ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از فراخوان نیروهای داعش در سوریه تا ربوده شدن دو خلبان روس

۱۶ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۴۳۹۶۵ اخبار اصلی خاورمیانه
فراخوان صدها نیروی داعش در سوریه، ربوده شدن دو خلبان روس در دارفور، اذعان سنی‌ها به حمایت صادقانه ایران از عراق، کشف زندان داعش در بعقوبه و دفاع نخست وزیر انگلیس از عربستان از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از فراخوان نیروهای داعش در سوریه تا ربوده شدن دو خلبان روس

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

اذعان سنی ها به حمایت صادقانه ایران از عراق

رئیس شورای نجات استان الانبار عراق اعلام کرد که ایران با بغداد در زمینه جنگ علیه داعش بیش از دیگر کشورهای مدعی حامی عراق همکاری کرده است و بقیه کشورهای شرکت کننده در این جنگ دروغ می گویند.
حمید الهایس، رئیس شورای نجات استان الانبار عراق گفت: ایران با بغداد در زمینه جنگ علیه داعش بیشتر از دیگر کشورهای مدعی حامی عراق همکاری کرده است.
الهایس تاکید کرد: ما منتظر بازگشت هیات استانداری الانبار از واشنگتن هستیم تا با آنها و دیگر مسئولان محلی درباره بسیاری از مسائل مربوط به این استان بحث و گفت وگو شود.
وی به سومریه نیوز گفت: «از جمله مسائلی که مورد بحث و گفتگو قرار میگیرد، سفر هیات الانبار متشکل از مسئولان و عشایر استان به ایران است، هرچند زمان این سفر هنوز مشخص نشده است.»
رئیس شورای نجات استان الانبار عراق افزود: برداران ایرانی ما بیش از دیگران در جنگ علیه داعش با عراق همکاری کردند و بقیه کشورهای شرکت کننده در این جنگ دروغ می گویند.

 

کشف زندان مخفی داعش در بعقوبه

یک منبع امنیتی اعلام کرد یک زندان مخفی داعش در عملیات پیاده نظام نیروهای ارتش در شرق بعقوبه واقع در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد کشف شد.
به گزارش پایگاه خبری سومریه نیوز، یک مقام امنیتی گفت: نیروی مشترک ارتش وپلیس حین انجام عملیات پیاده نظام در باغ های اطراف روستای خیلانیه در شهر مقدادیه واقع در ۳۵ کیلومتری شمال شرق بعقوبه توانستند یک زندان مخفی داعش با شمار زیادی زندانی در آن را کشف کنند.
این منبع عراقی افزود: داعش دهها تن از زندانیان خود را قبل از آزاد شدن روستاهای شمال مقدادیه از جمله خیلانیه را به مکان نامعلومی انتقال داد.
وی تاکید کرد که تداوم عملیات جست وجوی زندانیان نزد داعش جهت مشخص شدن سرنوشت آنها منجر به کشف شماری اجساد شهروندان اعدام شده توسط داعش شد.
نیروهای امنیتی استان دیاله ۱۰ روز قبل روستای خیلانیه را از چنگ داعش آزاد کرد.

 

الازهر: دست و پای داعشی ها را قطع کنید

احمد الطیب، شیخ الازهر کار شنیع داعش در سوزاندن خلبان اردنی را محکوم کرد و خواستار مبارزه قاطعانه و قطع ید این شبکه تروریستی شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الطیب به عنوان رئیس الازهر با صدور بیانیه ای این جنایت را عملی فجیع و پست توصیف کرد و خواستار برخورد شدید با داعش شد و اعلام کرد که باید " بر اساس دستور قرآن کریم دست و پای افراد این شبکه تروریستی به شکل صلیبی قطع شوند."

 

پیشنهاد اخوانی های الجزایر برای آشتی با حاکمیت

عبدالرزاق مقری، رئیس حرکت مجمتع السلم (شاخه اخوان المسلمین الجزایر) طرح سیاسی ای را به شورای سیاسی حرکت خود ارائه داده که به موجب آن این جنبش با دولت الجزایر از در دوستی و مصالحه وارد می شود.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، وی گفت که هدف از ارائه این طرح مشارکت در دولت با هدف خروج از بحران سیاسی در کشورش است.

این جنبش در پی نامزدی و پیروزی عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر انتخابات را تحریم و علیه دولت این کشور وارد فعالیت سیاسی شد.

بنا به این گزارش ارائه طرح آشتی از سوی مقری موجی از انتقادها به ویژه از سوی هم حزب هایش را علیه او موجب شده است.

 

فراخوان داعش به صدها نیروی خود در سوریه

روزنامه الحیات، چاپ بیروت به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که داعش از صدها نفر نیروی خود خواسته است که از سوریه رهسپار عراق شوند تا در نبرد الانبار با ارتش عراق بجنگند.

الحیات گزارش داده است که بنا به اطلاعاتی که از سوی کادر فرماندهی و شورای استانداری الانبار دریافت کرده صدها نفر از نیروهای داعش تا دندان مسلح از سوریه وارد الانبار شده اند.

بنا به این گزارش خودروهای نظامی داعش اخیرا از طریق بیابان های الجزیره که به الانبار متصل می شود، وارد سامرا در استان صلاح الدین و موصل شده اند و قصد دارند حمله همه جانبه ای را به استان الانبار انجام دهند که بنا به گزارش ها این استان را در وضعیت بسیار خطرناکی قرار داده است.

 

استقبال مسیحی ها از تلاش های کنگره برای ایجاد ایالتی برای اقلیت ها در عراق

نمایندگان و سیاستمداران مسیحی از تقاضای نمایندگان کنگره امریکا برای تشکیل ایالتی ویژه اقلیت ها در استان نینوا استقبال کردند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، آنها همچنین از ایالات متحده خواستند که این موضوع را در اولویت خود قرار دهد و در جریان اخراج داعش از عراق تشکیل ایالتی ویژه اقلیت ها را نیز در نظر بگیرد.

17 نماینده کنگره طرحی را به وزیر امور خارجه امریکا، جان کری ارائه داده اند که به موجب آن از تلاش های دولت برای تشکیل ایالتی در منطقه نینوا برای حمایت از اقلیت ها و گروه های ضعیف اجتماعی و قومی حمایت می کنند.

 

پیش افتادن نتانیاهو در نظرسنجی ها

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تازه ترین نظرسنجی ها از دیگر رقبای خود پیش افتاده است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در تازه ترین نظرسنجی اعلام کرده که وی با وجود افتضاحات اخیر اقتصادی ای که علیه او و همسرش منتشر شده از دیگر رقبایش پیشتاز است.

بنا به این نظرسنجی 58 درصد اسرائیلی ها بر این باورند که نتانیاهو بعد از انتخابات 17 مارس همچنان نخست وزیر این کشور خواهد بود. در مقابل 21 درصد شانس اسحاق هرتزوگ، رقیب نتانیاهو و رهبر "جبهه صهیونیست" را برای رسیدن به سمت نخست وزیری بالا دانسته اند.

 

خودداری اوکراین از ورود بدون ویزای شهروندان روس

دولت اوکراین اعلام کرد از ابتدای مارس از ورود شهروندان روسیه بدون ویزا به داخل اوکراین جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تصمیم بعد از آن گرفته شد که خشونت ها در شرق اوکراین شدت گرفت. کیف مسکو را متهم به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین برای جدایی از این کشور می کند.

دولت اوکراین اعلام کرده است که از این به بعد شهروندان روسیه برای ورود به اوکراین باید گذرنامه و ویزای ورود به اوکراین در اختیار داشته باشند.

 

ربوده شدن دو خلبان روس در دارفور

سفارت روسیه در خارطوم اعلام کرد که دو خلبان روس در منطقه دارفور ربوده شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفارت روسیه همچنین اعلام کرده است که برای آزادی این دو خلبان هر آن چه در توان داشته باشد انجام خواهد داد.

این دو خلبان برای هواپیمای روسی "یوتیر" کار می کردند و در چارچوب همکاری های اتحادیه آفریقا و سازمان ملل برای صلح در دارفور به این منطقه رفته بودند.

آرتور سافوکوف، سخنگوی سفارت روسیه در این باره اعلام کرد که این دو خلبان در زالنگی، مرکز ایالت دارفور در 29 ژانویه ربوده شده اند.

 

دفاع نخست وزیر انگلیس از عربستان

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس از تعامل دولت متبوع خود با مرگ پادشاه عربستان، ملک عبدالله بن عبدالعزیز دفاع کرد و گفت: «مردم می دانند که اطلاعات امنیتی عربستان جان صدها نفر را در بریتانیا نجات داد.»

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، وی در پاسخ به انتقاد شماری از نمایندگان مجلس عوام که از رفتار دولت انگلیس در تعامل با مرگ پادشاه عربستان انتقاد کرده و دلایل نیمه افراشته شدن پرچم انگلیس در در مقر دولت را پرسیده بودند، گفت: «ما با خیلی از کارهایی که عربستانی ها می کنند، موافق نیستیم، و اختلافاتمان را نیز با آنها به روشنی بیان کرده ایم اما مرگ ملک عبدالله در نظر ما از دردهایی است که باید احترام مان را نسبت به آن بیان کنیم.»

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اوکراین نتانیاهو اقلیت ها استان الانبار عراق داعش


نظر شما :