زمین در معرض تهدید برنامه ای خودخواهانه‌

چه کسی ایده «روسیه گیت» را مطرح کرد؟

۲۲ مهر ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۷۲۳۴۹ اخبار اصلی آمریکا
سیاست عمومی روسیه در مقابله با ایالات متحده به زمان پیش از ترامپ باز می‌گردد. از این مقابله به طور خصوصی در محافل نومحافظه‌کاران برای سال‌ها صحبت می‌شد.
چه کسی ایده «روسیه گیت» را مطرح کرد؟

نویسنده: پل کریگ روبرتز

دیپلماسی ایرانی: پاسخ به سوالی که در تیتر آمده این است که عنوان «روسیه گیت» توسط مدیر سیا، جان برنان ساخته شد. سیا برای مانع شدن ترامپ در جهت عادی سازی روابط با روسیه دروازه روسی را ایجاد کرد. سیا و مجموعه نظامی امنیتی به دشمنی احتیاج دارند تا بودجه عظیم و قدرت غیرقابل تصور خود را توجیه کنند. روسیه این نقش را برعهده گرفته است. دموکرات ها در راه مخالفت و حمله به ترامپ به این کار دامن زده اند. آنها امید داشتند که با اتهام همکاری او با روسیه بتوانند رئیس جمهوری که از نظر آنها پیروزی را از هیلاری سرقت کرده است به زیر بکشند. فکر نمی کنم که دموکرات ها به این مساله توجه کرده باشند که عواقب چنین کاری روابط ایالات متحده و روسیه را بدتر خواهد کرد.

سیاست عمومی روسیه در مقابله با ایالات متحده به زمان پیش از ترامپ باز می گردد. از این مقابله به طور خصوصی در محافل نومحافظه کاران برای سال ها صحبت می شد. اما در دوران حکومت اوباما زمانی که روسیه تلاش واشنگتن برای تعرض به سوریه و بمباران ایران را مسدود کرد، این مقابله عیان شد. مقابله روسیه از زمانی که کرملین خاک کریمه را ضمیمه روسیه کرد وارد فاز شدیدتری شد. واشنگتن قصد داشت که برای حکومت جدید در اوکرین، روس ها را از پایگاه نیروی دریایی شان در دریای سیاه بیرون کند. این هدف زمانی که کریمه به پیوستن به روسیه رای داد، از بین رفت.

ایدئولوژی نومحافظه کاران برای هژمونی جهانی ایالات متحده نیاز به این دارد که هدف اصلی سیاست خارجی ایالات متحده جلوگیری از ظهور کشورهای دیگر باشد. در این صورت دیگر کشورها قادر به مقابله با یکجانبه گرایی ایالات متحده نخواهند بود. این مبنای اصلی خصومت سیاسی میان ایالات متحده و روسیه است و البته که منافع مادی پیچیده سیستم های نظامی امنیتی همچنان وجود دارد.

مقابله روسیه بسیار بزرگ تر از چیزی است که دروازه روسیه نامیده می شود. خطر اصلی این است که واشنگتن روسیه را متقاعد کند که واشنگتن در پی برنامه ریزی حمله ای ناگهانی به روسیه است. با پایگاه های ناتو و ایالات متحده در مرزهای روسیه، تلاش برای مسلح کردن اوکراین و گرجستان شواهد این مساله که واشنگتن قصد دارد روسیه را برای حمله محاصره کند بیش از پیش تقویت شده است. هیچ چیر بی پرواتر و غیرمسئولانه تر از این نیست که یک قدرت هسته ای را متقاعد کنید که قصد حمله به آن وجود دارد.

واشنگتن کاملا آگاه است که دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات ایالتی تاثیری نداشته است. مجموعه نظامی امنیتی، نومحافظه کاران و حزب دموکرات صرفا از این اتهامات برای پیش بردن برنامه های خود استفاده می کنند. اما این برنامه خودخواهانه تهدیدی جدی برای زندگی روی زمین است.

منبع: یو ان زد رویو/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: روسیهایالات متحده امریکادروازه روسیدونالد ترامپولادیمیر پوتین


نظر شما :