چکیده مصاحبه پوتین با شبکه ان بی سی:

خوب که چی؟

۲۶ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۵۵۵۹ اخبار اصلی اروپا آمریکا
پوتین در جریان مصاحبه نه بار در مورد اتهامت از عبارت «خوب که چی؟» استفاده کرد. به خصوص وقتی مگان کلی پرسید: «آنچه شما انجام داده‌اید این است که خودتان با گفتن اینکه آنها روسی نیستند راضی کرده‌اید؟»
خوب که چی؟

نویسنده: تایلر دوردن

دیپلماسی ایرانی: دفتر رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین، متن کامل مصاحبه با مگان کلی را در خروجی خود قرار داده است. پوتین گفته است که روسیه و ابزارهای در اختیار این کشور هیچ کاری با انتخابات ایالات متحده نداشته اند. او بارها در طول این مصاحبه شکایت دارد که واشنگتن اتهامات متعدد امنیت سایبری را به روسیه می زند. در یکی از مهم ترین جملات از این دست در جریان مصاحبه 90 دقیقه ای پوتین با تلویزیون ان بی سی، پوتین می گوید که «حتی کسی نمی داند این افرادی که از آنها نام برده می شود روسی هستند، ممکن است آنها اوکراینی باشند، یا تاتار یا یهودی.» او در نهایت معتقد است که کل دلیل این عملیات زیر سوال است: «شاید یک آمریکایی و یا فردی از درون آمریکا به آنها برای این کار پول پرداخته باشد.»

پوتین می پرسد: «چرا شما تصمیم گرفته اید که بگویید یک مقام روسی از جمله خود من، به کسی اجازه داده که چنین کاری کند؟ مصاحبه گر می پرسد «خب اگر آنها روسی باشند چه؟» پوتین اینطور پاسخ می دهد: «نه این درست نیست. اگر آنها قانون روسیه را زیر پا گذاشته باشند ما دستگیرشان می کنیم. اگر چنین کاری نکرده باشند آن گاه دلیلی برای دستگیری آنها در روسیه نیست. به هرحال باید متوجه باشید که مردم در روسیه تحت قانون ایالات متحده زندگی نمی کنند بلکه تحت قانون روسیه هستند. اینطور است. اگر می خواهید به توافقی با ما برسید خوب بیایید مذاکره کنیم. یک هدف انتخاب کنید، به توافقی برسیم و آن را امضا کنیم. اما شما از این کار سر باز می زنید. برای بار سوم به شما می گویم، ما پیشنهاد دادیم که بیایید با هم درباره مسایل امنیت سایبری همکاری کنیم. اما ایالات متحده از چنین کاری سر باز زد. در عوض از 13 تبعه روسی در رسانه ها نام برد و آنها را به دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرد. شاید آنها حتی روسی نباشند بلکه اوکراینی، تاتار یا یهودی باشند اما شهروندی روسیه داشته باشند که این هم باید چک شود. شاید آنها تابعیتی دوگانه داشته یا حتی گرین کارت داشته باشند. شاید یک آمریکایی به آنها پول پرداخته باشد. چطور ممکن است چنین چیزهایی را بدانید. من هم نمی دانم.»

پوتین در جریان مصاحبه نه بار در مورد اتهامت از عبارت «خوب که چی؟» استفاده کرد. به خصوص وقتی مگان کلی پرسید: «آنچه شما انجام داده اید این است که خودتان با گفتن اینکه آنها روسی نیستند راضی کرده اید؟ شما می گویید شاید آنها امریکایی یا شاید فرانسوی باشند. آنچه شما انجام داده اید این است که با گفتن اینکه به 13 تبعه روسی اتهام زده شده خود را راضی کرده اید اما پای شرکت های روسی هم وسط است که در برخی موارد آنها از دوستان شما هستند. آیا قضیه ای پشت پرده نیست؟ این یک اتهام بین المللی است.»

ولادیمیر پوتین: می دانم که آنها دولت روسیه یا مقام رسمی از روسیه را نمایندگی نمی کنند. من هیچ ایده ای ندارم که آنها چطور و چگونه هدایت شده اند. اگر آنها کاری کرده باشند هم همکاران آمریکایی ما نباید تنها در مصاحبه با رسانه ها این حرف ها را بزنند بلکه باید به ما جزئیات و اطلاعات و مدرک بدهند. ما آمادگی این را داریم که این مسائل را مدنظر قرار بدهیم و درباره اش صحبت کنیم.

مگان کلی: این عالی است. آیا شما آنها را به ایالات متحده مسترد خواهید کرد؟

ولادیمیر پوتین: هرگز. درست مثل ایالات متحده که هرگز استرداد شهروندانش به روسیه را نپذیرفت. آیا شما تا بحال یکی از شهروندان خود را مسترد کرده اید؟ این اولین نکته من است. نکته دوم اینکه من باور ندارم اتفاقی غیرقانونی به وقوع پیوسته باشد. نکته سوم این که ما بارها پیشنهاد داده ایم که ایالات متحده و روسیه روابطی خاص در این حوزه را مشخص کنند و قرارداد همکاری در این زمینه های جنایی امضا کنند. ایالات متحده اما علاقه ای نداشت تا در این رابطه قراردادی با روسیه به امضا برساند. شما انتظار چه چیزی را دارید؟ این راهی درست در مناسبات و مشکلات بین المللی نیست.

در ادامه پوتین درباره جریان اطلاعات و اتهام دروغ پردازی رسانه های روسی اینطور صحبت می کند: «لطفا به من گوش کنید و از بینندگان خود بخواهید به چیزی که می گویم گوش دهند. ما مدام با دوستان و همکاران آمریکایی و افرادی که نمایندگی دولت این کشور را برعهده دارند در این رابطه بحث می کنیم. این راهی که شما ما را به آن محکوم می کنید و اینکه می گویید روسیه در انتخابات ایالات متحده دخالت کرده چیزی است که خودتان به طور مداوم در قبال ما و حیات سیاسی ما انجام می دهید. آیا باروتان می شود که آنها حتی چنین چیزی را انکار هم نکردند؟ می خواهید بدانید آنها آخرین بار به ما چه گفتند؟ بله ما در سیاست شما دخالت می کنیم اما ما مجبوریم این کار را بکنیم چرا که می خواهیم دموکراسی را گسترش دهیم و شما این کار را نمی کنید و نمی توانید که انجام دهید. آیا فکر می کنید این رویکردی متمدنانه و مدرن در مسائل بین المللی است؟

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: ولادیمیر پوتین روسیه ایالات متحده امریکا


نظر شما :