لغو روادید برای شهروندان 18 کشور راه را برای روسیه همواره می‌کند

سرمایه‌گذاری پوتین روی اشتباهات ترامپ

۲۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۶۸۴۵۳ اخبار اصلی اروپا
این فهرست شامل 9 کشور عربی از جمله الجزایر، بحرین، کویت، مغرب، امارات متحده عربی، عمان، عربستان سعودی، تونس و قطر به اضافه ایران، ترکیه، چین، هند، کره شمالی، مکزیک، برونئی، سنگاپور و ژاپن می‌شود.
سرمایه‌گذاری پوتین روی اشتباهات ترامپ

دیپلماسی ایرانی: دولت روسیه روز دوشنبه فهرست 18 کشوری را اعلام کرد که اجازه ورود به روسیه بدون اخذ روادید دارند. عموم این کشورها از کشورهای آسیایی هستند. اقدامی که بسیاری از ناظران امور روسیه سرمایه گذاری روسیه روی اشتباه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در قبال شهروندان عربی و اسلامی می دانند که چندی پیش دستور منع ورود آنها به خاک ایالات متحده را صادر کرد.

این فهرست شامل 9 کشور عربی از جمله الجزایر، بحرین، کویت، مغرب، امارات متحده عربی، عمان، عربستان سعودی، تونس و قطر به اضافه ایران، ترکیه، چین، هند، کره شمالی، مکزیک، برونئی، سنگاپور و ژاپن می شود. بر اساس آن چه در رسانه های روسی منتشر شده افراد این کشورها با انجام یک سری اقدامات ساده اداری می توانند ویزای 30 روزه دریافت کنند و 8 روز در روسیه اقامت داشته باشند.

مسکو با این اقدام می خواهد گشایش بیشتر و فعال تری به سوی کشورهای بزرگ شرق آسیا که تاثیرگذاری اقتصادی بالایی نیز دارند، داشته باشد.

این در حالی است که شهروندان اروپایی برای سفر به روسیه نیاز به روادید دارند.

در این تصمیم روسیه به دلایلی روشن از گنجاندن مصر خودداری شده که بعد از حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری روسی در خاک مصر این تصمیم قابل درک است.

منابع مصری می گویند که تدابیر لازم برای رفع محدودیت برای سفر شهروندان مصری به روسیه بعد از آن که بر سر جزئیات مسائل امنیتی مربوط به فرودگاه های مصر توافق شود، اتخاذ خواهد شد.

ناظران می گویند به این ترتیب روسیه به طور خاص دروازه های خود را به روی کشورهایی می گشاید که ترامپ برای شهروندان آن کشورها دستور منع ورود به ایالات متحده صادر کرده، ترامپ علاوه بر آن برای شهروندان این کشورها قوانین ممنوعیت حمل دستگاه های الکترونیکی به داخل هواپیما در نظر گرفته است، اقداماتی که نشان از مواضع افراطی و خصمانه رئیس جمهوری امریکا در برابر کشورهای عربی و اسلامی دارد.

بسیاری بر این اعتقادند اقداماتی که ترامپ علیه کشورهای عربی و اسلامی اتخاذ کرده است به سود منافع امریکا در منطقه نیست، مساله ای که مسکو تلاش می کند روی آن سرمایه گذاری کند و شهروندان این کشورها را به سوی خود جلب کند، اقدامی که می تواند سرمایه گذاران و گردشگران بیشتری را از سوی این کشورها که بسیاری از آنها کشورهای ثروتمندی محسوب می شوند، به سوی روسیه جذب کند.

مسکو با اتخاذ مواضعی متفاوت با ایران در پرونده های سوریه و یمن توانست خود را به مواضع کشورهای عربی نزدیک کند، روسیه بارها اعلام کرده است که دخالت نظامی اش در سوریه با هدف تامین مصالح روسیه صورت گرفته نه تغییر موازنه های قدرت به سود ایران، چیزی که کشورهای عربی همواره نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند. مسکو تلاش کرده است که مواضع خود در برابر پرونده های مختلف منطقه ای را با گشودن کانال های دیپلماتیک به اطلاع رهبران بارز کشورهای عربی برساند که بارزترین آنها عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان سعودی و شیخ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی هستند.

منبع: العرب / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: روسیهایالات متحده امریکا


نظر شما :