حرکت زمان به سود تهران

به خاورمیانه جدید ایرانی سلام کنید

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۶:۰۰ کد : ۲۰۰۱۴۵۳ اخبار اصلی خاورمیانه
با تصمیم اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای خروج بیشتر نیروهای آمریکایی از خلیج فارس واشنگتن به سمت کاهش حضور نظامی خود حرکت می کند و بیشتر نیروی نظامی خود را از عراق و سوریه خارج خواهد کرد و این به معنای کاهش بیشتر تاثیرگذاری سیاسی و نظامی این کشور خواهد بود، به این ترتیب ما بیشتر از هر زمان دیگری به خاورمیانه جدید ایرانی نزدیکتر می شویم.
به خاورمیانه جدید ایرانی سلام کنید

نویسنده: وائل عصام

دیپلماسی ایرانی: با توجه به دستاوردهای ایران و نفوذش در خاورمیانه آن هم در سایه تحریم‌ها و نیز شکست کشورهای ثروتمند در مقابله با این کشور در میدان‌های متعدد از جمله یمن، واضح بود که حکومت ایران به فعالیت زیر سایه تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی عادت کرده است و فراتر از آن می تواند نقش حامی متحدان خود را با وجود تنگنای داخلی ایفا کند.

از آنجا که تمام نشانه‌ها در میدان‌های درگیری در عراق، سوریه، لبنان و یمن به این مسئله اشاره می‌کرد که آمریکایی‌ها در خارومیانه عقب نشینی می‌کنند و متحدان این کشور همگی در این میدان‌ها موفقیتی در مقابله با ایران بدست نیاورده اند و از آنجا که سیاستمداران آمریکایی خود در موفق بودن تحریم‌ها تردید کردند و از لغو توافق هسته‌ای انتقاد کردند؛ از این رو آخرین اعمال تحریم‌ها در دوره ترامپ را آخرین گلوگاهی توصیف کردیم که ایرانی ها موفق به عبور از آن خواهند شد.

با امضای توافق چین و ایران به نظر رسید که تهران پیام محکمی به واشنگتن ارسال کرد مبنی بر این که ما به تحریم‌ها توجهی نداریم و برای لغو آنها عجله نمی کنیم زیرا جایگزین هایی در اختیار داریم. این موضوع ورزنامه «وال استریت ژورنال» را به نوشتن مقاله ‌ای تند درباره این توافقنامه سوق داد.  گفته شده که روزنامه «وال استریت ژورنال» گرایش جمهوری خواه دارد اما خوانش‌های مشابهی در روزنامه های متعدد غربی در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال سردبیر «بی بی سی» در بخش خاورمیانه، جرمی بوئن، درباره این توافقنامه گفت این توافق موضع ایران در مقابله با آمریکا را تقویت خواهد کرد.

ایران در شرق جهان عرب به نظر می رسد از ایده نفوذ در پایتخت های این مطنقه فراتر رفته است، پس از این که متحدانش این نفوذ را برای این کشور تضمین کردند و اکنون به نفوذ منطقه ای وسیع تر و برقراری روابط و ائتلاف با کشورهای بزرگی همچون چین و چه بسا به زودی با آمریکا فکر می کند.

در این جا باید گفت وقتی از نفوذ و سیطره ایران صحبت می‌کنیم، بی تردید منظور ما نفوذ متحدان این کشور است که بیشتر آنها جریان‌های اسلام‌گرای شیعه هستند که بر دشمنان خود بدون حضور ایران و نیروهای این کشور و تنها با نظارت تهران سیطره پیدا کرده‌اند.

از این رو باید اعتراف کرد که مشکل عرب های سنی در عراق، سوریه، لبنان و یمن با همتایان عرب خود یعنی شیعیان، علوی‌ها و حوثی‌هاست. بنابراین درگیری داخلی است.

با تصمیم اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برای خروج بیشتر نیروهای آمریکایی از خلیج فارس واشنگتن به سمت کاهش حضور نظامی خود حرکت می کند و بیشتر نیروی نظامی خود را از عراق و سوریه خارج خواهد کرد و این به معنای کاهش بیشتر تاثیرگذاری سیاسی و نظامی این کشور خواهد بود، به این ترتیب ما بیشتر از هر زمان دیگری به خاورمیانه جدید ایرانی نزدیکتر می شویم.

منبع: القدس العربی / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران و امریکا جمهوری اسلامی ایران متحدان ایران در منطقه ایران و حزب الله ایران و عراق ایران و سوریه ایران و لبنان ایران و یمن یمن ایالات متحده امریکا جو بایدن خروج نیروهای امریکایی از عراق خروج نیروهای امریکایی از منطقه برجام سند همکاری ایران و چین


( ۵ )

نظر شما :

سید کورش اسکندر زاده ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۴
کسانی که علویان را شیعه مینامند،عمدا ویا سهوا ارزشهای مکتب شیعه گری را تخریب میکنند، علویان با اینکه در میان خودشان هم دسته بندی های ضد ونقیضی دارند ،وعقاید شان یکی نیست با این حال مقایسه علویگری با شیعه گری ظلم وخیانتیست به شیعه، بنیانگذار دین علویگری شخصیست به نام حاجی بکتاش ولی که تقریبا ۶۰۰ سال پیش از ترکمنستان به شرق ترکیه مهاجرت کرد،ومردم را دعوت به دین جدید به نام بکتاشیگری کرد که چون با مخالفت مسلمانان روبرو شدند ( که علویگری را نوعی خروج از دین وارتداد میدانستند) بکتاشیها هم کلمه علوی را هم ضمیمه بکتاشی کردند((از اسم حضرت علی ع سو استفاده کردن)) تا از ازار واذیت سایر مسلمانها مسون بمانند، با اینکه بعدها خیلی از ارامنه برای رهایی از مالیات مضاعف وتبعید خود را در صف علویان جای دادند،(مصلحتی وفرمالیته) ولی در کل علویان اعتقادی به واجب بودن نماز،روزه،حج جهاد،خمس وزکات، ندارند،وخودشان فقط در ده روز اول ماه محرم که اش عاشورا میپزند وپخش میکنند وظاهرا هم این ده روز را از طلوع تاغروب روزه میگیرند ،ودر خانه های جمع اوی(چون مسجد نمیروند،ودر منازلی به نام جمع اوی مراسم رقص وسرود وپخش لقمه دارند،که بعد از ان هیچ مراسم دینی برگزار نمیکنند، وتمام دین اسلام را در این ده روز اعمال خاص در جمع اوی به پایان میکنند، وبه هیچ وجه به سایر مراسمات مسلمانها پایبند نیستند،،وهمیشه هم با سایر مسمانها کنتاکت ودر گیری دارند،وبرای رهایی از اذیت مسلمانان سنی،عکس حضرت علی،واتاترک،وحاجی ولی بکتاشی را در تمام مراسمات اویزان میکنند، تا بقولی خود را پیرو علی،واتاترک هم جلوه دهند، ودر جریان تهجیر وانتقال ارامنه از شرق اناتولی به سوریه وسایر بلاد ارامنه زیادی برای در امان ماندن ظاهرا تغیر دین دادند وخود را علوی نامیدند، که حالا هم با حاکم شدن جو دموکراسی بر ترکیه مجددا به دین مسیحیت وصف ارامنه بر میگردند وراه غرب در پیش میکنند، که اتفاقا فتح الله گولن عامل اصلی کودتا ۲۰۱۶ در ترکیه هم علوی بود والان هم در پنسیلوانیای امریکا برای کودتای بعدی از طرف امریکا اماده میشود(( که اصالتا از همین ارامنه علوی شده است،)) ودشمنی خاصی با اسلام وایران وترکیه دارد،ومتاسفانه گروهای زیادی از مخالفین دولت ترکیه را به دور خود جمع کرده از جمله ،جامعه علوی ها،اکراد pkk،وگروهای قومی تجزیه طلب ،که همگی در خدمت شیطان بزرگ امریکا هستند. البته تا کنون درگیریها وجنگهای زیادی بین علویان ومسلمانان سنی بوقوع پیوسته ،که مهمترین انها شورش علویان درسیم به سرکردگی سید رضا که بعد از اعدام معلوم شد ارمنیست،چون هم ختنه نشده بود وهم علامت صلیب در سینه کوبیده بود،وهم از منزلش کتب ارمنی ومسیحیت زیادی یافت گردیده بود، ولی در ظاهر علت عصیان وشورشش را مخالفت با برچیده شدن مقام خلافت بوسیله اتاترک اعلام میکرد،(( در صورتیکه نه مسلمان بوده ونه اعتقادی به خلافت سلطان عثمانی داشت)) ای کاش ماهیت اصلی چنین مکاتب به ظاهر شیعه را به مردم تفهیم واشنا کنند،تا اصالت وپاکی مکتب شیعه هم ردیف اینگونه عقاید قرار نگیرد.
ایرانی ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۲
به اقای اسکندر زاده ، ممنون از اطلاعاتون تا اونجاییکه میدونم علویها طرفدار شاه اسماعیل کبیر هستند البته شنیدم که در جم خانه ها هنوز هم برای شاه اسماعیل کبیر مراسم گرفته میشه ، در کل نمیدونم فرمایشات شما تا چه اندازه درسته چون تصورم این بود که علویها شیعه هستند کما اینکه رئیس جمهور سوریه هم علوی هست که بهش میگن شیعه و طرفدار ایران
ش. ص ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۵
مساله حضور نظامیان امریکایی در خاورمیانه و خصوصا کشورهای همسایه ایران از منظر دیگری هم قابل تفسیر است. اینکه ما با امریکا وارد جنگ نشدیم یکی از دلایل همین حضور پررنگ نظامی های امریکایی در منطقه و واهمه امریکا از تلفات سنگین در مراکز نظامی در تیررس ایران بود. برخی از نظامیان این ایده را هم مطرح می کنند که ببا خارج شدن نطامیان امریکایی از منطقه در صورت تنش شدید بین ایران و امریکا احتمال بروز جنگ بیشتر خواهد شد
م. ب ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۱:۴۵
خدا انشاالله به این آقای سید از نسل اسکندر شفای عاجل عنایت کند که هر چه دستگاه جاسوسی میت ترکیه در باره علویان گفته است تکرار کرده اند. علویان ترکیه اساساً تحت تأثیر ایران نیستند و واقعاً به ائمه علاقمند هستند. ایشان نگفته اند که اگر ارامنه هنگام نسل کشی ادعا کردند علوی هستند دولت عثمانی که آمار دقیقی از اقلیت های تابع خود داشت چگونه نتوانست تشخیص دهد که ناگهان شمار اتباع علوی اش چند برابر شده است؟ همچنین ای سید اسکندرزاده فتح الله گولن نواده یک خاخام یهودی است و در ضمن فرزندان سیدرضا همچنان زنده هستند و نه تنها کرد می باشند بلکه نسبتی با ارمنیان ندارند.