اقتصاد و انرژی - آرشیو

آذربایجان شریک گازی جدید ایران

دو ماه بعد از اتمام رابطه گازی ترکمنستان و ایران اخباری در مورد انعقاد قرارداد با کشور آذربایجان مخابره شد. طبق مفاد این قرارداد آذربایجان متعهد شد روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ایران صادر کند. قیمت هر هزار متر مکعب گاز طبیعی در این قرارداد 300 دلار است.

ادامه مطلب

خط لوله صلح هم براى چين

بعد از امتناع هند از حضور در جلسه خط لوله صلح در تهران و لغو جلسه، چین برای مشارکت با پاکستان و ایران در این قرارداد ابراز تمایل کرد. دلیل ابراز تمایل چین برای همکاری در این پروژه، در حالی که رابطه خود را با غرب گسترش داده مبهم است.

ادامه مطلب

نفت دوباره اوج گرفت

قطع رابطه نفتی ونزوئلا و آمریکا در کنار احتمال رکود اقتصادی آمریکا سبب شد تا قیمت نفت در بازارهای جهانی به یکباره افزایش یابد. در این میان، پیش بینی کاهش مصرف نفت در سال جاری بر احتمال کاهش تولید اوپک در جلسه مارس تاکید کرد.

ادامه مطلب

تلاش اسرائيل براى همراه کردن ترکيه

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، به ترکیه سفر کرده است تا در خصوص افزایش همکاری های دو جانبه و مسائل مهم منطقه، از جمله سوریه و ایران با مقامات ترک صحبت کند. این نخستین سفر ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، به ترکیه است.

ادامه مطلب

کنفرانس مونیخ ؛ باز هم ایران، ترکیه و افغانستان

کنفرانس امنیتی مونیخ با حضور بیش از 350 تن از مقامات سیاسی و امنیتی کشورهای مختلف جهان برگزار شد. از جمله مهم ترین مسائلی که در کنفرانس امسال مطرح شد می توان به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، مشکلات ناتو، تشدید فشارها بر ایران و آینده کوزوو اشاره کرد.

ادامه مطلب

جی هفت میهمان چشم بادامی ها

روز شنبه نهم فوریه سال ۲۰۰۸ میلای سران هفت کشور صنعتی جهان در توکیو گردهم آمدند تا پیرامون مسائل اقتصادی مبتلا به دنیا بحث کنند. در این اجلاس در مورد رکود اقتصاد آمریکا و تاثیر آن بر اقتصاد جهان نیز بحث شد.

ادامه مطلب

راز اتکا به نفس آقای اردوغان

ناظران مسائل ترکیه اعتماد به نفس آشکار آقای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را، قبل از هر چیز مرهون موفقیت های اقتصادی این دولت در پنج سال گذشته می دانند که در ازای آن حمایت اکثریت مردم را کسب کرده است.

ادامه مطلب

شاهزاده بريتانيايى ؛ از بایکینگهام تا تجارت

پرنس اندرو، شاهزاده انگلیسی و چهارمین نفر در سلسله مراتب سلطنتی برای نشستن بر تخت سلطنت، گفت واشنگتن باید به نصایح لندن گوش فرا می داد چون کشورم به خاطر تاریخ استعماریش بسیاری از مسائلی را که آمریکا با آن مواجه است را قبلا تجربه کرده است.

ادامه مطلب

دیپلمات کوبایی رازهای مگو را افشا می کند

در 24 فوریه پارلمان کوبا برای تشکیل شورای جدیدی از میان اعضای خود تشکیل جلسه خواهد داد.با نزدیک شدن به این تاریخ، مردم کوبا به آینده خود بیشتر فکر می کنند. بنا به گزارش ها در خیابان های کوبا ابراز نارضایتی از دستمزدهای کم، کمبود مواد غذایی و مقاومت در مقابل تغییر هر روز بالاتر می گیرد.

ادامه مطلب