چهل و هفتمین بخش از سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم:

همه طرف ها می خواهند سوریه یکپارچه باشد

۰۱ آذر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۷۳۳۷۶ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: سرکیس نعوم
همه طرف ها می خواهند سوریه کشور – میهن یکپارچه بماند و به آن بازگردند. این ضروری است که آوارگان سوری به کشورشان برگردند.
همه طرف ها می خواهند سوریه یکپارچه باشد

دیپلماسی ایرانی: امسال برای هفتمین سال متوالی است که دیپلماسی ایرانی یادداشت های سرکیس نعوم را منتشر می کند. این یادداشت ها بعد از سفر وی به امریکا و دیدارش با مقامات فعلی و سابق امریکایی به طور مرتب در روزنامه النهار منتشر شده است. به دلیل تغییراتی که در روزنامه النهار ایجاد شده نتوانستیم به همه این یادداشت ها دسترسی داشته باشیم اما آن دسته از یادداشت هایی که امکان دسترسی به آنها وجود داشته و از اهمیت و جذابیت بالایی برخوردار بوده است را تهیه و منتشر می کنیم. در این جا چهل و هفتمین بخش از این یادداشت ها را می خوانید:

یکی از افراد فعال در کنگره امریکا گفت: «هیچ کس مالیات را دوست ندارد حتی در امریکا. اتحادیه امریکا میان کشورهای مستقل کنفدرالی بود و برای اعضای خود مالیات وضع نمی کرد.» 

وی در ادامه گفت: «با گذشت زمان دولت کنفدرالی امریکا مجبور شد تغییر کند. اگر این تغییر صورت نمی گرفت و به کشور فدرالی به جای کنفدرالی سابق تبدیل نمی شد و اگر قانون مالیات ها تصویب نمی شد ایالات متحده به جایی نمی رسید که الآن رسیده است.»

این فرد فعال در کنگره سپس گفت: «در لبنان کسانی به دولت «نق» می زنند و از نبود برق و آب و زیرساخت ها شکایت دارند، در حالی که خود آنها مالیات نمی دهند یا از مالیات فرار می کنند یا یکی در میان مالیات می دهند. وقتی مالیات نباشد کشور چگونه ساخته شود و چگونه ادامه یابد؟ البته در کنار مساله مالیات ها مسائل دیگری هم هست که باید فکری به حال آنها کرد، مثل فساد.»

پرسیدم: «از سوریه چه خبر؟»

جواب داد: «در حال حاضر در یک تقسیم واقعی به سر می برد. هیچ تصوری از نتایج تحولات اوضاع آن ندارم که علوی ها در آن چه می شوند یا اهل تسنن چه جایگاهی خواهند داشت. همه طرف ها می خواهند سوریه کشور – میهن یکپارچه بماند و به آن بازگردند.»

در ادامه با نظر من موافقت کرد که «فدرالیسم می تواند جای تجزیه واقعی را بگیرد.»

بعد درباره کردهای سوریه و سرنوشتشان پرسید. گفتم: «ترجیحم بر این است که به خودمختاری یا به چیزی غیر از وابستگی به دولت مرکزی با وجود اعتراض و مخالفت ترکیه برسند. اما درباره کردهای عراق، اگر به سمت استقلال روند فورا وارد جنگ داخلی خواهند شد. آنها به خودمختاری در وضعیتی که در آن به سر می برند بسنده نخواهند کرد و جاه طلبی هایشان بیشتر خواهد شد.»

در آخر دوباره به موضوع سوریه برگشت و گفت: «اگر واقعا به سمت تجزیه واقعی پیش برود یا فدرالیسم را انتخاب کند، کانتون علوی شامل همه سوریه مفید نخواهد بود. اما مشکل این است که اسد و علوی ها، کلا در مناطقی زندگی می کنند که «آباد» است و بیشترشان در معرض ویرانی قرار نگرفته اند. در حالی که دیگران در حالی به مناطق خود باز می گردند که کاملا ویران شده اند. چه کسی پول بازسازی آنها را پرداخت خواهد کرد؟ چگونه؟ این ضروری است که آوارگان سوری به کشورشان برگردند.» *

*این گفت وگو در حدود 8 ماه پیش انجام شده است.

ادامه دارد...

سرکیس نعوم

نویسنده خبر

سركيس نعوم، نويسنده و روزنامه نگار مشهور لبناني ويكي از ستون نويسان روزنامه النهار است. وی در سال 2011 جایزه جهانی جبران خلیل جبران را در استرالیا دریافت کرد. ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم


نظر شما :