مسکو می خواهد جای واشنگتن را بگیرد

برنامه پوتین برای به چالش کشیدن سلطه امریکا

۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۷۲۵۰۳ اخبار اصلی اروپا آمریکا آسیا و آفریقا
کیشلف می‌پرسد چرا این اتفاق می‌افتد؟ آیا ترامپ این تصمیم را گرفته است؟ سوالی که لفاظی است. ترامپ مبرا شده است. ممکن است شگفت‌انگیز باشد اما در این برنامه ترامپ بخشی از این کارها نیست.
برنامه پوتین برای به چالش کشیدن سلطه امریکا

نویسنده: گیلبرت دوکتروف

دیپلماسی ایرانی: گاه به گاه، کرملین از برنامه خبری هفتگی ساندی ایوینینگ در کانل تلویزیونی روسیا-1 استفاده می کند تا هشدارهای خاص و عمومی اش را به واشنگتن برساند. این هفته یکی از این موارد اتفاق افتاد و باید امیدوار باشیم کسانی که اخبار جعلی را دنبال می کنند آن قدر فراست داشته باشند که پیام حقیقی مسکو را درک کنند.

مورد قبلی استفاده از این برنامه به تاریخ 8 آوریل بازمی گردد زمانی که دونالد ترامپ به پایگاهی هوایی در سوریه در پاسخ به حمله شیمایی دولت اسد به روستایی در ادلب، یورش برد. دیمیتری کیشلف از زمان حضورش روی آنتن برای نشان دادن پاسخ روس ها استفاده کرد. پاسخی که بسیار جدی بود. حیاتی است که برای درک پیام روسیه از زبان کیشلف تمام عناصر را که به صورت جداگانه مطرح می شوند در کنار یکدیگر قرار دهید. چرا که مردان ما در پنتاگون هم به فعالیت های روسیه در مناطق مختلف جداگانه پاسخ می دهند. اگر این کار به درستی صورت گیرد متوجه خواهید شد درحالی که ژنرال های ما می گفتند که روس ها واکنش خاصی نشان نمی دهند، این کیشلف بود که تصویر واقعی کل ماجرا را این طور نشان داد: اولتیماتومی به واشنگتن که اگر دوباره این کار را انجام دهد باید خود را برای جنگ آماده کند.

نمونه دیگر این پیام های نهفته در برنامه ساندی ایوینینگ به زمانی بازمی گردد که ایالات متحده اعلام کرد که به صورت تصادفی بمبی در شرق شهر دیرالزور شلیک کرده است. بمبی که به کشته شدن 80 سرباز سوری منجر شد. این بمب توافق صلحی را که یک هفته قبل از آن توسط باراک اوباما تایید شده و با مذاکرات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و همتایش جان کری در جلسه ای 14 ساعته به دست آمده بود را زیرپاگذاشت.

در آن برنامه، لاوروف به تصویر کشیده شد درحالی که به شدت وزیردفاع ایالات متحده اشتون کارتر را متهم می کند که شلیکی دوستانه علیه کری و رئیسش، رئیس جمهور آمریکا انجام داده است و این سوال را مطرح می کرد که اصولا امکان رسیدن به توافق با آمریکایی ها وجود دارد یا نه؟ حالا به برنامه این هفته کیشلف می رسیم. برنامه ای که در آن آمریکایی ها با عنوان «مشکل اصلی» توصیف شدند تا درباره عملیات در سوریه آن هم در زمانی که «نوری در انتهای تونل نمایان شده» بحث می شود. حالا 90 درصد خاک سوریه آزاد شده و در کنترل نیروهای دولتی است.

در این برنامه آورده شد که ایالات متحده به طور مخفی به تروریست ها کمک می کند: آنها برای تروریست ها سلاح تامین می کنند، در حمل و نقل به تروریست ها کمک می کنند، تروریست ها را از زیر آتش بیرون می آورند، نقشه محل حضور نیروهای دولتی سوریه را برای تروریست ها فراهم می کنند و حتی محل نیروهای نظامی روسیه را در اختیار تروریست ها قرار می دهند. چیزهایی که نیروهای نظامی داعش به تنهایی توان دسترسی به آن را ندارند و این آمریکا است که در راه آزادسازی کامل سوریه از حضور تروریست ها ایستاده است. چیزهایی که کیشلف می گوید ایده خودش نیست بلکه مواضع رسمی وزرات دفاع روسیه است که از طریق سخنگویش در این برنامه هفتگی اعلام می شود.

کیشلف می پرسد چرا این اتفاق می افتد؟ آیا ترامپ این تصمیم را گرفته است؟ سوالی که لفاظی است. ترامپ مبرا شده است. امکان دارد شگفت انگیز باشد اما در این برنامه ترامپ بخشی از این کارها نیست. بیشترین چیزی که مطرح می شود مدیریتی ناامید کننده در زمانی است که ارتش از کنترل سیاسی خارج شده است و در سرزمین سوریه آنها شروع به عملیاتی خودمختارانه کرده اند و با گروه های تروریستی ساخت و پاخت می کنند. هر آنچه در این برنامه مطرح می شود برای رهبران آمریکایی بسیار ناخوشایند است و ژنرال های این کشور را مسئول این ماجراجویی ها می داند. در این برنامه منطقه کوچک 100 کیلومتری زیر نظر ایالات متحده در سوریه و در نزدیکی مرزهای اردن با عنوان «چاله سیاه» یاد می شود. چاله ای سیاه که شیاطین از آن فرار می کنند و به ترروست ها برای حمله به ارتش سوریه و مخالفت با صلح به ارمغان آورده شده برای جمعیت غیرنظامی بهره می برند.

بخش بعدی به سمت بحثی آرام تر حرکت می کند. اینکه پوتین اصرار دارد در پی پیروزی در برابر تروریست ها است. این پیروزی نزدیک است و پوتین از رسیدن به آن اطمینان دارد. برای اثبات این اطمینان پوتین به تصویر کشیده می شود که با متانت و به آرامی در اجلاس انجمن انرژی در مسکو به سوالات خبرنگاران پاسخ می دهد. در میان این تصاویر ما ویدیوهایی از پیروزی ها و نتایج به دست آمده از فعالیت های هوایی ارتش روسیه در سوریه را می بینیم که در هفته جاری صورت گرفته است.

تصاویر و پیام این برنامه به صورت مستقیم چیده نشده اما نتیجه گیری کاملا روشن است: آنها از قدرت هوایی برای از بین بردن نیروهای تروریستی در راه رسیدن به پیروزی کامل استفاده می کنند و بخشی از این پیروزی در برابر نیروهای ایالات متحده در نزدیکی مرز اردن به دست می آید.

در همان شب پخش این برنامه خبر دیگری پخش می شود که نشان دهنده و تکمیل کننده پیروزی قریب الوقوع روسیه در سوریه است: پادشاه عربستان سعودی اولین سفر خود را در تاریخ 90 ساله روابط دیپلماتیک میان دو کشور به مسکو انجام خواهد داد. و این قضیه کوچکی نیست.

تمام جنبه های این دیدار چشمگیر است. از جمله امضای قراردادها و معاهدات سرمایه گذاری مشترک چند میلیارد دلاری در پروژه های صنعتی مختلف در هر دو کشور. خرید تجهیزات نظامی چند میلیارد دلاری از روسیه از جمله آخرین سیستم دفاع موشکی S-400. پوتین در اجلاس انرژی مسکو در هفته گذشته نکته جالبی گفت: «هیچ چیز برای همیشه وجود ندارد.» حتی رابطه محکم ایالات متحده و عربستان سعودی.

کیشلف محتوای سیاست خارجی روسیه در منطقه را نشان می دهد. همان طور که پوتین گفته است پیگیری سیاست هماهنگ و صلح آمیز در خاورمیانه در آینده نزدیک با توجه به تعادل منافع همه کشورهای منطقه. این سیاستی است که باید جدی گرفته شود چرا که: روسیه اکنون تنها کشور در جهان است که همزمان روابط خوبی با عربستان سعودی، ایران، اسرائیل، ترکیه، عراق و البته سوریه دارد.

این برنامه ای است که به نظر می رسد سلطه ایالات متحده را به چالش خواهد کشید.

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: کیشلف ساندی ایوینینگ ولادیمیر پوتین روسیه ایالات متحده امریکا دونالد ترامپ


نظر شما :