اندر حکایت نشست سفارت آذربایجان

تلاش باکو برای تغییر نگاه تهران با اسم رمز «روز پیروزی»

۱۷ آبان ۱۴۰۱ | ۰۶:۰۰ کد : ۲۰۱۵۷۰۸ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
نویسنده خبر: عبدالرحمن فتح الهی
در شرایطی که آذربایجان نگران از چرخش ایران به سمت ارمنستان است برگزاری مراسم در سفارت این کشور در تهران با هدف ایجاد موازنه در سیاست خارجی ایران به نفع باکو قلمداد می شود. 
تلاش باکو برای تغییر نگاه تهران با اسم رمز «روز پیروزی»

دیپلماسی ایرانی: دیروز دوشنبه مراسم گرامیداشت ۸ نوامبر روز پیروزی آذربایجان با حضور مقامات ایرانی و تعدادی از دیپلمات‌ها و سفرای خارجی مقیم در سفارت این کشور در تهران برگزار شد. امیر فرهاد آریانفر، معاون عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین مقاماتی از ستاد کل در این مراسم حضور داشتند. 

علی علیزاده در سخنانی در مراسم گرامیداشت ۸ نوامبر  یا عنوان «روز پیروزی» گفت: «همان طور که می دانید پیش از این ۲۰ درصد اراضی آذربایجان تحت اشغال بوده است. در این مدت شهرهای آذربایجان ویران شده و در حال حاضر بازدید کنندگان می توانند این وقایع را ببینند. هتک حرمت مساجد و مراکز فرهنگی و تاریخی قابل مشاهده هستند. این موضوع را نمی توان نادیده گرفت. در این سال ها با جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت همراه بوده است.»

سفیر جمهوری آذربایجان در تهران تصریح کرد: «آذربایجان باور دارد که تفاهم صلح میان باکو و ایروان، منطقه (قره باغ) را به منطقه صلح و ارامش تبدیل می کند.» وی با بیان این که شورای امنیت درخواست برای خروج نیروهای ارمنستان را تایید کرده، اما ارمنستان تمام این درخواست ها و قطعنامه ها را نادیده گرفته است، ادعا کرد: «ارمنستان در این سالها علاقه ای برای برداشتن گام مثبت برای حل مشکل نداشته است و حمله نظامی گسترده علیه آذربایجان در ۲۰۲۰ جنگ را اجتناب ناپذیر کرد. اما در نهایت رهبری قاطع آذربایحان، عزم شهدای مان و اتخاذ مردم، ارمنستان را مجبور به امضای عهدنامه تسلیم کرد.»

سفیر آذربایجان در ادامه عنوان داشت: «امسال سال شوشا نام گذاری شده است که اولین شهر اشغال شده و آخرین شهر آزاد شده است که در طی ۴۴ روز این اتفاق روی داد. در حالی ما ۳۰ سال است که منتظر این روز بودیم». این دیپلمات آذربایجانی تصریح کرد: «آذربایجان باور دارد که تفاهم صلح منطقه ما را به منطقه صلح و آرامش تبدیل می کند. ما اکنون در حال اجرای پیچیده ترین برنامه مرمت و بازسازی در مناطق آزاد شده قره باغ و زنگه زور هستیم.» علیزاده در پایان از تمامی کشورهای دوست که از آذربایجان حمایت کردند، تشکر کرد و بیات داشت که ما همچنین از حمایت ایران به خاطر موضع عادلانه اش در موضوع قره باغ قدردانی می کنیم.

روز پیروزی، اسم رمز تلاش باکو

در جریان درگیری های نظامی ۴۴ روزه پاییز سال ۱۴۰۰، جمهوری آذربایجان توانست سرزمین های خود در قره باغ که نزدیک به ۳۰ سال تحت سیطره نیروهای جمهوری ارمنستان قرار گرفته بود را بازپس گیرد. این درگیری های نظامی با امضای توافق نامه صلح روسیه به پایان رسید. 

اگرچه با وقوع این جنگ آذربایجان به مناطق خود بازگشت، اما به نظر می‌رسد اکنون باکو یک سیاست خصمانه و تهاجمی را در منطقه قفقاز جنوبی در پیش گرفته است که می تواند به شکل مستقیم منافع و امنیت ارمنستان و به‌خصوص جمهوری اسلامی ایران را تحت الشعاع قرار دهد. مجموعه اقدامات و تحرکات جمهوری آذربایجان با حمایت مستقیم ترکیه در دو سال بعد از جنگ ۴۴ روزه نشان می دهد که اکنون باکو به دنبال ایجاد تنش مرزی با هدف تحمیل دالان موهوم زنگه زور به طرف ارمنستانی و نهایتا قطع مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان است.

از این رو تهران طی هفته‌های اخیر سلسله اقدامات دیپلماتیک، نظامی و دفاعی را در دستور کار قرار داده است؛ از سفر حسین امیرعبداللهیان به ارمنستان گرفته تا افتتاح کنسولگری ایران در قاپان، برگزاری رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه ارس با عنوان رزمایش اقتدار و ...؛

در این بین سفر اخیر نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان به ایران هم به نگرانی های باکو افزود، هر چند که اقدامات ایران طی هفته های گذشته به هجمه رسانه‌ای و سیاسی گسترده ای از سوی جمهوری اذربایجان منجر شد. چرا که باکو عملا خود را در شکاف با تهران می بیند. در این شرایط که آذربایجان نگران از چرخش ایران به سمت ارمنستان است برگزاری این نوع مراسم با هدف ایجاد موازنه در سیاست خارجی ایران به نفع باکو قلمداد می شود./شرق  

عبدالرحمن فتح الهی

نویسنده خبر

روزنامه نگار و کارشناس ارشد روزنامه نگاری سیاسی و عضو تحریریه دیپلماسی ایرانی.

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: ایران جمهوری آذربایجان ارمنستان جنگ 44 روزه قره باغ قفقاز


( ۱۶ )

نظر شما :

خیرالله ۱۷ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۴
اسم اصلی ایروان ( چوخور سعد) است که به شهر هزار مسجد معروف بود ولی حالا تنها یک مسجد( گوی مسجد) باقی مانده ،وتمامی مسلمانان یا کشته شده ویا اخراج شده اند. حتی یک مسلمان بومی در ارمنستان موجود نیست. سرکیسیان ریس جمهور پیشین ارمنستان در مصاحبه با خبرنگار روس اقرار میکند که ارمنستان تاریخی و اصلی در جنوب شرق ترکیه واقع بود که بعد از وقایع سال ۱۹۱۵ به تصرف عشایر کرد در امده، و حتی وعده تاسیس ارمنستان از طرف دولت مسیحی در جنوب شرقی ترکیه بود که پلان به خاطر انقلاب سرخ لنین ۱۹۱۷ ناتمام ماند، که قوای ارمنی در ادامه وارد اطراف دریاچه اورمیه ایران شده و در پی تاسیس ارمنستان بر آمدند که با ورود ارتش عثمانی مجبورا وارد شمال رود ارس شده و به کمک روسهای کومونیست کشور ارمنستان فعلی را تأسیس کردیم وار آن تاریخ هم با اهالی آذری دچار جنگ و اختلاف شدیم. امیر تیمور گورکانی ( لنگ) بعد از شکست سلطان عثمانی ( ایلدیریم بایزید ) که وی را همراه خود به سمرقند میبرد در نزدیکی دریاچه وان چشمش به کلیسایی افتاد و علت را از ایلدیریم بایزید پرسید بایزید گفت کلیسا مربوط به مسیحیان ارامنی است،. تیمور گفت چرا به دین اسلام دعوت نکرده اید بایزید گفت قومی سست عقیده اند نه به مسیحیت خیری دارند ونه خیری ازمسلمان شدنشان داریم. ولی بایزید اشتباه فکر میکرده، ارامنه بزرگترین خدمت را به مسیحیت در شکست مسلمانان کرده ( جنگ چالدران، جنگ ایران و روس،جنگهای عثمانی به دولت مختلف مسیحی ) یعنی مثل ستون پنجم در میان مسلمانان بوده اند، والان هم همان مسیر را طی میکنند،. بی دلیل نیست که تمام دنیای مسیحیت در کنار ارامنه هستند( نانسی خانم در ایروان به آذربایجان خط و نشان میکشد و ماکرون دولت آذربایجان را تهدید و به سازمان ملل شکایت میکند، وروسها با هزاران قشون محافظتشان میکند ،وارامنه خط قرمز خیلی‌ها گشته. ارامنستان که توسط روس‌ها تاسیس شد و ارامنه ممالک مختلف در آنجا گرد هم آمدند با ادعاهای واهی دنبال جنگهای مکرری هستند تا بهانه‌ای به دولت پشتیبان مسیحی اش جهت مداخله در منطقه باشند،. اسراییل هم با این انگیزه تاسیس شد، و حتی آمریکا و یارانش با تقسیم شمال سوریه و عراق در پی تاسیس کشور سومی هستند تا ترکیه و ایران را هم تقسیم و بر کل منطقه حاکم شوند.
ناشناس ۱۷ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۴۵
خیرالله . انگشتانت تاول نزد که این هم ار...یف نوشتی ؟یه سرچ بکن در همان اینترنتی که سرش در دست معشوقه هایت در غرب است . ارمنستان جزو ده کشور قدیمی دنیاست . ملاک این دسته بندی هم طول مدت سکونت یک قوم در یک منطقه است ... در مورد مقاله هم ، من نمی دانم ایران فکر چرخش به سمت ارمنستان واقعا افتاده یا نه . اگر عاقلانه رفتار کنند و بچرخند سمتی که باید ، وداع خانواده ی علیفها با حکومت نزدیک خواهد بود .
هیچکس ۱۷ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۴۷
به به خیرالله عزیز و تاریخ دان خب اگر کشتار مردم و تجاوز به مرزهای بین المللی و تاخر در تاریخ مبنی ما هست و این ممالک مصنوعی و جدیدالحادث نیز بر این اصل معتقد خواهشمندیم که به زیل ضمیمه ایران عزیز ما بپیوندند که از هر لحلظ بر همه‌ی این بی ریشه ها متاخر تر موجه تر هست
مجتبی ۱۷ آبان ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۵
اول سلام به تمام هم وطنان مخصوصا آذری زبانان کشورم ایران.موضوع جمهوری باکو هم بسیار روشن است هم پیچیده .پیچیده از این نظر که این جمهوری با تحریک آذری زبانان ایران به دنبال تجزیه ایران است که هر انسان عاقلی با مطالعه رفتار و حرکات جمهوری باکو کاملا متوجه دشمنی این عضو به اجبار جداشده از وطن اصلی خود ایران میشودازجمله:تبلیغ زیاد این جمهوری بر روی تاریخ جعلی خود برای آذری زبانان .تبلیغ پان ترکیسم در مناطق آذری نشین ایران.دشمنی با ایران در هر سطحی چه در رسانه و چه در کتابهای درسی دانش آموزان خود.مبارزه مستمر با گذشته فرهنگی خود که با ایران مشترک است.مبارزه جدی و بسیار محکم با تشیع ازجمله،تخریب مساجد،حسینه ها ،زیارتگاههای شیعیان،بازداشت روحانیون،ممنوع کردن عزای امام حسین(ع).تصرف بزرگان ایران زمین به نام خود و دهها مورد دیگر که وقتش نیست .دوستان خوب در اینکه جمهوری جعلی باکو دشمن وحدت ایران است شک نکنید.این رژیم نوکر اسراییل،امریکا،ترکیه وسایر قدرتهای بزرگ استعماری است .بادرود به امید برگشت دوباره ۱۷شهرقفقاز به خاک وطن
خسرو ۱۷ آبان ۱۴۰۱ | ۱۹:۳۷
دالان یا کریدور یا کانال زنگه زور (برای وصل نخجوان به سرزمین اصلی آذربایجان )در قبال دالان لاچین (وصل خانکندی به سرزمین ارمنستان ) توافق شده است که فعلا ارمنستان برای دریافت امتیازات بیشتر چانه میزند ولی هرگز نگفته که دالان ز نگه زور موهوم است بلکه پاشینیان در جلسه سوچی به پوتین جواب مثبت داده است مخالفت افراطی برخی سیاسیون ایران با ایجاد کریدور زنگه زور و خط قرمز اعلام کردن آن --آنگاه که پاشینیان با گرفتن امتیاز و یا تهدید آذربایجان با بستن دالان لاچین ، تسلیم شود چگونه خواهد شد؟ یا بالاتر از آن هردو کشور به پیشنهاد امریکایی سی سال قبل که میگفت سه هزار کیلومتر از قره باغ با چهار هزار کیلومتر از زنگه زور مبادله شود بله بگویند چه خواهد شد ؟ به جهت حقوقی ایران صاحب نظر و تصمیم خواهد بود؟ واگذاری زنگه زور به آذربایجان بدان جهت که روزی به ایران ملحق خواهد شد(به لحاظ وجود ۹۵درصد جمعیت شیعه ) بهتر نیست ؟ درحالی که ارمنستان مجبور است مستعمره روسیه یا امریکا یا فرانسه باشد
به خسرو ۱۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۹
در تعاریف دیپلماسی ، کریدور یا دالان یعنی واگزاری رسمی بخشی از خاک یه کشور با کشور دیگر . آخه ارمنستان بیاید با گرفت یک کریدور کم ارزش ، کریدوری بدهد که سبب می شود ارتباط جغرافیاییش با قویترین همسایه اش قطع شود ؟ حقیقتا که ...