حکم دادگاه کیفری بین المللی لاهه

وجدان خفته اسرائیلی‌ها چه وقت بیدار می‌شود؟

۲۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۲۶۵۳۸ اخبار اصلی خاورمیانه
مسئله بسیار پیچیده تر است: ۷۵ سال است که اسرائیل رژیمی بد و خلافکار را حفظ کرده است و اکنون، سرانجام، جهان بیدار شده و علیه آن اقدام می‌کند. آیا امکان دارد، دست‌کم برخی از اسرائیلی‌ها را از این بی‌توجهی به عدالت و بی تفاوتی بیدار کند؟
وجدان خفته اسرائیلی‌ها چه وقت بیدار می‌شود؟

دیپلماسی ایرانی: سرانجام عدالت؛ اولین نشانه‌های آغاز یک عدالت دیرهنگام و نسبی به چشم می خورد که در ضمن حال معیاری برای دادگستری نیز است.

هیچ لذتی وجود ندارد که نخست وزیر و وزیر دفاع کشور شما در سرتاسر جهان تحت تعقیب قرار گیرند، اما نمی توان از آغاز اجرای نسبیِ عدالت احساس خوشنودی نکرد.

در خودخواهی و قربانی نماییِ اسرائیلی ها؛ درمیزگردهای بی پایان خودپسندانه در تلویزیون؛ در فریادهای شکایت از جهانی یهودی ستیز و گله نسبت به تشبیه اسرائیل به حماس، جای یک پرسش اساسی و سرنوشت ساز خالی است: آیا اسرائیل مرتکب جنایات جنگی در غزه شده است؟ هیچ کس جرأت نمی کند این مسئله ی مهم و کلیدی را توضیح دهد: آیا جنایت رخ داده است یا نه؟

اگر جنایات جنگی رخ داده است، و به نظر دادستان شجاع کریم خان (که اسرائیل به خاطر سوءظن داشتن نسبت به سَلَف او، در پشت صحنه در انتصاب او دخالت داشت) کشتار دسته جمعی و ایجاد گرسنگی را مرتکب شده اند، بنابراین جنایتکارانی مسئولی ارتکاب آنها هستند. و اگر جنایتکاران جنگی وجود دارند، وظیفه جهانیان است که آنها را در برابر دادگستری قرار دهند. آنها باید تحت تعقیب قرار بگیرند و دستگیر شوند.

اگر حماس مرتکب جنایات جنگی شده، باید مرتکبان آن به دست عدالت سپرده شوند. و اگر اسرائیل مرتکب جنایات جنگی شده است – و به نظر می رسد هیچ بحثی در این مورد در جهان وجود ندارد، مگر در اسرائیلی که خود را فریب می دهد – مسئولان آنها نیز باید به عدالت سپرده شوند. آوردن آنها در کنارِ هم، نه به معنای تقارن اخلاقی است و نه برابری قضایی. حتی اگر اسرائیل و حماس جداگانه متهم می شدند، باز اسرائیل علیه دادگاه جنجال برپا می کرد.

اکنون، تنها استدلالی که در اسرائیل به گوش می رسد، این است که قاضی را «حرام زاده» می نامند. تنها وسیله ای که برای جلوگیری از محکومیت شدید وی پیشنهاد می شود، آسیب رساندن به دادگاه کیفری بین المللی لاهه است.

تلاش می کنند تا کشورهای دوست را به عدم پایبندی به احکام آن متقاعد کنند، و قاضی های دادگاه را تحریم (!) کنند. همه جنایتکاران چنین فکر می کنند، اما یک کشور حق ندارد این گونه برخورد کند. دو دادگاه بین‌المللی که اسرائیل و اسرائیلی‌ها را محاکمه می‌ کنند، شایسته احترام دولت هستند، نه تحقیر. هتکِ حرمتِ دادگاه از سوی اسرائیل فقط به فهرست اتهام های اسرائیل و سوءظن ها نسبت به آن خواهد افزود.

چه زمانی مسئولیت هر کاری را که به نام ما انجام می شود، خواهیم پذیرفت؟ ۱۰۶ نماینده مجلس که تومار علیه دیوان کیفری لاهه را امضا کرده اند، و هیچ نماینده ای که پشتیبانی از اعلام جرم این دیوان [که وجود خارجی ندارد!] را امضا نکرده، بازتاب غمگینی از اسرائیل است. متحد علیه عدالت، متحد در احساس خودقربانی تصور کردن، چه راست و چه چپ، همخوانیِ آسمانی دارند. اگر روزی اسرائیل به جنایت های جنگی محکوم شود، باید به خاطر داشت که ۱۰۶ نماینده مجلس به تبرئه ی بنیامین نتانیاهو و یوآو گالانت رای داده اند.

نوار غزه ویرانه است، ساکنان آن کشته، زخمی، یتیم، گرسنه و تنگدست شده اند، در حالی که قریب به اکثریت آنها بی گناه هستند. این کار، آشکارا یک جنایت جنگی است. در اسرائیل، همه گرسنگی دادن را وسیله ای مشروع می دانند که یا باید از آن پشتیبانی کرد یا با آن مخالفت، همان گونه که کشتار جمعی نیز عامدانه صورت گرفته است. چگونه کسی می تواند ادعا کند که گرسنگی یا کشتار جمعی عامدانه وجود نداشته است؟

یک روز پس از اعلام حُکمِ دادگاه کیفری بین‌المللی، اسرائیل باید برای یک حسابرسی ملی درون‌نگر آماده شود، کاری که هرگز انجام نداده است. هر اسرائیلی باید از خود بپرسد: چگونه به این جا رسیده ایم؟ تنها محکوم کردن نتانیاهو، مقصر اصلی، کافی نیست، و همچنین توجیه آن با "هاسبارا" به مثابه مشاور قضائی نادرست، و ادعاهای افراطی مقام های اسرائیلی نیز کاری از پیش نمی برد.

مسئله بسیار پیچیده تر است: ۷۵ سال است که اسرائیل رژیمی بد و خلافکار را حفظ کرده است و اکنون، سرانجام، جهان بیدار شده و علیه آن اقدام می‌کند. آیا امکان دارد، دست‌کم برخی از اسرائیلی‌ها را از این بی‌توجهی به عدالت و بی تفاوتی بیدار کند؟

منبع: لوموند دیپلماتیک / تحریریه دیپلماسی ایرانی/۱۱

کلید واژه ها: اسرائیل غزه جنایت در غزه حمله اسرائیل به غزه جنگ غزه دادگاه بین المللی لاهه دیوان بین المللی کیفری بنیامین نتانیاهو دولت بنیامین نتانیاهو کنست


( ۱ )

نظر شما :

ابراهیم قدیمی ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۵:۲۹
وجدان جوامع را از دو منظر باید مورد نظر قرار داد۔وجدان عمومی ووجدان اختصاصی۔ مطمئنا جامعه اسرائیل وجدان اختصاصی برای قوم یهود دارد ولی وجدان عمومی ندارد۔۔جهت پاسخ به این سئوال باید ابتدا یک جامعه فاشیستی راتعریف کنیم وبه بینیم یک جامعه فاشیستی با وحدان عمومی است۔از زمان تشکیل دولت اسرائیل تاکنون چند نفر غیر یهودی به اسرائیل مهاجرت وچند نفر غیر یهودی از انجا رانده شدهاند۔ایا رفتار اسرائیل با یهودیان وغیر یهودیان یکسان بوده و هست۔ اسرائیل در اکناف جهان دنبال یهودی جهتدمهاجرت به اسرائیل میگردند وفقط از نظر نژادی ونه عقیدتی ۔بسیاری از یهودیان وارداتی اداب یهود نمی دانند وفقط از نظر نژادی یهودی اند وسعی در خارج کردن غیر یهودی از جغرافیای مورد علاقه خود دارند۔ اسرائیل روز بروز از نظر وجدان عمومی بی وحدان تر میشود وجوانان اسراییلی وحتی یهودی جهانی روز بروز فاشیست تر میگردند۔جامعه فاشیستی وجدان عمومی ندارد۔وجدان یک حامعهدفاشیستی اختصاصی است۔اسرائیل اجازه کشتار دههاهزار دارد ولی قبول چند کشته از خود را ندارد۔همواره در مطبوعات جهانی دیده میشود که پاسخ های اسرائیل بسیار بسیار از اندازه لازم شدید تر است۔این بحثی است که باید توسط جامعه شناسان مورد توجه قرار گیرد۔البته باید فاشیست غیر نژادی وعقیدتی نیز مورد توجه قرار گیرد۔اجرای یک قانون مصوب اجتماعی ومجازات متعادل برای متخلف حرکتی فاشیستی نیست۔
ابراهیم قدیمی ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۵:۵۶
۔حهت جلوگیری از جنایات جدید برای متخلفین جنایات غزه دادگاههای مناسب تشکیل گردد۔بدون رسیدگی به پرونده ها اینگونه جنایات در فلسطین پایان نمی پذیرد۔