اسرائیل مخالف است

پیشنهاد اروپایی طرح موقت امریکا به ایران

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰ کد : ۲۰۰۷۷۸۸ اخبار اصلی پرونده هسته ای
به گفته یک مقام رسمی اسرائیلی، هولاتا به سولیوان گفته است که فکر نمی کند این ایده خوبی باشد و بر نگرانی اسرائیل تاکید کرده که ممکن است هر گونه توافق موقتی، به یک توافق دائمی تبدیل شود و به ایران اجازه می دهد که زیرساخت های هسته ای اش و ذخیره اورانیومش را نگه دارد.
پیشنهاد اروپایی طرح موقت امریکا به ایران

نویسنده: باراک راوید (Barak Ravid) 

دیپلماسی ایرانی: آمریکا به دنبال یک توافق موقت با ایران است تا زمان لازم برای گفت وگو بر سر یک توافق بهتر را بدست آورد. سه منبع آمریکایی و اسرائیلی به باراک راوید، خبرنگار آکسیوس در تل آویو گفتند که جِیک سولیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا در گفت وگو با همتای اسرائیلی اش این ایده را پیش کشیده که یک توافق موقت با ایران به دست آید تا زمان لازم برای گفت وگوهای هسته ای فراهم شود.

این هنوز یک ایده نارس است و دولت بایدن همچنان پافشاری دارد که توافق هسته ای 2015، به طور کامل احیا شود اما با توجه به برنامه از سرگیری گفت وگوهای هسته ای در 29 نوامبر، این پیشنهاد دست کم فرصتی فراهم می آورد تا در درون دولت امریکا روی آن کار شود.

در پشت صحنه و در چند هفته اخیر، جِیک سولیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت وگویی با ایال هولاتا، همتای اسرائیلی اش، این ایده را پیش کشیده است که توافق موقتی با ایران به دست آید. دو منبع آمریکایی آشنا به این گفت وگوی تلفنی می گویند که این دو در حال انجام یک "طوفان ذهنی" بودند که سولیوان این ایده را که یکی از متحدان اروپایی آمریکا مطرح کرده است، پیش کشید. منطق چنین توافق موقتی این است که پیشرفت های هسته ای ایران که از نگاه امریکا دراماتیک هستند غنی سازی این کشور را بسیار به سطح مورد نیاز برای سلاح هسته ای نزدیک کرده است. به گفته منابع آمریکایی، منظور از چنین ایده ای آن است که در برابر توقف غنی سازی 60 درصدی ایران، آمریکا و متحدانش برخی از منابع مالی مسدود شده ایران را آزاد کنند تا معافیت های تحریمی برای کالاهای بشردوستانه فراهم شود.

در سوی دیگر، به گفته یک مقام رسمی اسرائیلی، هولاتا به سولیوان گفته است که فکر نمی کند این ایده خوبی باشد و بر نگرانی اسرائیل تاکید کرده که ممکن است هر گونه توافق موقتی، به یک توافق دائمی تبدیل شود و به ایران اجازه می دهد که زیرساخت های هسته ای اش و ذخیره اورانیومش را نگه دارد.

یک منبع آگاه اسرائیلی همچنین گفت که هولاتا روز سه شنبه در یک گفت وگوی تلفنی دیگر با سولیوان، تاکید کرد که آمریکا و متحدان اروپایی اش باید برای صدور یک قطعنامه محکومیت ایران در جلسه هفته آینده شورای حکام انرژی هسته ای فشار بیاورند. چنین کاری تنها چند روز پیش از آغاز دوباره گفت وگوهای هسته ای است.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی اسرائیل گفت که جزئیات این گزارش، غیردقیق است اما مشخص نکرد که کدام بخش آن دقیق نیست و تکذیب نکرد که ایده یک توافق موقت با ایران به بحث گذاشته شده است.

به گفته آن مقام رسمی اسرائیلی، هولاتا و لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، در دیدار این هفته خود با رابرت مالی، مسئول پرونده ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده تاکید داشتند که آمریکا به جای کاهش فشار باید برای بازگرداندن ایران به توافق هسته ای، بر فشارها بیفزاید. مالی هم این نکته را روشن کرد که دولت بایدن هم فکر می کند که فشار بیشتر بر ایران ضرورت دارد اما تنها اختلاف بر سر زمان اتخاذ گام های بیشتر علیه ایران است.

یک منبع رسمی آمریکایی آشنا با سیاست دولت بایدن می گوید که رویکرد آمریکا این است که با حسن نیت وارد گفت وگوهای وین شود و ببیند ایران چه پیشنهادی دارد. اگر ایرانی ها، درخواست های تندی داشتند، این امکان وجود دارد که آمریکا هم تلاش کند همراه با دیگر قدرت های جهانی از جمله روسیه و چین، فشارها بر ایران را افزایش دهد.

منبع: اکسیوس / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: جیک سولیوان آنتونی بلینکن ایران و امریکا مذاکرات ایران و امریکا توافق موقت مذاکرات هسته ای ایران و اسرائیل ایران و امریکا و اسرائیل مذاکرات وین


( ۷ )

نظر شما :