ای‌میل‌های هک شده به تلاش امارات برای برکناری تیلرسون اشاره دارد

۱۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۴ کد : ۱۹۷۵۴۰۴ سرخط اخبار

ای میل های درز کرده حاکی از لابی گری امارات متحده عربی برای قانع کردن دولت ترامپ به اخراج رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به خاطر عدم حمایت از این کشور در مقابل قطر است.

براساس این ای میل ها که بی بی سی به آنها دست یافته الیوت برویدی، بازرگان مرتبط با امارات متحده عربی که برای مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کمک جمع آوری می کرد، در اکتبر ۲۰۱۷ از او خواست آقای تیلرسون را کنار بگذارد.

او در ای میل دیگری وزیر خارجه آمریکا را آدمی "سست" و "ضعیف" توصیف می کند که باید کنار گذاشته شود.

یک سخنگوی آقای برویدی گفت که ای میل های او را قطر هک کرده است و افزود که بعضی ای میل ها "ممکن است دستکاری شده باشد" اما توضیح بیشتری نداد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و شماری از کشورهای عربی در ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند چون گفتند این کشور از تروریسم حمایت می کند. قطر این اتهام را رد می کند.

آن حرکت بی سابقه شکافی جدی میان کشورهای قدرتمند خلیج فارس بود که متحدان آمریکا هستند. مقام های قطری در گفتگو با بی بی سی ادعای هک ای میل های آقای برویدی را رد کرده اند.

به گزارش نیویورک تایمز شرکت امور دفاعی "سیرسینوس" متعلق به آقای برویدی صدها میلیون دلار با امارات قرارداد دارد.

او پیش از ملاقات ماه اکتبر با دونالد ترامپ در کاخ سفید به تازگی از امارات برگشته بود.

براساس یادداشتی که آقای برویدی درباره آن ملاقات تهیه کرده، از آقای ترامپ خواسته بود از امارات متحده عربی و عربستان حمایت کند و به او توصیه کرده بود وارد نزاع آنها با قطر نشود.

براساس این ای میل ها او قطر را "یک ایستگاه تلویزیونی مالک یک کشور" توصیف کرده بود که اشاره به شبکه الجزیره است و گفت این کشور "هیچ کار مثبتی" نمی کند.

او همچنین نوشت به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرده آقای تیلرسون که "عملکرد ضعیفی دارد باید در یک موقعیت مناسب سیاسی برکنار شود."

آقای تیلرسون از محاصره اقتصادی قطر انتقاد کرده و خواستار کاهش شدت آن شده بود. آن سخنان مغایر موضع آقای ترامپ بود که از اقدام کشورهای عربی علیه قطر حمایت می کرد.

آقای تیلرسون بخش مهمی از سال اول کاری خود به عنوان وزیر خارجه را تحت فشار بوده است.

پاییز گذشته گزارش شد که او رئیس جمهور آمریکا را یک آدم "کودن" خوانده است، اما او در بیانیه ای این خبرها را تکذیب کرد.

دریافت کننده ای میل ها که بود؟

آقای برویدی شرح دقیق دیدارش با آقای ترامپ را در ای میلی به جورج نادر، بازرگان لبنانی-آمریکایی با ده ها سال تجربه به عنوان میانجیگر میان کشورهای خاورمیانه و واشنگتن، نوشت.

منابع آگاه نزدیک به تحقیقات دادستان ویژه رابرت مالر - که درباره نقش ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و احتمال ارتباط میان کرملین و کمپین ترامپ تحقیق می کند - به بی بی سی گفتند که آقای نادر از افرادی است که موضوع کنجکاوی این تحقیقات است و در هفته های اخیر از او سوال شده.

به گزارش نیویورک تایمز محققان از آقای نادر و سایر شاهدان در مورد هرگونه تلاش اماراتی ها برای خریدن نفوذ سیاسی از طریق انتقال پول به کمپین ریاست جمهوری آقای ترامپ سوال کرده اند.

کلید واژه ها: قطر برویدی تیلرسون امارات متحده عربی


نظر شما :