موضع مشترک ایران و عربستان در سازمان ملل

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۲ کد : ۱۹۳۲۵۲۲ سرخط اخبار

نمایندگان ایران و عربستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره سلاح های کشتار جمعی، سلاح های هسته ای اسرائیل را مانع تحقق صلح در منطقه دانستند.

به گزارش تسنیم، نمایندگان ایران و عربستان در نشستی از شورای امنیت سازمان ملل متحد سلاح های هسته ای اسرائیل را به باد انتقاد گرفتند و آن را مانع تحقق صلح و ثبات در منطقه دانستند.

این اظهارات در نشست بحث آزاد شورای امنیت سازمان ملل در خصوص عدم اشاعه هسته ای و اجرای قطعنامه 1540 این شورا مبنی بر جلوگیری از دسترسی گروههای تروریستی به سلاح های کشتار جمعی نشست مربوط به دهمین سالگرد تصویب قطعنامه 1540 شورای امنیت سازمان ملل مطرح شدند.

قطعنامه 1540 شورای امنیت سازمان ملل متحد سندی بین المللی دربارهٔ عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی است. این قطعنامه در سال 2014 با 15 رای موافق، 0 مخالف و 0 ممتنع تصویب شد.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، د رنشست روز چهارشنبه بحث ها درباره سوریه، برنامه هسته ای کره شمالی و سلاح های کشتار جمعی اسرائیل بالا گرفت. گزارش ها حاکی است نمایندگان کشورهای ایران و عربستان در این نشست امتناع اسرائیل از پیوستن به منطقه عاری از سلاح های هسته ای را به باد انتقاد گرفتند. «عبدالله المعالمی»، نماینده عربستان در این نشست گفت سلاح های هسته ای اسرائیل «مانع بزرگی» برای دستیابی به امنیت و صلح در منطقه است.

غلامحسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد نیز گفت که سلاح های کشتار جمعی اسرائیل کشورهای همسایه را تهدید می کند و این در حالی است که ران پروسور، نماینده اسرائیل در سازمان ملل گفته ایران بزرگترین حامی تروریسم است.

دهقانی گفت: « رژیم اسرائیل به عنوان حکومتی تروریستی و مقصر اقدامات تروریستی متعدد نمی تواند و اجازه ندارد تا انگشت اتهام را به سوی دیگران نشانه رود چرا که در واقع چنین روشی صرفا تلاشی برای انحراف اذهان عمومی از سیاستهای خشونت آمیز و افراطی این رژیم ارزیابی می گردد.»

وی افزود: «شبکه ترور فهرستی از عملیات مرگبار در سراسر جهان از جمله قتل دانشمندان بی گناه ایرانی که صرفا برای میهن خود خدمت می کرده اند در پرونده خود دارد  و این رژیم همچنان به تهدیدات خود برای کشتار بیشتر ادامه می دهد.»

رسانه های آمریکا و رژیم صهیونیستی تا کنون به ترور چند نفر از دانشمندان هسته ای ایران اعتراف کرده اند. مصطفی احمدی روشن،  معاون قسمت بازرگانی سایت هسته ای نطنز و مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران از جمله دانشمندان برجسته هسته ای ایران بودند که ترور شدند.

کلید واژه ها: سلاح های کشتار جمعی شورای امنیت سازمان ملل


نظر شما :