اولاند با پوتین وارد مذاکره شد

۱۰ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۸:۵۷ کد : ۱۹۱۳۴۰۴ سرخط اخبار

 رئیس جمهوری فرانسه با تاکید بر اینکه کشورش سلاح به سوریه نمی فرستد، اعلام کرد که درصدد است در خصوص برکناری بشار اسد و انتقال قدرت در سوریه با ولادیمیر پوتین بحث و مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه با بیان این مطلب اعلام کرد: امکان ندارد که طی هفته های آتی به راه حل سیاسی برای حل و فصل درگیری ها در سوریه دست یافت.

فرانسوا اولاند گفت: فرانسه به موضع خود پایبند است، اروپا ارسال سلاح به سوریه را ممنوع کرد و ما آن را اجرا کردیم، اما اگر یکی از طرف ها به سلاح نیاز داشته باشد، بعید نیست که کشورهای دیگر به آن طرف سلاح بدهند که باید بر این مساله نظارت صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: اگر ما به حل و فصل سیاسی دست نیابیم، سلاح از کشورهای مختلف و نه از سوی فرانسه به سوریه ارسال خواهد شد و مخالفان این سلاح ها را تحویل خواهند گرفت.

اولاند با تاکید بر اینکه مساله لغو ممنوعیت ارسال سلاح باید طی چندین مرحله صورت بگیرد، نسبت به اینکه طی هفته آتی به راه حل سیاسی برای حل و فصل بحران دست یافته شود، اظهار امیدواری کرد.

اولاند همچنین اظهار کرد که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در خصوص مساله کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و انتقال قدرت در این کشور بحث و مذاکره می کند.

رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد: ما در خصوص این مساله بحث و مذاکره خواهیم کرد و من امیدوارم که مذاکرات در خصوص انتقال قدرت موفقیت آمیز باشد.

اولاند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فرانسه خواهان کناره گیری بشار اسد است، گفت: بله، این موضع من و موضع تمام فرانسه است.

وی در ادامه مدعی شد: همه ما می دانیم که مخالفان سوریه قدرتمندتر و گسترده تر می شوند و مشروعیت شان افزایش می یابد و بخشی از آینده کشور را بر عهده خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه مخالفان به مذاکره با بشار اسد نمی پردازند، اعلام کرد: پوتین شرایطی را ایجاد کرد که به مخالفان اجازه داد با نظام سوریه در تماس باشند و من خوشحالم که پوتین به قدرت مخالفان اذعان کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه با اذعان به اینکه حل و فصل ناآرامی های سوریه با زور و خشونت حاصل نخواهد شد، اعلام کرد: زمان لازم برای حل و فصل ناآرامی ها تا حد زیادی به موضع پوتین بستگی دارد.

از سوی دیگر، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از مسوولان لبنانی خواست با هدف جلوگیری از انتقال بحران سوریه به این کشور در قبال ناآرامی های سوریه همچنان بی طرف بمانند.

بان کی مون در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد: اطلاعاتی در دست است که نشان می دهد برخی از مسوولان لبنانی در درگیری های سوریه دست دارند که این مساله با سیاست عدم مداخله لبنان در امور سوریه مغایر است.

بان کی مون نسبت به اطلاعاتی مبنی بر کشته شدن اعضای حزب الله لبنان که در سوریه می جنگیدند، به شدت اظهار نگرانی کرد.

وی با تاکید بر اینکه خطراتی همچون این قبیل دخالت ها و ادامه قاچاق سلاح لبنان را تهدید می کند، اعلام کرد: من از تمام مسوولان لبنانی می خواهم تا به گونه ای فعالیت کنند که لبنان نسبت به درگیری های کشورهای دیگر بی طرف باشد.

از سوی دیگر، الکسی بوشکف، رئیس کمیته امور بین المللی در مجلس دومای روسیه روز گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: یکی از کسانی که سلاح در دست می گرفت و به سوریه می رفت، اعلام کرد که مقصد بعدی آنها بغداد خواهد بود.

وی با بیان اینکه موضع عراق با موضع آمریکا در قبال ناآرامی های سوریه متفاوت است، اعلام کرد: از طریق مرزهای مشترک عراق و سوریه مقدار بسیاری از کمک های غذایی و بشردوستانه منتقل می شود، چرا که عراق می داند که اگر موج اقدامات رادیکالی سوریه را فرا بگیرد، این امکان وجود دارد که این اقدامات گریبان عراق را نیز بگیرد.

از سوی دیگر، میخائیل بوگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته با اشاره به اینکه روسیه آماده است کنفرانس بین المللی در خصوص آوارگان سوری ترتیب دهد، اعلام کرد که تماس هایی برای برگزاری چنین کنفرانسی صورت می گیرد.

وی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: ما آماده هستیم تا با شرکای خود که به حل و فصل این مشکل اهمیت می دهند، همکاری کنیم تا بتوانیم زندگی آوارگان را برای شان راحت تر سازیم.

بوگدانف در خصوص سفر قریب الوقوع احمد معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه به مسکو گفت، این سفر در ماه مارس صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: این سفر به تعویق نیفتاده است، چرا که ما هیچ زمان مشخصی را برای آن تعیین نکرده بودیم.

بوگدانف اظهار کرد: مسکو خواهان برگزاری هر چه سریعتر نشست گروه اقدام در خصوص سوریه است ما معتقدیم که زمان بسیار مهم است، هر چقدر که ما زودتر دست به انجام کاری بزنیم، سریعتر به راه حلی برای حل و فصل مشکلات، جلوگیری از کشتارها و آغاز روند سیاسی دست می یابیم.

از سوی دیگر، انستونیو گوتیرس، رئیس کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل پیش بینی کرد که تعداد آوارگان سوری در عرض یک ماه به یک میلیون تن برسد.

گوتیرس با بیان اینکه تاکنون 936 هزار سوری به خاورمیانه و شمال آفریقا پناه برده اند، گفت: تعداد آوارگان گیج کننده است.

از سوی دیگر، ائتلاف مخالفان سوریه درصدد است تا در جریان کنفرانس به اصطلاح "دوستان سوریه" که امروز در رم برگزار می شود خواهان حمایت نظامی بیشتر برای مخالفان شود.

ریاض سیف، معاون رئیس ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد: ما از دوستانمان می خواهیم تا هر آن چه را که به تحقق خواسته هایمان کمک می کند و حل و فصل سیاسی را آسان می سازد، ارائه دهند.

ریاض سیف تصریح کرد: ما پیش بینی می کنیم که این کمک ها در عرصه های سیاسی، کمک رسانی و تسلیحاتی باشد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در پنجمین کنفرانس ائتلاف تمدن ها نسبت به اینکه کشورها موضع مناسبی در قبال سوریه اتخاذ نکرده اند، اظهار تاسف کرده و مدعی شد: روزهای اندکی از نظام سوریه باقی مانده است.

از سوی دیگر، والری آموس، مسوول اقدامات بشردوستانه در سازمان ملل در پایان رایزنی های خود در خصوص سوریه در شورای امنیت گفت: اوضاع سوریه در حال وخیم تر شدن است، به گونه ای که آمریکا و سازمان های بشردوستانه برای رویارویی با این اوضاع با مشکلات بسیاری مواجه می شوند.

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل در کنفرانسی مطبوعاتی از نیاز کشورش برای کمک های واقعی و بی طرفانه سخن گفت و از اظهارات آموس انتقاد و اعلام کرد که اظهارات وی با اوضاع کشور در ارتباط نبوده است.

بشار جعفری اعلام کرد: دولت سوریه به سازمان های حامی حقوق بشر در جهان اجازه داد تا از تمام مناطق سوریه دیدن کنند.

وی خاطرنشان کرد: عاملان جرم های تجاوز جنسی در مقابل دستگاه قضایی محاکمه خواهند شد.

بشار جعفری تصریح کرد: تنها 20 درصد از میان 5900 میلیون دلار کمک های انسانی که دولت سوریه خواهان آن بود، پرداخت یا تعهد داده شده که پرداخت می شود و تنها 20 درصد از تمام کمک ها به آوارگان سوری در خارج از کشور ارائه شده است که این مساله نشانگر این است که کشورهای عربی در کنفرانس کویت تنها تظاهر به کمک به سوریه کردند.

وی خاطرنشان کرد: شورای امنیت با گذشت دو سال از ناآرامی های سوریه بسیاری از اطلاعات های ارائه شده را نادیده گرفته است. سوریه 300 نامه به شورای امنیت فرستاد که سرشار از اطلاعات گوناگون بود که در یکی از این نامه ها اسامی 143 مسلح خارجی از لبنان، اردن و ترکیه ذکر شده بود اما این نامه تنها سه روز قبل با اصرار بسیار منتشر شد.

بشار جعفری تصریح کرد: روزنامه نیویورک تایمز آمریکا گزارش داد که عربستان مخالفان مسلح در سوریه را با سلاح هایی از کرواسی مجهز کرده است.

جعفری اعلام کرد که عربستان، کویت و امارات به تعهدات خود در کنفرانس کویت عمل نکردند.

کلید واژه ها: سوریه سلاح حل و فصل حل و فصل و فصل فرانسه موضع اعلام رئیس سوی دیگر سیاسی دیگر آوارگان کنفرانس به اینکه پوتین لبنان ناآرامی برای حل و سوری مخالفان سوریه ائتلاف روسیه عراق شورای امنیت امنیت برای حل و فصل اعلام کرد: جمهوری فرانسه ناآرامی های سوریه بشار اسد جعفری قدرت بر اینکه مذاکره


نظر شما :