ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از جلسه صریح سردار سلیمانی با عراقی ها تا فرماندهی ترکیه در جنگ سوریه

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۴۷۳۴۷ اخبار اصلی خاورمیانه
جلسه صریح سردار سلیمانی با مقام های عراقی، فرماندهی ترکیه در جنگ اخیر سوریه، اتهام به اخوان بر سر کشته شدن عمر سلیمان، حمایت ترکیه از گروهک تروریستی پژاک و مذاکرات کری در ریاض درباره آتش بس در یمن از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از جلسه صریح سردار سلیمانی با عراقی ها تا فرماندهی ترکیه در جنگ سوریه

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

دستگیری یک داعشی در حین ورود به کربلا

پلیس مبارزه با تروریسم در استان کربلا از دستگیری یک فرد وابسته به گروه تروریستی داعش در یکی از ایستگاه های بازرسی ورودی این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری الفرات نیوز، به گفته یک منبع مطلع این فرد اهل موصل است و پس از دستگیری به دستگاه امنیتی تحویل داده شده است.

 

جلسه صریح و شفاف سردار سلیمانی با مقامات عراقی

یک منبع مطلع خبر داد که سردار قاسم سلیمانی اخیرا به عراق بازگشته است.

این منبع که نخواسته نامش فاش شود به پایگاه خبری عراق چاکوچ گفته سردار سلیمانی پس از بازگشت به عراق جلسه ای با حضور تعدادی از مقامات پیمان ملی و فرماندهان نیروهای داوطلب مردمی از جمله حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، داشته و افزود که طرفین در این جلسه به طرز بی سابقه ای شفاف و صریح صحبت کرده اند.

این پایگاه خبری افزوده که در این جلسه العبادی هشدارهایی صریح و شدید اللحن به سردار سلیمانی داده و سردار سلیمانی نیز به او هشدار داده که فریب برخی سیاست مداران عراقی را نخورد و بداند که آنان در پی بازیابی مناصب از دست رفته خود هستند و حاضرند در این مسیر دولت العبادی را سرنگون کنند.

 

پادشاه اردن: آینده امنی برای سنی ها نباشد عراق آرام نخواهد شد

پادشاه اردن تأکید کرد که تا وقتی اهل سنت در عراق احساس نکنند که آینده ای اطمینان بخش دارند این کشور روی آرامش نخواهد دید.

ملک عبدالله در گفت وگو با شبکه سی ان ان گفت که در روند جنگ عراق با داعش باید دید چگونه این حملات در درون عراق اجرا می شود و تا چه حد از کردها و اهل سنت حمایت می شود.

او افزود که اگر نتوانیم راه حلی برای آینده سیاسی اهل سنت عراق بیابیم و کاری نکنیم که احساس کنند بخشی از آینده سیاسی عراق هستند از نظر آنان بغداد و داعش تفاوتی نخواهند داشت و مشکلات عراق هرگز حل نخواهند شد.

 

3 سال حبس برای کسانی که منکر گورهای دسته جمعی در عراق شوند

محمد اللکاش، عضو کمیسیون شهدا و قربانیان و زندانیان سیاسی خبر داد که در پیش نویس قانون گورهای دسته جمعی که در این کمیسیون به تصویب رسیده برای کسانی که منکر این جنایات شوند سه سال حبس در نظر گرفته شده است.

به گزارش الفرات نیوز، او گفت که به موجب این قانون که روز دوشنبه در صحن علنی مجلس عراق نیز تصویب شد وزارت حقوق بشر موظف شده که بناهای یادبودی برای قربانیان گورهای دسته جمعی در عراق بسازد و هر کس که منکر وجود این جنایات شود به سه سال حبس و محرومیت از کار اجرایی و محرومیت از نامزدی در انتخابات محکوم شود.

مجلس عراق روز دوشنبه با اکثریت آرا این قانون را تصویب کرد.

 

کنگره در مصوبه اخیر خود تجدید نظر می کند

رئیس کمیسیون امنیت داخلی کنگره امریکا خبر داد که کنگره در مصوبه اخیر خود درباره تعامل با نیروهای سیاسی عراق تجدید نظر خواهد کرد.

مایکل مایکول به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که کنگره در پی تضمین رسیدن سلاح به رزمندگان کرد و عشایر سنی در جنگ با داعش است و اگر این منظور تأمین شود در آن مصوبه تجدید نظر خواهد شد.

مایکول روز دوشنبه در رأس هیئتی از کنگره امریکا به بغداد سفر و با نخست وزیر و رئیس مجلس عراق دیدار کرد.

کنگره امریکا اخیرا قانونی را تصویب کرده که به موجب آن این کشور می تواند به طیف های سنی و کرد بدون هماهنگی با دولت مرکزی سلاح ارسال کند؛ قانونی که با مخالفت قاطع نیروهای سیاسی عراق مواجه شده است.

 

حمایت ترکیه از گروهک پژاک

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که دولت ترکیه در اقدامی ایذایی علیه ایران در حال حمایت از گروهک تروریستی پژاک است.

به گفته این منابع ترکیه به برخی از اعضای پژاک در خاک خود پناه داده و از این گروهک در کردستان عراق با آگاهی کامل دولت کردستان حمایت می کند. حتی به گفته این منابع بسیاری از فرماندهان گروهک پژاک ترک هستند و کاملا زیر نظر سازمان امنیت ترکیه فعالیت می کنند.

به گفته این افراد نفوذ سازمان امنیت ترکیه و دولت این کشور بر این گروهک و تصمیم گیری های آن بسیار بالا است.

 

فرماندهی ترکیه در جنگ های اخیر سوریه

روزنامه السفیر، چاپ بیروت به نقل از منابع آگاه نوشت که عملیات اخیر ارتش آزاد در خاک سوریه علیه ارتش وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با فرماندهی مستقیم دولت ترکیه صورت گرفته است.

به گفته این منابع سازمان امنیت ترکیه در اقدامی کاملا هماهنگ با دولت قطر و عربستان سعودی عملیات نظامی اخیری که به اسم ارتش آزاد در خاک سوریه صورت گرفته را فرماندهی کرده است. در پی این عملیات شهر استراتژیک جسر الشغور سقوط کرد.

 

جایزه بیست میلیون دلاری امریکا برای سران القاعده

ایالات متحده امریکا اعلام آمادگی کرد به کسانی که درباره چهار تن از سران داعش اطلاعاتی دهد که منجر به دستگیری یا کشتن آنها شود، بیست میلیون دلار جایزه خواهد داد.

به گزارش شبکه خبری فرانس 24، واشنگتن اعلام کرده است که 7 میلیون دلار جایزه به کسی می دهد که درباره عبدالرحمان مصطفی القدولی اطلاعات کافی دهد. وی معاون ابومصعب الزرقاوی، رهبر سابق القاعده عراق بوده که اکنون به داعش پیوسته است. همچنین 5 میلیون دلار جایزه به کسی که اطلاعاتی درباره ابی محمد العدنانی بدهد، پرداخت خواهد کرد. العدنانی سخنگوی رسمی داعش است. همچنین 5 میلیون دلار به کسی که اطلاعات مکفی درباره تیمور ازوویچ باتیر اشویلی، ملقب به عمر الشیشانی بدهد، پرداخت خواهد کرد. 3 میلیون دلار نیز به کسی می دهد که بتواند اطلاعات باارزشی درباره طارق بن الطهار بن الفلاح العونی الهرزی، فرد مظنون به استخدام و فرماندهی عملیات انتحاری در داعش پرداخت خواهد کرد.

 

اخوان متهم به قتل عمر سلیمان شد

حسین سالم، از بازرگانان معروف مصری که ارتباطات نزدیکی با خانواده حسنی مبارک دارد مدعی شد که جماعت اخوان المسلمین عمر سلیمان، رئیس سابق سازمان امنیت مصر را کشته اند.

وی در مصاحبه با شبکه مصری دریم ادعا کرد که اخوان المسلمین قهرا و از روی خشم اقدام به کشتن عمر سلیمان کرد و افزود که تمامی مشکلات مصر زیر سر اخوان المسملین است.

 

کری در ریاض درباره آتش بس یمن مذاکره می کند

روزنامه السفیر، چاپ لبنان نوشت، جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در سفر خود به ریاض درباره آتش بس انسانی در یمن با مقامات این کشور مذاکره خواهد کرد.

کری روز چهارشنبه بعد از ظهر به وقت محلی به ریاض رسید و با مقام های عربستانی در آستانه نشست شورای همکاری خلیج فارس و سفر قریب الوقوع رهبران عرب به کمپ دیوید به گفت وگو پرداخت.

گفته می شود نگرانی امریکا از نزدیکی مرموز فرانسه به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از محورهای گفت وگوهای کری در ریاض است.

 

نزدیکی ایران و امریکا در آینده نزدیک

یکی از وجوه برجسته عراقی در گفت وگو با دیپلماسی ایرانی گفت که مقام های امریکایی به این نتیجه رسیده اند در وضعیت فعلی بهترین راه برای آنها در امور خاورمیانه بهبود روابط با ایران است.

به گفته این شخصیت برجسته که نخواست نامش فاش شود، مقام ها و استراتژیست های امریکایی در جلسات متعدد خود با باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا گفته اند که نزدیکی به ایران بیشترین منافع را برای امریکا در خاورمیانه به دنبال خواهد داشت و امریکا باید در ابتدا به فکر حل هر چه سریع تر پرونده هسته ای ایران و به دنبال آن نزدیکی روابط با تهران باشد تا بعدا بتوانند در دیگر پرونده های مختلف منطقه ای و بین المللی با آن همکاری کنند. آنها معتقدند که امریکا می تواند روی ایران به عنوان یک شریک مطمئن در منطقه فکر کند.

به گفته این چهره عراقی این مساله ای است که چهره های متنفذ امریکا به آن رسیده اند و روسای جمهور امریکا چه باراک اوباما چه هر آن کس که بعد از او بر سر کار بیاید باید مطابق این دستورالعمل عمل کند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: سردار سلیمانیعراقسوریهداعشایران و امریکا


( ۳ )

نظر شما :