شرایط حساسی که منطقه در آن است

ترکیه و ایران در کش مکش های قدرتنمایی امریکا و روسیه

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۰ کد : ۱۹۹۵۰۲۹ اخبار اصلی خاورمیانه
امریکا می خواهد متحدان عرب را در تلاش برای متقاعد ساختن روسیه و چین از تامین سلاح برای ایران، با خود همراه کند. درحالی که تحولات نگران کننده در عراق، سوریه و لبنان شاید بیانگر آن باشد که ایران و عوامل آن توانسته اند با چین و روسیه متحد شوند، اگرچه امریکا نیز بی تفاوت ننشسته است. در نتیجه، مسکو و پکن باید مراقب رفتار خود باشند – به ویژه اگر امریکا به اعمال تحریم علیه آنها تصمیم بگیرد و دوستان خود را متقاعد کند که هرگونه انعقاد توافق با تهران برای امنیت خاورمیانه خطرناک است.
ترکیه و ایران در کش مکش های قدرتنمایی امریکا و روسیه

نویسنده: درغام راغده

دیپلماسی ایرانی: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مطمئن است که ایالات متحده امریکا به دنبال حفظ عضویت ترکیه در ناتو است و می خواهد این کشور را از نزدیک شدن به روسیه و خرید سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ منصرف کند.

اردوغان اقدامات متهورانه ای در رابطه با لیبی، یونان، سوریه و عراق انجام می دهد و ضمن نادیده گرفتن قدرت های اروپایی و بدون مواجه شدن با مانع، کشورهای عرب را به چالش می کشد.

در ایران، رهبر معظم انقلاب و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حمایت روسیه و مشارکت راهبردی با چین در برابر امریکا دلگرم هستند و تلاش می کنند نفوذ خود را در خاورمیانه افزایش دهند. تهران همچنین بر عوامل و متحدانش در کشورهای عرب برای گسترش نفوذ خود تکیه دارد. 

رهبران برخی از کشورهای عربی در تلاشند تا در توازن قدرت منطقه ای جایگاهی برای خود حفظ کنند و برخی دیگر مردم خود را تحت ستم قرار می دهند و بهانه را برای بهره کشی قدرت های منطقه ای و جهانی فراهم می کنند.

همه این موارد باعث شده است که خاورمیانه و حوزه دریای مدیترانه در شرایط حساس و خطرناکی قرار داشته باشد.

روابط میان روسیه و ترکیه در دوره اخیر به علل مختلف، تنش هایی را تجربه کرده از جمله مناقشه در سوریه و لیبی و مساله وارادت گاز از روسیه که با وجود سرمایه گذاری سنگین مسکو در خط لوله بلو استریم، به پائین ترین سطح خود از ماه مارس تاکنون رسیده است.

در چنین شرایطی، تلاش برای حفظ جایگاه ترکیه در ناتو می تواند شکست موقت برای روسیه و یک پیروزی برای امریکا باشد. روسیه این موضوع را می داند و همراه با همه همسایگان ترکیه، اختلاف آنکارا و آتن – متحد ترکیه  در ناتو – را بر سر منابع دریای مدیترانه رصد می کند. در صورت بروز مناقشه نظامی، امید آنکارا به پیوستن به اتحادیه اروپا از بین خواهد رفت .

پیامدهای مستقیم این رفتار ترکیه هرچه باشد، روسیه در حال حاضر به ایران نزدیکتر شده است و دو کشور به دنبال انعقاد قراردادهای دفاعی هرچه بیشتر میان خود هستند. در نتیجه، این پرسش مطرح می شود که چرا مسکو می خواهد با تهران توافقاتی را منعقد کند که متحدان روسیه در خلیج فارس مخالف آن هستند. چند علت برای این  اقدام روسیه وجود دارد:

نخست این که روسیه به قدرت نمایی علیه امریکا می پردازد که تلاش کرده است ایران را مهار کند. دوم این که، دسترسی مجتمع صنعتی نظامی و صنعتی روسیه  به بازار ایران جبران خسارت سردی کنونی در روابط میان ترکیه و روسیه خواهد بود. روسیه همچنین به دنبال ایجاد توازن منافع میان ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است .

امریکا می خواهد متحدان عرب را در تلاش برای متقاعد ساختن روسیه و چین از تامین سلاح برای ایران، با خود همراه کند. درحالی که تحولات نگران کننده در عراق، سوریه و لبنان شاید بیانگر آن باشد که ایران و عوامل آن توانسته اند با چین و روسیه متحد شوند، اگرچه امریکا نیز بی تفاوت ننشسته است. در نتیجه، مسکو و پکن باید مراقب رفتار خود باشند – به ویژه اگر امریکا به اعمال تحریم علیه آنها تصمیم بگیرد و دوستان خود را متقاعد کند که هرگونه انعقاد توافق با تهران برای امنیت خاورمیانه خطرناک است.

منبع: نشنال / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ترکیه روسیه جمهوری اسلامی ایران ترکیه و روسیه ایالات متحده امریکا ترکیه و امریکا ایران و امریکا ایران و روسیه خاورمیانه کشورهای عربی خلیج فارس


( ۲۸ )

نظر شما :

خسرو ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۰:۴۰
ترکیه و ایران به عنوان دو دولت واقعی در خاورمیانه ، جایگاه و نفوذ و قدرتشان را از ،مردم و دیوانسالاری قدیم شان میگیرند ، روسیه در سوریه علیرعم اتحاد با ایران ، رقیب ایران نیز محسوب میشود و حمله گاه وبیگاه اسراییل به نیروهای ایران را با خرسندی نظاره می کند و چین برای مواجه نشدن با امریکا ، حمایت نکردن از ایران را ترجیح می دهد و کشورهای عربی خلیج فارس با پرداخت پول و خرید سلاح در حالی که صلاحیت های نظامی بکار بردن آن را ندارند فقط باج میدهند که امنیت بخرند و نمونه بارز آن عربستان سعودی است که سالهاست با حوثی ها نبرد میکند و پیروز نمی شود در حالی که در شرایط مشابه ترکیه پ ک ک را در سوریه له می کند و اراده اش را بر تروریستها تحمیل می کند و ایران داعش را در عراق شکست میدهد
علی ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۵
خلا خروج و ضعف آمریکا در منطقه توسط قدرتهای استعمارگر اروپایی با شدت در حال پرشدن است و رقابت شدیدی روی داده است در سوریه و لیبی و مدیترانه و این فرصت خلا ترکیه بهترین استفاده را کرده و اصل قرارداد امارات و اسراییل برای پوشش این ضعف یا خلا آمریکا است ولی فرانسه بیشترین تقلا را میکند برای سهیم شده در خاورمیانه و پر کردن این ضعف و خلا ایران هم امیدوار به خروج آمریکا و ریاست جمهوری غیر ترامپ است ولی ترس و هراس روسیه و چین در به قدرت رسیدن دموکرات‌ها است
ایرانی ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۷
عزیز سعی نکن توی هر مطلبی اسم پ ک ک رو بیاری که مثلا حقانیتت رو ثابت کنی. همین حلا توی دنیا ترکیه رو به عنوان حامی تروریسم می‌شناسن و برای همین بود که در جریان حمله به شمال سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم اکثریت کشورها از جمله ایران اعتراض کردن تا جایی که مقامات ترکیه گفتن منزوی شدیم چون کسی به این دلیل ترکیه باور نداره. حمایت‌های ترکیه از داعش و النصره و باقی مونده هاشون در احرار الشام و الترکستانی و گروه های تکفیری چیزی نیست که بشه انکارش کرد. بله ایران داعش رو شکست میده و البته همزمان هم به موقع اش از کارت پ ک ک علیه ترکیه استفاده کرده و لازم باشه باز هم این کار رو میکنه. ترکیه 40 ساله میگه پ ک ک رو له کردیم ولی در عمل حتی چیزی نزدیک به این اتفاق نیافتاده.
محمد ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۷
تاریخ نشان داده ترکیه با توجه به این که برخلاف نامش کشور 72 ملت هست ، و اقوام، تفکرات و گرایشات مختلفی در آن هست ، و این باعث شده در تصمیم گیری ها تابع حزب باد باشد و نتواند متحدینی همیشگی برای خود در بین قدرت های منطقه و در ابعاد بزرگتر جهان برای خود پیدا کند ، و هر جا منافعی مقطعی پیدا کند راه را به همان سمت کچ کند ، بنابراین همان طور که در تاریخ نشان داده ، ترکیه که بازمانده فروپاشی عثمانی هست هیچ گاه برای ایران قابل اعتماد و اکتفا نبوده و ایران هیچ گاه جز در موارد تاکتیکی و کوتاه مدت نباید در مواردی روی ترکیه حساب باز کند
ایرج ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۹:۵۶
شما را دعوت به مقاله نامق تان سفیر اسبق ترکیه در اسراییل امارات آمریکا میکنم از تنهایی و سرکشی سیاسی حزب اردوغان که شعاری و حماسی قصد استفاده از قدرت سخت هستند تا استهزا سیاست خارجی ترکیه در محکومیت روابط اسراییل و امارات و حمایت از کودتا چیان مالی و درگیری سیاسی با عربستان و امارات و مصر و لیبی و...واقعیت‌های ترکیه و چالشها و راهکارها را گفته وبه بن بست رسیدن این سیاستهای هیجانی و سخت گفته است اما تبلیغات و شکل دهی افکار عمومی در منطقه آنها را پیروز نشان داده و اصولاً پایبند سیاست ثابتی نیست و غیر قابل اعتماد بودن در گفته سفیر نمو پیدا میکند
خسرو ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۰:۴۵
طرفداران پ ک ک تو هر نوشته ای که اسم ترکیه باشه وارد شده و سمپاشی می کنند غافل از اینکه در سرکوب تجزیه طلبی پ ک ک و پژاک ، ایران و ترکیه شریک هستند و تازگی ها عراق هم با قدرت وارد شده و اختیارات اقلیم را کاهش میدهد ، تمام تحلیلگران سیاسی جهان معترف هستند که در خاورمیانه سه دولت واقعی وجود دارد ایران و ترکیه واسراییل ___ وبزودی خواهیم دید که سوریه و ترکیه برای حفظ تمامیت سوریه ، بصورت متحد ، پ ک ک و دیگر عناصر مزدور امریکا و اسراییل را نابود خواهند کرد
بهنام ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۸
چیزی که تاریخ نشون داده اینه که کردها روش های مسالمت امیز رو بلد نیستن و فقط ترور و اسلحه رو میشناسن.
ایرج ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۴
خسرو جان از آرزوهات نگو از واقعیتها بگو ترکیه و اردوغان متکبر اینهمه هزینه و حمایت از تروریست‌های تکفیری و داعش اروپایی و ترکی کردند که بشار سرنگون شود فعلا به همان ادلب راضی و با چنگ و دندان راضی اند حالا واسه کردهای بومی سوریه متحد بشود فعلا با رایزنی روسیه کردها دارند به بشار و سوریه چراغ سبز نشان میدهند با دادن امتیاز وارد سیاستگذاری سوریه کند صدای احزاب مخالف اردوغان درآمده است اما بهنام جان همان تاریخ شما دم میزنید مگر شاهد نیست که کردها به صورت سیستماتیک کشتار و ترک سازی شدند توسط آتاترک و اسلافش یا کردها توسط صدام قتل عام شدند یا نداشتن شناسنامه در سوریه واقعیت‌های تاریخ ببینیم نه آن چه مورد پسند خود است تفسیر و تحلیل کنیم
ایرانی ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۶
چیزی هم که معلومه ترکها هم چیزی ایجاد تروریسم در نتیجه حکومتشون و نژادپرستی چیزی بلد نیستن.