ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از توقف پروژه‌های زیربنایی عربستان تا کودتا در قطر

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۶۸۴۷۶ اخبار اصلی خاورمیانه
توقف پروژه‌های زیربنایی عربستان، کودتا در قطر، تکذیب خبر استعفای سید عمار حکیم، بروز اختلاف در پیمان ملی، اعزام نیروهای امریکایی به سومالی و برنامه امریکا برای اعزام 50 هزار نیرو به سوریه از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از توقف پروژه‌های زیربنایی عربستان تا کودتا در قطر

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته " مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

کودتا در قطر

روزنامه الاهرام گزارش داد که شیخ حمد بن خلیفه امیر سابق قطر علیه شیخ تمیم، پسرش دست به کودتا زده و وی را به همراه نزدیکانش در کاخش حبس کرده است.

این روزنامه گزارش داد که شیخ حمد تلاش می کند خبر کودتا جایی درز نکند و تغییر قدرت در کشورش به آرامی و به دور از هیاهوی رسانه ای صورت بگیرد.

به گزارش الاهرام دولت قطر رسانه های این کشور را از انتشار هر گونه خبری در این زمینه منع کرده است.

بنا به این گزارش در حال حاضر امور کشور از شیخ تمیم به برادرش عبدالله که ریاست دیوان امیری را بر عهده دارد سپرده شده است.

 

تکذیب خبر استعفای عمار حکیم به سود مالکی

دفتر سید عمار حکیم خبر استعفای وی از ریاست پیمان ملی عراق را تکذیب کرد.

چندی پیش پایگاه های خبری خبر از استعفای عمار حکیم از ریاست ائتلاف ملی عراق به سود نوری مالکی منتشر کرده بودند. دفتر سید عمار حکیم با صدور بیانیه ای این خبر را کذب محض دانسته و عنوان کرده است که به هیچ وجه قصد کناره گیری از این سمت را ندارد.

وی در حال حاضر در راس هیئتی متشکل از اعضای پیمان ملی به قاهره سفر کرده است. سفر به تونس و الجزایر از دیگر برنامه های این هیئت محسوب می شود.

 

اختلاف در میان گروه های سیاسی عراق

روزنامه العرب، چاپ لندن گزارش داد که اختلافات شدید سیاسی سبب شده است تا کار ائتلاف گروه های سیاسی شیعی عراقی برای انتخابات پیش رو سخت شود.

به گزارش این روزنامه مخالفت با نوری مالکی میان گروه های سیاسی عراقی تشدید شده است و هیچ کدام از جریان های سیاسی حاضر به ائتلاف یا اتحاد با نوری مالکی نیستند.

این در حالی است که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز که خود هم حزبی نوری مالکی در حزب الدعوه اسلامی محسوب می شود به هیچ وجه رابطه خوبی با وی ندارد و او را به عنوان رقیب خود می بیند. برای همین به هیچ وجه راضی به ائتلاف با او نیست.

به نوشته العرب این مساله باعث بروز نگرانی هایی در تفرقه میان گروه های سیاسی شیعی عراقی برای انتخابات پیش رو ایجاد کرده است.

در همین رابطه صلاح العرباوی، یکی از مقامات عالی رتبه مجلس اعلای اسلامی عراق به پایگاه خبری التجاه پرس گفت که جریان های حکیم (مجلس اعلا) و صدر و بدر و حزب الدعوه جناح عبادی نظراتی نزدیک به هم دارند و تلاش می کنند پروژه سیاسی مشترکی را در آینده پیش ببرند.  

 

امریکا در فکر اعزام 50 هزار نیرو به سوریه

روزنامه الحیات، چاپ بیروت گزارش داد که ایالات متحده در فکر اعزام 50 هزار نیرو به سوریه برای حضور موثرتر در بحران این کشور است.

به گزارش این روزنامه قرار است این نیروها به اسم مبارزه با تروریسم به سوریه اعزام شوند و به جمع نیروهای امریکایی موجود در این کشور که شمارشان در حدود 500 نفر تخمین زده می شود، اضافه شوند.

به نوشته این روزنامه امریکا در حال بررسی واکنش احتمالی روسیه و ایران در صورت اعزام این نیروها به سوریه است.

 

اعزام نیروهای امریکایی به سومالی

روزنامه العرب، چاپ لندن گزارش داد که وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، اعلام کرده است که چند ده سرباز امریکایی را در سومالی مستقر کرده تا به نیروهای ارتش ملی سومالی آموزش نظامی دهند. قرار است نیروهای آموزش دیده سومالیایی توسط امریکا در جنگ با گروه های تندروی جهادی مشارکت کنند.

این روزنامه به تعداد نیروهای اعزام شده از سوی امریکا اشاره ای نکرد.

 

بمباران شهروندان یمنی از سوی عربستان عمدی نیست

ژنرال جوزف وتل، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در جلسه استماع کنگره امریکا ادعا کرد که حملات عربستان به شهروندان عادی یمنی عمدی نیست و به دلیل دقت پایین سلاح های عربستانی این اتفاق می افتد.

به گزارش شبکه خبری الحدث، وی در جلسه پرسش و پاسخ نمایندگان کنگره امریکا گفت که عربستان سعودی از روی عمد مناطق مسکونی و شهروندان عادی و بیمارستان ها و مراکز غیر نظامی یمنی را بمباران نمی کند بلکه اطلاعاتی که برای بمباران اهداف به دست می آورد ناقص است و همچنین سلاح هایی که به کار می برد چندان دقیق نیست.

وی خواستار دادن سلاح های پیشرفته تر با دقت بالا به عربستان سعودی شد.

 

مخالفت کنگره امریکا با دادن سلاح های پیشرفته تر به عربستان

نمایندگان کنگره امریکا در نامه ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا نسبت به دادن سلاح های با دقت بالا به عربستان سعودی هشدار دادند.

به نوشته روزنامه العرب، چاپ لندن، نمایندگان کنگره در نامه خود هشدار دادند که نباید سلاح های با دقت بالا و پیشرفته در اختیار عربستان سعودی قرار بگیرد چرا که این سلاح ها می تواند موازنه های منطقه ای را به سود عربستان تغییر دهد و این به ضرر منافع امریکا محسوب می شود.

عربستان سعودی اعلام کرده است که نیاز به سلاح های پیشرفته در جنگ خود با حوثی ها در یمن دارد.

 

توقف پروژه های کلان عربستان سعودی

دولت عربستان سعودی به دلیل کسری بودجه و بحران اقتصادی این کشور دستور داده است تا تمامی پروژه های اقتصادی ای که زیر 40 درصد پیشرفت داشته اند، متوقف شود.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، ارزش این پروژه ها در حدود 50 میلیارد دلار تخمین زده می شوند و عمدتا در پروژه های زیربنایی عربستان سعودی سرمایه گذاری شده اند.

عربستان سعودی همچنین به شرکت های سرمایه گذار خارجی در این پروژه ها اعلام کرده است که بودجه کافی در اختیار ندارد و نمی تواند پولی در اختیار آنها برای ادامه کار خود در این پروژه ها بدهد.

 

امریکا درصدد تحریم شرکت های طرف کار با حزب الله

روزنامه لبنانی النهار گزارش داد که ایالات متحده امریکا قصد دارد شرکت هایی که با حزب الله لبنان تعامل دارند را مورد تحریم قرار دهد.

به گزارش این روزنامه قانون گذاران امریکایی در حال بررسی لایحه ای هستند که به موجب آن شرکت هایی که تحت عناوین مختلف و در زمینه های گوناگون با حزب الله همکاری می کنند مورد تحریم قرار می گیرند.

این روزنامه اشاره ای به سطح همکاری های مورد اشاره امریکا برای تحریم این شرکت ها نکرد.

 

ورود نیروهای تازه آمریکایی به عراق

شبکه اسکای نیوز به نقل از منابع خود اعلام کرده است که دسته جدیدی از نیروهای آمریکایی برای شرکت در عملیات آزادسازی مناطق عنه، راوة و القائم وارد پایگاه هوایی عین الاسد در غرب استان الانبار شده اند.

پایگاه هوایی عین الاسد از زمان اشغال عراق از سوی آمریکا، محل حضور نیروهای آمریکایی بوده است.

از سوی دیگر حضور این نیروها در حالی است که آمریکا بارها اعلام کرده که برای مبارزه با تروریسم صرفا حضور هوایی خواهد داشت. گروه های عراقی نیز همواره تاکید کرده اند که باید در عملیات زمینی فقط نیروهای عراقی حضور داشته باشند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: کنگره امریکا نوری مالکی عمار حکیم عربستان سعودی قطر عراق سوریه نیروهای امریکایی


نظر شما :