چرا این موشک ها خطرناکند؟

سناریوهای پنهان از شلیک موشک اسکندر در شوشا

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۶:۰۰ کد : ۲۰۰۱۶۱۸ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
به گفته آژانس ملی مین زدایی جمهوری آذربایجان (Anama) بقایای موشک های اسکندر-ام ساخت روسیه که دارای قدرت تخریبی بسیار بالایی هستند در اراضی شوشا پیدا شده است. تصاویر منتشر شده نشان می دهد که موشک ها عمل کرده و اجزای آن در مناطق اطراف محل انفجار پراکنده شده است.
سناریوهای پنهان از شلیک موشک اسکندر در شوشا

نویسنده: آغشین کریم اف

دیپلماسی ایرانی: تبلیغات عمومی پیرامون استفاده از موشک های اسکندر علیه جمهوری آذربایجان در جنگ دوم قره باغ سوالات بسیاری را به وجود آورده است.

به گفته آژانس ملی مین زدایی جمهوری آذربایجان (Anama) بقایای موشک های اسکندر-ام ساخت روسیه که دارای قدرت تخریبی بسیار بالایی هستند در اراضی شوشا پیدا شده است. تصاویر منتشر شده نشان می دهد که موشک ها عمل کرده و اجزای آن در مناطق اطراف محل انفجار پراکنده شده است.

حال بیایید تا سوالات را طبقه بندی کنیم: اول از همه این سوال پیش می آید که نوع صادراتی موشک اسکندر از کجا پرتاب شده است و چرا تاکنون تنها از وجود نوع صادراتی موشک اسکندر در دست ارمنستان صحبت می بود - حداقل در منابع اینترنتی.

نوع صادراتی این موشک، یعنی اسکندر-ای از نظر قدرت تخریبی و برد بسیار پایین تر از نوع مورد استفاده ارتش روسیه، یعنی اسکندر-ام است. اسکندر-ای قادر به طی مسافتی ۲۸۰ کیلومتری است در حالی که اسکندر-ام بردی ۵۰۰ کیلومتری دارد. بعضی از منابع حتی از برد ۷۰۰ کیلومتری موشک های اسکندر-ام سخن می گویند. 

اگر ارمنستان موشک های اسکندر-ام را در اختیار ندارد، پرسشی که در اینجا پیش می آید این است که پس موشک های پرتاب شده به اراضی شوشا از کجا شلیک شده اند؟ در حقیقت پاسخ روشنی به این پرسش وجود ندارد. تنها قضاوت های منطقی می توانند به ما کمک کنند تا بگوییم که موشک های اسکندر از پایگاه ۱۰۲ روسیه در گیومری ارمنستان شلیک شده اند. اگر چه این نظر هم تنها یکی از نظرات موجود است.

سوال بعدی این است که اگر این موشک ها این قدر که گفته می شود قوی هستند پس چرا به هدف اصابت نکرده اند؟ در اینجا باید گفت که یا نیروهای پدافند هوایی جمهوری آذربایجان موشک ها را رهگیری و خنثی کرده و یا صحبت هایی که تاکنون در رابطه با موشک های اسکندر می شده است بلوفی بیش نبوده اند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در واکنشی گفته که از این موشک ها در جریان جنگ قره باغ استفاده نشده است. اما باید گفت که بقایای یافت شده این اظهارات را با تردید روبه رو می کند.

با این حال، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان آرتاک داوتیان موضع ایروان را با توضیحاتی مبهم بیان کرده است. در اظهارات وی نشانی از تکذیب به چشم نمی خورد و می توان گفت که برعکس حتی می توان نشانه هایی نزدیک به تایید یافت. داوتیان گفته است: «نمی توانم چیزی بگویم، زیرا این اطلاعات قرار نیست افشا بشود.».

تهدید اسکندر

روسیه سامانه های عملیاتی-تاکتیکی موشک اسکندر-ام را در کالینینگراد مستقر کرده است. استقرار موشک های اسکندر-ام در قسمت شرقی اتحادیه اروپا – در خاک کالینینگراد – بیش از ۱۰ سال است که تبدیل به یکی از موضوعات اصلی مورد بحث در محافل نظامی بین المللی شده است. استقرار این موشک ها توسط روسیه دائمی است و یا به طور موقت انجام می شود؟ در واقع خود این موضوع هم مورد بحث است، اما می توان گفت که روسیه قصد استقرار دائمی موشک های اسکندر در کالینینگراد را دارد چرا که هدفش ترساندن دائمی اروپا و ناتو است.

در همین رابطه، بسیاری «تاکتیک های اسکندر» مسکو را با گسترش ناتو تا مرزهای این کشور مرتبط دانسته اند. ناتو چنین سلاح هایی را تهدیدی برای ثبات خود می داند. حتی نگران کننده تر از این مسئله این واقعیت است که موشک های اسکندر-م می توانند به کلاهک های هسته ای مجهز شوند.

آیا اکنون می فهمیم که چرا موشک اسکندر هر بار اینقدر باعث بحث می شوند؟

لازم به ذکر است که بقایای موشک شلیک شده به شوشا در تاریخ ۲ آوریل در باکو به نمایش گذاشته شد.

منبع: باکونیوز / ترجمه: علی مفتح

کلید واژه ها: جنگ قره باغ قفقاز موشک اسکندر روسیه و ارمنستان روسیه و آذربایجان جنگ آذربایجان و ارمنستان ارمنستان جمهوری آذربایجان


( ۱۰۵ )

نظر شما :

حامد ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۹
روس ها هرگز و هرگز دوست هیچ مسلمانی نبوده و نیستند و برای نابودی مسلمانان در طول تاریخ دست به هر جنایتی زده اند این مساله یک جواب دارد و آن شلیک این موشک ها توسط خود روسیه به خاک آذربایجان برای متوقف کردن ارتش این کشور برای آزادی اراضیش از اشغال جانایتکاران ارمنی شلیک شده مطمئنن آذربایجان از شلیک این موشک ها به خاکش خبر داشته ولی بنا به دلایلی الان آن را رسانه ای می کند شاید علت امضای توافق صلح و اعزام سالدات های روس به قره باغ همین موشک های روسی باشد تا مانع آذربایجان برای آزاد سازی کامل قره باغ از شر ارامنه شوند
خیرالله ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۸
چرا فقط موشک اسکندر mبه چشم میاد،مگر کل تجهیزات ارامنه را روسها به رایگان نداده اند،مگر کل ارتش ارامنه را روسها اموزش نمیدهند،مگر ۲۵ هزار نظامی روس امنیت ومحافظت مرزهای ارمنیها را بعهده نگرفته اند، مگر در قتل عام خوجالی که در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۹۹۲ رخ داد هنگ زرهی ۳۶۶ روس تانکها را به روی زنان وکودکان اذری وتخریب منازلشان بکار نمیبردند، مگر شلیک ۲۲۰۰ موشک اسکندر e وغیره از خاک ارامنه وبا نظارت روسها به طرف شهرها وساکنین غیر نظامی پرتاب ،که باعث کشته وزخمی شدن هزاران غیر نظامی اذری نشده،مگر اتش زدن خانه ها جنگلها،وحتی اسفالت خیابانها،واماکن مذهبی تاریخی با نظارت روسها انجام نشده، مگر ویرانی ۲۶ شهر بزرگ و۱۸۰۰ قصبه وروستا،واوارگی یک میلیون مسلمان اذری،وکشتار بیش از صد هزار انسان بی گناه در عرض ۳۰ سال ،وخسارت بیش از ۸۵۰ میلیارد دلاری به اذربایجان ،با نظارت روسها وتوسط ارامنه انجام نشده، مگر روسها در عرض ۳۰ سال مانع اجرایی شدن قطعنامههای سازمان ملل نبودند، چرا هنوز هم با گذشت ۳۰ سال از جنگ اول قره باغ از سرنوشت ۲۳۰۰ زن وکودک اذربایجانی خبری نیست،ایا روسها نمیتوانند از سرنوشت انها که در اسارت ارامنه هستند مطلع شوند، ایا ارامنه بدون پشتیبانی روسها توان جنگیدن با ان اقتصاد ورشکسته را دارند، امروز ۹۰ در صد در امد ارامنه را روسها تامین میکنند( چه مستقیم وچه از طریق دو میلیون کارگر ارمنی شاغل در روسیه) روسها با اینکه دهها قتل عام بر علیه مسلمانان چرکس،چچن،تاتارهای کریمه،اینقوش،داغستان،ترکان مسخطی، قازان،وووو انجام داده اند،وتمام مستنداتش در ارشیو وزارت کشور روسیه موجود است ودنیا از همه اش مطلع است، و حالا هم ادامه دارد، بیشرمانه دم از انسانیت ومدنیت میزنند، روسها ،امروز پا را فراتر نهاده بر اهالی مسیحی،گرجستان،اوکراین،مولداوی(دنستر یا)،استونیا،لتونیا ،لیتوانیا هم رحم نمیکنند ،وموجب جنگ وتجزیه ان کشورها شده اند. ونهایت اینکه جنگ قره باغ در اصل جنگ روسها بر علیه مسلمانان است وارامنه هم دکور وتوجیه جنگ است،
کوروش ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۶
این مسائل به راحتی قابل جعل هستند. با توجه به سابقه ترکها در جعل تاریخ و فرهنگ و...، بعید نیست این هم جعلی باشد. عربستلن هم هر روز میگید یک کشتی حامل سلاح ایرانی در یمن را گرفته ایم و شماره تولید آنها را هم به نمایش می‌گذارد!
امیر ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۸
سایت دیپلماسی مقاله که باکو برای اقتناع افکار عمومی خود و منطقه و سرپوشی بر همکاری تکفیری‌ها و ترکیه در جنگ قره باغ را رفرنس داده ،انهم با ایجاد شک و شبهه و بدون هیچ گونه دلیل قانع کننده احتمالا مقاله بعدی مستقیما روس‌ها را محکوم خواهد کرد ،موشکهای روسی کجا دنیا نیست آنقدر بازار سیه فعال در جهان دارد و قیمت کم سر از جنگهای آفریقا ،سوریه ،یمن و....در می اورند
مهدی ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۰
ایران در حمایت از آذربایجان اشتباه استراتژیک کرد . متاسفانه نظام تصمیم ساز باید توانایی را در خود حفظ می کرد که منافع ملی را قربانی مقدس بازی قشریون نکند . به نفع اسراییل و به ضرر ایران شد .
كامران ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۴
فردی به اسم کوروش ادعای جعلی بودن این رسوایی روسیه را کرده ، حال انکه چندین قرینه و شهود برای این مسئله وجود دارد و مانند اخبار جعلی صادره از pkk که همیشه مبتنی بر اظهارات یک فرد گمنام است ، نیست. وجود بقایای قابل شناسایی و شماره سریال موشک ها، اذعان طرف ارمنی به دفعات به ان ، اغاز تحقیقات توسط اژانس امنیت ملی روسیه در این زمینه و.... و به زودی شاهد اعتراف روسیه خواهیم بود.
زیتون ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۳
خدا عقلت بده خانم مارپل ....روس ها تو کریمه از اسکندر استفاده کردن ...بقایاش را هم اوکراینی ها به آذربایجان دادن ....شما باید اعتراضت این باشه چرا بقایای موشک فاتح ایران که مراکز جمعیتی تکفیریها را تو آذربایجان زد پیدا نشده(سیب زمینی های برای تمام فصول)
کوروش ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۲
ادعای جعلی بودن نکردم عزیز پانترک. احتمال دادم. سواد فارسی تان را بالا ببرید. زبان رسمی کشور است.
صابر ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۷
خدا به بعضی ها شفا دهد که نژاد پرستی چشمشان را کور کرده است که نمی توانند واقعیت را ببینند وکسی که واقعیت را نبیند محکوم به نابودی است ما صبرمان زیاد است صبر میکنیم تا به حول قوه الهی عاقبت نژاد پرستان کور دل را ببینیم
آبتین ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۵
بله پان ترکیسم و تورانیسم و مغولیسم محکوم به شکسته. فعلا هیچ جای دنیا به جز ترکیه وجود نداره که یک حزب نژادپرست و فاشیست قانونی فعالیت کنه و کمک دولتی هم بگیره.
ایرانی ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۱:۰۶
ما از این مقاله خیلی استفاده کردیم وتشکر می کنیم از نویسنده ی محترم و متفکر
امیر ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۰
حزب فاشیست پان ایرانیست ایران هم فعلا از قانونیها بدتر فعالیت داره با اینکه قانونی نیست شما فاشیستهای پانفارس و پان ارمنی و پانکرد در هیچ کجای عالم بهتر از ایران فعالیت ندارین
در جواب به امیر ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۴
کمی تاریخ بخوان کجا حزب پان ایرانیست از کشتار یا دست داشتن در کشتار قومیتی نژادی و مذهبی نسبت به هم احزاب آنها در ترکیه حمایت یا دست داشته ؟؟؟؟؟؟ تنها حزبی که مخالف واگذاری بحرین بود حزب پان ایرانیست بود که چند ساعت صحبت در مجلس ملی در مخالفت به واگذاری بحرین صورت داد ،مشکل شما پان کرد و پانفارسی نیست، مشکل شما موجودیت ایران با تمام اقوام و مذاهب و نژاد و زبان است ، هنوز در ترکیه و باکو احزاب قومگرا ضد ایرانی مانند حرکت ملی ( دولت باغچه ای ) و ( حزب مساوات و....) هستند ،وحمایت مالی شارژ اصلی امثال شما را انجام میدهند ،