران به دلیل هم مرز بودن به طور طبیعی نگران مساله داعش است. به همین دلیل برای دفع خطر و اینکه مبادا داعش به مرزهایش نزدیک شود، به سرعت وارد می شود. این حضور به معنای جایگزین شدن نیروهای ایرانی به جای نیروهای عراقی یا نبود اراده سیاسی نزد عراق برای مبارزه با داعش نیست.

انتشار اولیه: دوشنبه 24 آذر 1393 / انتشار مجدد: جمعه 28 آذر 1393

کلید واژه ها: عراق داعش ابرهیم جعفری


( ۱ )

نظر شما :