از گاو شیرده تا متحد استراتژیک

آیا ایران برای روسیه همان نقش عربستان برای امریکاست؟

۲۷ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۰ کد : ۱۹۷۹۵۷۳ اخبار اصلی خاورمیانه
اسفندیار خدایی: رابطه عربستان و آمریکا شباهت‌ها و تفاوتهایی با روابط ایران و روسیه دارد. آمریکا در روابط با عربستان در جایگاه قدرت نشسته است و از این روابط سود فراوان می‌برد. روسیه و چین نیز از روابط با ایران سود می‌برند و این ایران است که برای حفظ توانایی ها و مقابله با تحریم‌های آمریکا نیازمند چین و روسیه است. اما نه ایران همانند عربستان است و نه روسیه همانند آمریکا است.
آیا ایران برای روسیه همان نقش عربستان برای امریکاست؟

نویسنده: دکتر اسفندیار خدایی
دیپلماسی ایرانی:
سوالی که برای بسیاری مطرح است این است که آیا روابط ایران و روسیه همانند روابط عربستان و آمریکاست؟ آمریکا در روابط با عربستان نفع فراوانی می‌برد و ترامپ‌ نیز از این کشور به گاو شیرده تعبیر کرده است آیا روسیه نیز در روابط با ایران چنان سیاستی را دنبال می کند؟ 

رابطه عربستان و آمریکا شباهت‌ها و تفاوتهایی با روابط ایران و روسیه دارد. آمریکا در روابط با عربستان در جایگاه قدرت نشسته است و از این روابط سود فراوان می‌برد. روسیه و چین نیز از روابط با ایران سود می‌برند و این ایران است که برای حفظ توانایی ها و مقابله با تحریم‌های آمریکا نیازمند چین و روسیه است. اما نه ایران همانند عربستان است و نه روسیه همانند آمریکا است. ایران به صراحت دشمن آمریکاست اما عربستان چنان دشمنی ندارد. آمریکا رسماً عربستان را متحد استراتژیک خود می‌داند. اما روسیه چنین ادعایی در قبال ایران ندارد و بلکه در سازمان ملل بارها علیه ایران رای داده است. ایران هیچ متحدی بین قدرت های جهانی ندارد.

اما منافع چین و روسیه در بقای جمهوری اسلامی و جلوگیری از سلطه کامل آمریکا در خاورمیانه است. همچنین منافع آنها در مشغول کردن آمریکا در خاورمیانه است تا کمتر فرصت سرشاخ شدن با چین و روسیه را بیابد. بخصوص آنها با استفاده از کارت ایران از آمریکا امتیازات زیادی گرفته اند و می‌گیرند. الآن انتظار می‌رود چین برای همکاری با تحریم های ایران شرایطی در زمینه تعرفه‌های تجاری اخیر برای دولت ترامپ بگذارد تا اجناس چینی با قیمت مناسبتری در بازار آمریکا در دسترس قرار گیرند.

روسیه هم در قبال همکاری با تحریم‌های ایران عاقلانه رفتار خواهد کرد و بیهوده مقابل آمریکا نخواهد ایستاد. روسیه خواستار لغو تحریم های امریکا علیه روسیه در قضیه کریمه و اوکراین خواهد شد. البته نه آمریکا به راحتی به چین و روسیه به خاطر تحریم ایران باج خواهد داد و و نه پکن و مسکو به آسانی میدان خاورمیانه را به آمریکا واگذار می‌کنند. 

در واقع منافع آمریکا در تداوم خصومت و گسترش چالش‌ها با ایران نیست ولی نفوذ لابی‌های صهیونیستی و مسائل ایدئولوژیک موجب خروج ترامپ از برجام شد. البته رفتار ایدئولوژیک ایران نظیر "شعار مرگ بر امریکا" و سوختن پرچم هم نباید نادیده گرفته شود.

چین و روسیه هرگز خواهان بهبود روابط ایران و امریکا نیستتد بلکه منافع آنها در تداوم این جدال است. در صورتی که منطق منافع ملی بر روابط روابط تهران و واشنگتن حاکم شود، اولا امریکا فارغ از دغدغه ایران می‌تواند به شرق آسیا و یا روسیه متمرکز شود و منافع چین و روسیه به خطر می‌افتد. ثانیا در صورت بهبود روابط ایران و امریکا، چین و روسیه کارت خود را در زمینه فشار بر امریکا از طریق ایران از دست می‌دهند. 

خلاصه، روسیه به ایران به عنوان یک فرصت برای حفظ منافع و پیگیری دغدغه‌های خود استفاده می‌کند. ایران نیز به دنبال استفاده از کارت روسیه برای تقابل با آمریکا است. اما منافع ایران در چیست؟ ایدئولوژی انقلابی پاسخ می‌دهد تقابل با آمریکا؛ اما خرد ناقص بشری می‌گوید منافع ملی ایران که استقلال از غرب و شرق لازمه آن است نه وابستگی به یکی برای تقابل با دیگری./ مطالعات امریکا

کلید واژه ها: ایران و روسیه ایران و امریکا ایران و چین امریکا و روسیه امریکا و عربستان امریکا و چین


( ۹۵ )

نظر شما :

پارسا ۲۷ مهر ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۳
نه
بهمن ۲۸ مهر ۱۳۹۷ | ۰۲:۲۴
در کلان ایران میتواند بهترین متحد و دوست امریکا باشد و امریکا هم متحد و دوست بهتر از ایران در منطقه پیدا نمیکند و این ایران است که از روابط با امریکا بیشترین سود را میتواند ببرد چون بازار ایران تشنه سرمایه و تکنولوژی به روز غربی است که از روسیه و چین بر نمی اید ولی تا زمانی که جمهوری اسلامی تغییری اساسی در سیاست های منطقه خود ندهد افقی به غیر از تحریم تنش و شاید جنگ مشاهده نمیشه. باید امید داشت شاید روزی تعریف منافع ملی در ایران از نگاه ایدولوژیکی به دید ملی میهنی تغییر کند
گلرخ ۲۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۹
عالی، نوشته ای از سر عقلانیت و توجه به حفظ منافع ملی ایران، کاش سیاستگذاران دستگاه دیپلماسی این مقوله مهم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند و منافع ملی و خردگرایی و منطق سیاسی خود را با ایدئولوژی انقلابی معاوضه نکنند.
ابراهیم قدیمی ۲۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۵۱
هرزمان ایران در روسیه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد روبل سرمایه گذاری کرد و حدود ۶۰۰ میلیارد روبل ذخیره در بانکهای روسیه داشت وسالیانه حدود ۱۰ میلیارد اسلحه ازان میخرید ونیمیماز تحصیلکرده ووزرایش فرغالتحصیل روسیه بودند و.... همان نقشی برای روسیه دارد کهعربستان برای امریکا.
هانیه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۷
آقای بهمن و خانم گلرخ، نگاه ایدئولوژیک ما کاملا منطبق با منافع ملی میهنی ماست. مشکل شما اینه که چهره بزک کرده، لبخند ها و پیشنهادات آمریکا رو باور کرده، اما چیزی که در طول ۷۰-۸۰ سال اخیر از آمریکای واقعی در مقابل فقط و فقط ایران ( نقاط دیگر جهان که هیچ) صادر شده است را باور ندارید! ایران در بهترین حالت مذاکره و تسلیم با امریکا ( بخوانید رویای شما از ارتباط با امریکا) می شود زمان پهلوی ها. یک متحد استراتژیک ( ژاندارم منطقه) آمریکا در منطقه که نقش عربستان سعودی امروز را برای آمریکا داشت. برخی تسلیحات گران قیمت و برخی از تکنولوژی هایش و تمام کالاهای مصرفی و بنجلش را با منت و تحقیر به ایران می فروشد و دیگر خبری از تحریم و فشارهای مصنوعی از طرف امریکا نیست، اما به ازایش: ۱_ تمام منابع، مخازن و معادن ایران را در اختیار می گیرد. ۲_ حکومت ایران را در اختیار می گیرد. ۳_ پایگاه های نظامی در ایران تأسیس می کند. ۴_ حق کاپیتولاسیون می گذارد. ۵_ایران حق هیچ تصمیمی را بدون نظر و توصیه اربابانش آمریکا و اسرائیل ندارد. ۶_ایران هیچ استقلالی در سیاست گذاری و تصمیم گیری و ساختن آینده خود ندارد. ۷_ایران نه تنها حق دفاع از هیچ مظلوم و مورد جنایت واقع شده در هیچ کجای دنیا را ندارد، بلکه حق هیچ اعتراض و شکایت از نیروها، ماموران، مستشاران و شهروندان آمریکایی و هم پیمانانش اگر جرم و جنایتی در ایران و یا نسبت به ایرانیان خارج از کشور مرتکب شوند، از تجاوز به ناموس ایرانی تا قتل و شکنجه و... را ندارد. ۸_ایران نباید هیچ مقاومتی نسبت به تکه تکه کردن میهنش و تاراج گوشه و کنار سرزمین نیاکانش داشته باشد. ۹_دانشمندان و نخبگان ایرانی حق ورود به حوزه های دانش و تکنولوژی های روز دنیا، از جمله علوم اتم، هوا و فضا، دانش بنیادین زیستی، فناوری های پیشرفته نانو و لیزر و هوش مصنوعی و ساخت تسلیحات پیشرفته و... را ندارند. نهایت می توانند کار کردن با برخی محصولات نهایی این دانش ها رو که آمریکا صلاح بداند یاد بگیرند، اما حتی حق ندارند اگر قطعه ای از جنگنده ای که به ایران داده شده است، خراب شد را تعمیر کنند و باید مستشاران آمریکایی با هزینه ایران بیایند و درست کنند و بعد هم اگر دوست داشتند گوش سرهنگ ایرانی را بنوازند و بروند. ۱۰_ صنعت ایران در حد assemblyکردن محصولات غیر استراتژیک شرکت های آمریکایی و مولتی نشنال می تواند پیشرفت کند، مثلاً مونتاژ قطعات گوشی های فلان و لوازم ورزشی فلان شرکت. ۱۱_ اگر آمریکا و متحدانش درگیر جنگ و جنایت های دیگری بشود، ایران باید تمام امکانات خدادادی و آمریکا دادی اش را از خاک و آب و آسمان سرزمینش، تا ناوگان های حمل و نقلش، تا نیروهای ارتشش و تا تمام تسلیحات آمریکایی و انگلیسی و فرانسه را در اختیار که هیچ اگر لازم شد مستقیما به عنوان ژاندارم ! و متحد باید وارد میدان جنگ بشود، چه بخواهد چه نخواهد. ۱۲_ ایرانی که از خود هیچ ندارد، تا زمانی فقط تا زمانی بازار سرمایه های آمریکایی و فروش کالاهای خارجی خواهد بود ( بخوانید تا زمانی کاه و یونجه خواهند داد) که بتوان دوشیدش. به محض تمام شدن شیر، تصور این که با این گاو چه می کنند یا چه بر سر گاو می آید را ...
Mammadi ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۱:۱۸
من به شما دوستان عزیز که متعاسفانه از هیچی خبر ندارین پیشنهاد میکنم برید سخنرانی دکتر حسن عباسی در مورد جنگ جهانی چهارم را کامل گوش دهید که تقریب یک ساعت ونیم هستش و بعد به همه چی پی خواهید فقط برید گوش کنید
علی ۰۲ مهر ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۴
چین و امریکا در عمل با هم بر علیه روسیه متحد هستند . اگر به سیاست چین توجه کنیم می بینیم چین مدام اسلحه های روسی را کپی می کند تا بازار جهانی اسلحه روسیه را بگیرد ( مثل سوخو 27 و 33 البته با کمک امریکایی ها ) . در ضمن اوراق قرضه امریکا. را چین خرید و در بحران اقتصادی چین چنین لطفی به روسیه نکرد . روسیه یک ابر قدرت رو به اضمحلال است . لذا در پشت پرده باید رابطه نیرومندی با ایران داشته باشد .
دریا ۲۱ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۱
ایران و جوانان بیچاره و فقیر و بیکار ایران سپر بلای روسیه شده این دقیقا برمیگردد به بلوک شرق و بلوک غرب این همان جنگ قدرت هست اما روسیه هیچ سودی برای ملت ایران ندارد روسیه هر جا قدم بگذارد انجا فلاکت میبارد عزیزان این فقر و تحریم ها که میکشیم هیچ ارتباطی به دین اسلام ندارد بلکه سپر دفاعی روسها در مقابل امریکا شده ایم
سارا ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۶
از بد روزگار دست نحس روسیه رو ما هم هست ، مثه کره شمالی ونزوئلا سوریه افغانستان لیبی کوبا و ... ، لعنت خدا و تمام کائناتش بر پوتین